laat ons je terugbellen.

SBTi categorie A of B: welke V2-regels gelden voor jou?

Laatst bijgewerkt:

9 minuten leestijd

9 minuten leestijd

Samenvatting:

Onder de Corporate Net-Zero Standard V2.0 van SBTi valt een bedrijf in categorie A bij een netto-omzet van minstens 450 miljoen euro of minstens 1.000 fte, in elk land. Een bedrijf waarvan het uiteindelijke moederbedrijf in een hogeinkomensland is gevestigd, valt ook in categorie A bij minstens 10.000 ton CO2e in scope 1 en 2, of als het aan twee van de drie criteria voldoet: een balanstotaal van minstens 25 miljoen euro, een netto-omzet van minstens 50 miljoen euro en minstens 250 fte. Alle andere bedrijven vallen in categorie B. De drempels worden getoetst op geconsolideerde groepscijfers, gemiddeld over de twee meest recente boekjaren. Categorie A-bedrijven moeten scope 3-doelen stellen, borging laten uitvoeren, een transitieplan publiceren en vanaf 2035 CO2-verwijdering kopen; voor categorie B is dat optioneel.

Samenvatting:

Onder de Corporate Net-Zero Standard V2.0 van SBTi valt een bedrijf in categorie A bij een netto-omzet van minstens 450 miljoen euro of minstens 1.000 fte, in elk land. Een bedrijf waarvan het uiteindelijke moederbedrijf in een hogeinkomensland is gevestigd, valt ook in categorie A bij minstens 10.000 ton CO2e in scope 1 en 2, of als het aan twee van de drie criteria voldoet: een balanstotaal van minstens 25 miljoen euro, een netto-omzet van minstens 50 miljoen euro en minstens 250 fte. Alle andere bedrijven vallen in categorie B. De drempels worden getoetst op geconsolideerde groepscijfers, gemiddeld over de twee meest recente boekjaren. Categorie A-bedrijven moeten scope 3-doelen stellen, borging laten uitvoeren, een transitieplan publiceren en vanaf 2035 CO2-verwijdering kopen; voor categorie B is dat optioneel.

Samenvatting:

Onder de Corporate Net-Zero Standard V2.0 van SBTi valt een bedrijf in categorie A bij een netto-omzet van minstens 450 miljoen euro of minstens 1.000 fte, in elk land. Een bedrijf waarvan het uiteindelijke moederbedrijf in een hogeinkomensland is gevestigd, valt ook in categorie A bij minstens 10.000 ton CO2e in scope 1 en 2, of als het aan twee van de drie criteria voldoet: een balanstotaal van minstens 25 miljoen euro, een netto-omzet van minstens 50 miljoen euro en minstens 250 fte. Alle andere bedrijven vallen in categorie B. De drempels worden getoetst op geconsolideerde groepscijfers, gemiddeld over de twee meest recente boekjaren. Categorie A-bedrijven moeten scope 3-doelen stellen, borging laten uitvoeren, een transitieplan publiceren en vanaf 2035 CO2-verwijdering kopen; voor categorie B is dat optioneel.

De nieuwe net-zerostandaard van SBTi stelt één vraag voordat er ook maar één doel wordt gesteld: val je in categorie A of categorie B? Het antwoord bepaalt of scope 3-doelen, borging door een derde partij, een gepubliceerd transitieplan en vanaf 2035 CO2-verwijdering voor jouw bedrijf verplicht of optioneel zijn.

De toets lijkt eenvoudig, maar de details beslissen veel twijfelgevallen. Groepsstructuren, het land van je moederbedrijf en een gemiddelde over twee jaar kunnen een bedrijf allemaal van de ene categorie naar de andere verschuiven.

Het korte antwoord. Je valt in SBTi categorie A met een netto-omzet van 450 miljoen euro of meer of minstens 1.000 fte. Met een uiteindelijk moederbedrijf in een hogeinkomensland zoals Nederland val je er ook onder met 10.000 ton CO2e of meer in scope 1 en 2, of als twee van de drie kloppen: balanstotaal minstens 25 miljoen euro, omzet minstens 50 miljoen euro, minstens 250 fte. Anders val je in categorie B.

De drempels

De standaard (Engelstalig) legt de toets vast in tabel 2:

Waar het uiteindelijke moederbedrijf is gevestigd

Categorie A als minstens één hiervan klopt

Anders

Elk land

Netto-omzet minstens 450 miljoen euro, of minstens 1.000 fte

Zie volgende regel

Hogeinkomensland

Uitstoot in scope 1 en 2 minstens 10.000 ton CO2e, of twee van de drie: balanstotaal minstens 25 miljoen euro, netto-omzet minstens 50 miljoen euro, minstens 250 fte

Categorie B

Andere landen

Alleen de eerste regel geldt

Categorie B

De toets met twee van de drie gebruikt dezelfde drempels als de Europese jaarrekeningrichtlijn voor een groot bedrijf. De meeste bedrijven die volgens het jaarrekeningenrecht groot zijn, vallen dus in categorie A.

Zo past SBTi de toets toe

Deze regels beslissen de meeste twijfelgevallen:

  • Groepscijfers. Hoort je bedrijf bij een groep, dan worden omzet, personeel, balanstotaal en uitstoot getoetst op geconsolideerde cijfers van de hele groep, ook als je doelen stelt voor één dochter.

  • Het land van het moederbedrijf. Geografie is het land waar het uiteindelijke moederbedrijf is gevestigd, ingedeeld volgens de inkomensgroepen van de Wereldbank (Engelstalig). Voor boekjaar 2027 betekent hoog inkomen een bruto nationaal inkomen per inwoner van meer dan 14.375 dollar. Alle landen van de eurozone vallen in die groep, net als de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk.

  • Gemiddelde over twee jaar. De drempels gebruiken het gemiddelde van je twee meest recente jaarrekeningen of jaarverslagen.

  • Fte. Personeel is het jaargemiddelde aantal medewerkers, omgerekend naar voltijd.

  • Euro's. Rapporteer je in een andere valuta, reken de cijfers dan om naar euro's.

  • Fysieke uitstoot. De toets van 10.000 ton CO2e gebruikt je fysieke emissie-inventaris voor scope 1 en 2.

  • Vast voor de cyclus. Je categorie wordt bepaald bij je registratie bij SBTi, bevestigd bij de validatie van je doelen en geldt dan voor de doelcyclus van vijf jaar. Bij nieuwe doelen bepaal je hem opnieuw.

Vier voorbeelden

Bedrijf

Kerncijfers

Categorie

Waarom

Nederlandse producent

300 fte, 40 miljoen euro omzet, 30 miljoen euro balanstotaal

A

Twee van de drie grootte-criteria (fte en balanstotaal) in een hogeinkomensland

Nederlandse dienstverlener

180 fte, 60 miljoen euro omzet, 15 miljoen euro balanstotaal, 900 ton CO2e in scope 1 en 2

B

Maar één van de drie grootte-criteria, en uitstoot onder 10.000 ton CO2e

Nederlandse dochter van een Duitse groep

80 fte lokaal, de groep heeft 2.500 fte

A

Groepscijfers tellen: de groep zit boven 1.000 fte

Bedrijf met een moederbedrijf in Brazilië

600 fte, 100 miljoen euro omzet

B

Brazilië is geen hogeinkomensland, dus alleen de toets van 450 miljoen euro en 1.000 fte geldt

De voorbeelden zijn ter illustratie. Het geval van de dochter verrast veel bedrijven: een kleine lokale vestiging van een grote groep valt in categorie A, omdat de groep dat doet.

Wat er verandert als je in categorie A valt

Categorie A-bedrijven krijgen een reeks eisen die voor categorie B optioneel of aanbevolen zijn:

Eis

Categorie A

Categorie B

Scope 3 in de emissie-inventaris

Verplicht

Optioneel

Aparte doelen voor de korte termijn voor significante scope 3-categorieën (5% of meer van scope 3)

Verplicht

Optioneel

Borging door een derde partij van de inventaris van het doelbasisjaar (minstens limited assurance)

Verplicht

Sterk aangemoedigd

Gepubliceerd transitieplan, binnen 15 maanden na validatie

Verplicht

Optioneel (een transitieplan zelf is voor alle bedrijven nodig)

Borging van voortgangsgegevens aan het eind van elke cyclus

Verplicht

Aanbevolen

Prognose van het elektriciteitsverbruik, en scope 2-doelen bij een groei van meer dan 20% per jaar

Verplicht

Optioneel

CO2-verwijdering vanaf 2035: 1% van de lopende uitstoot, lineair oplopend tot 100% in het net-zerojaar

Verplicht

Optioneel

Restemissies neutraliseren met removals in het net-zerojaar

Verplicht bij een net-zerodoel

Verplicht bij een net-zerodoel

De eis voor CO2-verwijdering heeft op termijn de grootste financiële gevolgen. Ons artikel over de SBTi-eisen voor CO2-verwijdering laat zien hoe de volumes vanaf 2035 groeien, en waarom ze vóór het net-zerojaar pieken.

Als je in categorie B valt

Categorie B betekent een lichtere set minimumeisen. SBTi moedigt categorie B-bedrijven sterk aan om verder te gaan, en daar zijn praktische redenen voor:

  • Klanten vragen er toch om. Grote klanten in categorie A hebben scope 3-gegevens en doelen van hun leveranciers nodig. Een leverancier in categorie B met een scope 3-inventaris en geborgde cijfers is makkelijker om bij in te kopen.

  • Borging wekt vertrouwen. SBTi beveelt borging aan voor categorie B-bedrijven; het maakt je cijfers ook bruikbaar in de rapportage van je klanten.

  • Erkenning staat open. Het vrijwillige programma Ongoing Emissions Responsibility staat open voor categorie B, met een aangepast Leadership-niveau dat scope 1 en 2 plus een deel van scope 3 dekt.

  • Removals kunnen hetzelfde pad volgen. Categorie B-bedrijven kunnen vrijwillig het groeipad voor removals vanaf 2035 volgen, zodat ze in lijn blijven als ze in een volgende cyclus in categorie A groeien. SBTi beveelt ook aan om vrijwillig CO2-verwijdering te kopen als doelen niet worden gehaald, apart gerapporteerd van de voortgang.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Voor veel bedrijven komt de vraag naar de categorie neer op de groep waar ze bij horen. We spreken regelmatig Nederlandse dochters van vijftig of honderd mensen die dachten dat ze in categorie B vielen, tot iemand naar het personeelsbestand van de groep keek. Check de geconsolideerde cijfers voordat je iets anders plant."

Wanneer je het checkt

SBTi verwacht het validatieportaal voor V2.0 in het eerste kwartaal van 2027 te openen. Tot 31 januari 2028 kunnen bedrijven nog doelen indienen onder versie 1.3.1 of 2.0; daarna is V2.0 verplicht. Wil je in 2027 indienen, dan bepaalt je categorie hoeveel werk de indiening is, dus check hem voordat je begint. Ons overzicht van de SBTi Net-Zero Standard V2 behandelt de rest van de standaard en de overgangsperiode.

Check je categorie

De gratis SBTi V2-calculator van Regreener past de toets voor je toe: vul je omzet, personeel, balanstotaal, uitstoot in scope 1 en 2 en land in, en check of je in SBTi categorie A of B valt (in het Engels), met de removals die je vanaf 2035 nodig zou hebben en een indicatie van de kosten. De tool gebruikt de lijst met hogeinkomenslanden van de Wereldbank voor boekjaar 2027.

Voor de kant van de CO2-credits in je SBTi-plan, van volumes per jaar tot welke removals je vroeg vastlegt, lees hoeveel CO2-credits je bedrijf nodig heeft, of spreek een Climate Strategist.

De nieuwe net-zerostandaard van SBTi stelt één vraag voordat er ook maar één doel wordt gesteld: val je in categorie A of categorie B? Het antwoord bepaalt of scope 3-doelen, borging door een derde partij, een gepubliceerd transitieplan en vanaf 2035 CO2-verwijdering voor jouw bedrijf verplicht of optioneel zijn.

De toets lijkt eenvoudig, maar de details beslissen veel twijfelgevallen. Groepsstructuren, het land van je moederbedrijf en een gemiddelde over twee jaar kunnen een bedrijf allemaal van de ene categorie naar de andere verschuiven.

Het korte antwoord. Je valt in SBTi categorie A met een netto-omzet van 450 miljoen euro of meer of minstens 1.000 fte. Met een uiteindelijk moederbedrijf in een hogeinkomensland zoals Nederland val je er ook onder met 10.000 ton CO2e of meer in scope 1 en 2, of als twee van de drie kloppen: balanstotaal minstens 25 miljoen euro, omzet minstens 50 miljoen euro, minstens 250 fte. Anders val je in categorie B.

De drempels

De standaard (Engelstalig) legt de toets vast in tabel 2:

Waar het uiteindelijke moederbedrijf is gevestigd

Categorie A als minstens één hiervan klopt

Anders

Elk land

Netto-omzet minstens 450 miljoen euro, of minstens 1.000 fte

Zie volgende regel

Hogeinkomensland

Uitstoot in scope 1 en 2 minstens 10.000 ton CO2e, of twee van de drie: balanstotaal minstens 25 miljoen euro, netto-omzet minstens 50 miljoen euro, minstens 250 fte

Categorie B

Andere landen

Alleen de eerste regel geldt

Categorie B

De toets met twee van de drie gebruikt dezelfde drempels als de Europese jaarrekeningrichtlijn voor een groot bedrijf. De meeste bedrijven die volgens het jaarrekeningenrecht groot zijn, vallen dus in categorie A.

Zo past SBTi de toets toe

Deze regels beslissen de meeste twijfelgevallen:

  • Groepscijfers. Hoort je bedrijf bij een groep, dan worden omzet, personeel, balanstotaal en uitstoot getoetst op geconsolideerde cijfers van de hele groep, ook als je doelen stelt voor één dochter.

  • Het land van het moederbedrijf. Geografie is het land waar het uiteindelijke moederbedrijf is gevestigd, ingedeeld volgens de inkomensgroepen van de Wereldbank (Engelstalig). Voor boekjaar 2027 betekent hoog inkomen een bruto nationaal inkomen per inwoner van meer dan 14.375 dollar. Alle landen van de eurozone vallen in die groep, net als de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk.

  • Gemiddelde over twee jaar. De drempels gebruiken het gemiddelde van je twee meest recente jaarrekeningen of jaarverslagen.

  • Fte. Personeel is het jaargemiddelde aantal medewerkers, omgerekend naar voltijd.

  • Euro's. Rapporteer je in een andere valuta, reken de cijfers dan om naar euro's.

  • Fysieke uitstoot. De toets van 10.000 ton CO2e gebruikt je fysieke emissie-inventaris voor scope 1 en 2.

  • Vast voor de cyclus. Je categorie wordt bepaald bij je registratie bij SBTi, bevestigd bij de validatie van je doelen en geldt dan voor de doelcyclus van vijf jaar. Bij nieuwe doelen bepaal je hem opnieuw.

Vier voorbeelden

Bedrijf

Kerncijfers

Categorie

Waarom

Nederlandse producent

300 fte, 40 miljoen euro omzet, 30 miljoen euro balanstotaal

A

Twee van de drie grootte-criteria (fte en balanstotaal) in een hogeinkomensland

Nederlandse dienstverlener

180 fte, 60 miljoen euro omzet, 15 miljoen euro balanstotaal, 900 ton CO2e in scope 1 en 2

B

Maar één van de drie grootte-criteria, en uitstoot onder 10.000 ton CO2e

Nederlandse dochter van een Duitse groep

80 fte lokaal, de groep heeft 2.500 fte

A

Groepscijfers tellen: de groep zit boven 1.000 fte

Bedrijf met een moederbedrijf in Brazilië

600 fte, 100 miljoen euro omzet

B

Brazilië is geen hogeinkomensland, dus alleen de toets van 450 miljoen euro en 1.000 fte geldt

De voorbeelden zijn ter illustratie. Het geval van de dochter verrast veel bedrijven: een kleine lokale vestiging van een grote groep valt in categorie A, omdat de groep dat doet.

Wat er verandert als je in categorie A valt

Categorie A-bedrijven krijgen een reeks eisen die voor categorie B optioneel of aanbevolen zijn:

Eis

Categorie A

Categorie B

Scope 3 in de emissie-inventaris

Verplicht

Optioneel

Aparte doelen voor de korte termijn voor significante scope 3-categorieën (5% of meer van scope 3)

Verplicht

Optioneel

Borging door een derde partij van de inventaris van het doelbasisjaar (minstens limited assurance)

Verplicht

Sterk aangemoedigd

Gepubliceerd transitieplan, binnen 15 maanden na validatie

Verplicht

Optioneel (een transitieplan zelf is voor alle bedrijven nodig)

Borging van voortgangsgegevens aan het eind van elke cyclus

Verplicht

Aanbevolen

Prognose van het elektriciteitsverbruik, en scope 2-doelen bij een groei van meer dan 20% per jaar

Verplicht

Optioneel

CO2-verwijdering vanaf 2035: 1% van de lopende uitstoot, lineair oplopend tot 100% in het net-zerojaar

Verplicht

Optioneel

Restemissies neutraliseren met removals in het net-zerojaar

Verplicht bij een net-zerodoel

Verplicht bij een net-zerodoel

De eis voor CO2-verwijdering heeft op termijn de grootste financiële gevolgen. Ons artikel over de SBTi-eisen voor CO2-verwijdering laat zien hoe de volumes vanaf 2035 groeien, en waarom ze vóór het net-zerojaar pieken.

Als je in categorie B valt

Categorie B betekent een lichtere set minimumeisen. SBTi moedigt categorie B-bedrijven sterk aan om verder te gaan, en daar zijn praktische redenen voor:

  • Klanten vragen er toch om. Grote klanten in categorie A hebben scope 3-gegevens en doelen van hun leveranciers nodig. Een leverancier in categorie B met een scope 3-inventaris en geborgde cijfers is makkelijker om bij in te kopen.

  • Borging wekt vertrouwen. SBTi beveelt borging aan voor categorie B-bedrijven; het maakt je cijfers ook bruikbaar in de rapportage van je klanten.

  • Erkenning staat open. Het vrijwillige programma Ongoing Emissions Responsibility staat open voor categorie B, met een aangepast Leadership-niveau dat scope 1 en 2 plus een deel van scope 3 dekt.

  • Removals kunnen hetzelfde pad volgen. Categorie B-bedrijven kunnen vrijwillig het groeipad voor removals vanaf 2035 volgen, zodat ze in lijn blijven als ze in een volgende cyclus in categorie A groeien. SBTi beveelt ook aan om vrijwillig CO2-verwijdering te kopen als doelen niet worden gehaald, apart gerapporteerd van de voortgang.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Voor veel bedrijven komt de vraag naar de categorie neer op de groep waar ze bij horen. We spreken regelmatig Nederlandse dochters van vijftig of honderd mensen die dachten dat ze in categorie B vielen, tot iemand naar het personeelsbestand van de groep keek. Check de geconsolideerde cijfers voordat je iets anders plant."

Wanneer je het checkt

SBTi verwacht het validatieportaal voor V2.0 in het eerste kwartaal van 2027 te openen. Tot 31 januari 2028 kunnen bedrijven nog doelen indienen onder versie 1.3.1 of 2.0; daarna is V2.0 verplicht. Wil je in 2027 indienen, dan bepaalt je categorie hoeveel werk de indiening is, dus check hem voordat je begint. Ons overzicht van de SBTi Net-Zero Standard V2 behandelt de rest van de standaard en de overgangsperiode.

Check je categorie

De gratis SBTi V2-calculator van Regreener past de toets voor je toe: vul je omzet, personeel, balanstotaal, uitstoot in scope 1 en 2 en land in, en check of je in SBTi categorie A of B valt (in het Engels), met de removals die je vanaf 2035 nodig zou hebben en een indicatie van de kosten. De tool gebruikt de lijst met hogeinkomenslanden van de Wereldbank voor boekjaar 2027.

Voor de kant van de CO2-credits in je SBTi-plan, van volumes per jaar tot welke removals je vroeg vastlegt, lees hoeveel CO2-credits je bedrijf nodig heeft, of spreek een Climate Strategist.

De nieuwe net-zerostandaard van SBTi stelt één vraag voordat er ook maar één doel wordt gesteld: val je in categorie A of categorie B? Het antwoord bepaalt of scope 3-doelen, borging door een derde partij, een gepubliceerd transitieplan en vanaf 2035 CO2-verwijdering voor jouw bedrijf verplicht of optioneel zijn.

De toets lijkt eenvoudig, maar de details beslissen veel twijfelgevallen. Groepsstructuren, het land van je moederbedrijf en een gemiddelde over twee jaar kunnen een bedrijf allemaal van de ene categorie naar de andere verschuiven.

Het korte antwoord. Je valt in SBTi categorie A met een netto-omzet van 450 miljoen euro of meer of minstens 1.000 fte. Met een uiteindelijk moederbedrijf in een hogeinkomensland zoals Nederland val je er ook onder met 10.000 ton CO2e of meer in scope 1 en 2, of als twee van de drie kloppen: balanstotaal minstens 25 miljoen euro, omzet minstens 50 miljoen euro, minstens 250 fte. Anders val je in categorie B.

De drempels

De standaard (Engelstalig) legt de toets vast in tabel 2:

Waar het uiteindelijke moederbedrijf is gevestigd

Categorie A als minstens één hiervan klopt

Anders

Elk land

Netto-omzet minstens 450 miljoen euro, of minstens 1.000 fte

Zie volgende regel

Hogeinkomensland

Uitstoot in scope 1 en 2 minstens 10.000 ton CO2e, of twee van de drie: balanstotaal minstens 25 miljoen euro, netto-omzet minstens 50 miljoen euro, minstens 250 fte

Categorie B

Andere landen

Alleen de eerste regel geldt

Categorie B

De toets met twee van de drie gebruikt dezelfde drempels als de Europese jaarrekeningrichtlijn voor een groot bedrijf. De meeste bedrijven die volgens het jaarrekeningenrecht groot zijn, vallen dus in categorie A.

Zo past SBTi de toets toe

Deze regels beslissen de meeste twijfelgevallen:

  • Groepscijfers. Hoort je bedrijf bij een groep, dan worden omzet, personeel, balanstotaal en uitstoot getoetst op geconsolideerde cijfers van de hele groep, ook als je doelen stelt voor één dochter.

  • Het land van het moederbedrijf. Geografie is het land waar het uiteindelijke moederbedrijf is gevestigd, ingedeeld volgens de inkomensgroepen van de Wereldbank (Engelstalig). Voor boekjaar 2027 betekent hoog inkomen een bruto nationaal inkomen per inwoner van meer dan 14.375 dollar. Alle landen van de eurozone vallen in die groep, net als de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk.

  • Gemiddelde over twee jaar. De drempels gebruiken het gemiddelde van je twee meest recente jaarrekeningen of jaarverslagen.

  • Fte. Personeel is het jaargemiddelde aantal medewerkers, omgerekend naar voltijd.

  • Euro's. Rapporteer je in een andere valuta, reken de cijfers dan om naar euro's.

  • Fysieke uitstoot. De toets van 10.000 ton CO2e gebruikt je fysieke emissie-inventaris voor scope 1 en 2.

  • Vast voor de cyclus. Je categorie wordt bepaald bij je registratie bij SBTi, bevestigd bij de validatie van je doelen en geldt dan voor de doelcyclus van vijf jaar. Bij nieuwe doelen bepaal je hem opnieuw.

Vier voorbeelden

Bedrijf

Kerncijfers

Categorie

Waarom

Nederlandse producent

300 fte, 40 miljoen euro omzet, 30 miljoen euro balanstotaal

A

Twee van de drie grootte-criteria (fte en balanstotaal) in een hogeinkomensland

Nederlandse dienstverlener

180 fte, 60 miljoen euro omzet, 15 miljoen euro balanstotaal, 900 ton CO2e in scope 1 en 2

B

Maar één van de drie grootte-criteria, en uitstoot onder 10.000 ton CO2e

Nederlandse dochter van een Duitse groep

80 fte lokaal, de groep heeft 2.500 fte

A

Groepscijfers tellen: de groep zit boven 1.000 fte

Bedrijf met een moederbedrijf in Brazilië

600 fte, 100 miljoen euro omzet

B

Brazilië is geen hogeinkomensland, dus alleen de toets van 450 miljoen euro en 1.000 fte geldt

De voorbeelden zijn ter illustratie. Het geval van de dochter verrast veel bedrijven: een kleine lokale vestiging van een grote groep valt in categorie A, omdat de groep dat doet.

Wat er verandert als je in categorie A valt

Categorie A-bedrijven krijgen een reeks eisen die voor categorie B optioneel of aanbevolen zijn:

Eis

Categorie A

Categorie B

Scope 3 in de emissie-inventaris

Verplicht

Optioneel

Aparte doelen voor de korte termijn voor significante scope 3-categorieën (5% of meer van scope 3)

Verplicht

Optioneel

Borging door een derde partij van de inventaris van het doelbasisjaar (minstens limited assurance)

Verplicht

Sterk aangemoedigd

Gepubliceerd transitieplan, binnen 15 maanden na validatie

Verplicht

Optioneel (een transitieplan zelf is voor alle bedrijven nodig)

Borging van voortgangsgegevens aan het eind van elke cyclus

Verplicht

Aanbevolen

Prognose van het elektriciteitsverbruik, en scope 2-doelen bij een groei van meer dan 20% per jaar

Verplicht

Optioneel

CO2-verwijdering vanaf 2035: 1% van de lopende uitstoot, lineair oplopend tot 100% in het net-zerojaar

Verplicht

Optioneel

Restemissies neutraliseren met removals in het net-zerojaar

Verplicht bij een net-zerodoel

Verplicht bij een net-zerodoel

De eis voor CO2-verwijdering heeft op termijn de grootste financiële gevolgen. Ons artikel over de SBTi-eisen voor CO2-verwijdering laat zien hoe de volumes vanaf 2035 groeien, en waarom ze vóór het net-zerojaar pieken.

Als je in categorie B valt

Categorie B betekent een lichtere set minimumeisen. SBTi moedigt categorie B-bedrijven sterk aan om verder te gaan, en daar zijn praktische redenen voor:

  • Klanten vragen er toch om. Grote klanten in categorie A hebben scope 3-gegevens en doelen van hun leveranciers nodig. Een leverancier in categorie B met een scope 3-inventaris en geborgde cijfers is makkelijker om bij in te kopen.

  • Borging wekt vertrouwen. SBTi beveelt borging aan voor categorie B-bedrijven; het maakt je cijfers ook bruikbaar in de rapportage van je klanten.

  • Erkenning staat open. Het vrijwillige programma Ongoing Emissions Responsibility staat open voor categorie B, met een aangepast Leadership-niveau dat scope 1 en 2 plus een deel van scope 3 dekt.

  • Removals kunnen hetzelfde pad volgen. Categorie B-bedrijven kunnen vrijwillig het groeipad voor removals vanaf 2035 volgen, zodat ze in lijn blijven als ze in een volgende cyclus in categorie A groeien. SBTi beveelt ook aan om vrijwillig CO2-verwijdering te kopen als doelen niet worden gehaald, apart gerapporteerd van de voortgang.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Voor veel bedrijven komt de vraag naar de categorie neer op de groep waar ze bij horen. We spreken regelmatig Nederlandse dochters van vijftig of honderd mensen die dachten dat ze in categorie B vielen, tot iemand naar het personeelsbestand van de groep keek. Check de geconsolideerde cijfers voordat je iets anders plant."

Wanneer je het checkt

SBTi verwacht het validatieportaal voor V2.0 in het eerste kwartaal van 2027 te openen. Tot 31 januari 2028 kunnen bedrijven nog doelen indienen onder versie 1.3.1 of 2.0; daarna is V2.0 verplicht. Wil je in 2027 indienen, dan bepaalt je categorie hoeveel werk de indiening is, dus check hem voordat je begint. Ons overzicht van de SBTi Net-Zero Standard V2 behandelt de rest van de standaard en de overgangsperiode.

Check je categorie

De gratis SBTi V2-calculator van Regreener past de toets voor je toe: vul je omzet, personeel, balanstotaal, uitstoot in scope 1 en 2 en land in, en check of je in SBTi categorie A of B valt (in het Engels), met de removals die je vanaf 2035 nodig zou hebben en een indicatie van de kosten. De tool gebruikt de lijst met hogeinkomenslanden van de Wereldbank voor boekjaar 2027.

Voor de kant van de CO2-credits in je SBTi-plan, van volumes per jaar tot welke removals je vroeg vastlegt, lees hoeveel CO2-credits je bedrijf nodig heeft, of spreek een Climate Strategist.

Gratis tool

Categorie A of B? Check het in twee minuten

Vul je omvang, uitstoot en land in en zie je SBTi V2-categorie, met de removals die je vanaf 2035 nodig hebt. De tool is in het Engels.

Check je vereisten

Gratis · geen account nodig

Regreener free tools for carbon credit buyers

Over de Auteur:

bernard de wit van regreener

Bernard de Wit

Bernard is de oprichter van Regreener, dat hij in 2020 startte na zijn rechtenstudie in Leiden (Nederland) en Oxford (Verenigd Koninkrijk). Hij is gepassioneerd over klimaatactie, duurzaamheid en CO2-creditsmarkten en helpt bedrijven om betrouwbare, impactvolle klimaatmaatregelen te nemen door inzichten en best practices te delen. Als hij niet bezig is met het delen van kennis of het adviseren van bedrijven over hun duurzaamheidsdoelstellingen, kun je Bernard vinden op de tennisbaan of bij vrienden.

Gratis tools

Zes gratis tools voor kopers van carbon credits

Plan je budget, check je SBTi V2-vereisten, bouw een RFP, vergelijk offertes en check de kwaliteit van je credits.

Regreener free tools for carbon credit buyers

INHOUDSOPGAVE

Artikel Delen

Artikel Delen

Veelgestelde vragen

Wat is SBTi categorie A?

Onder de Corporate Net-Zero Standard V2.0 omvat categorie A grote bedrijven in elk land (netto-omzet van minstens 450 miljoen euro of minstens 1.000 fte) en middelgrote bedrijven waarvan het uiteindelijke moederbedrijf in een hogeinkomensland zit (minstens 10.000 ton CO2e in scope 1 en 2, of twee van de drie: balanstotaal 25 miljoen euro, omzet 50 miljoen euro, 250 fte).

Wat is het verschil tussen SBTi categorie A en B?

Categorie A-bedrijven moeten scope 3 rapporteren, scope 3-doelen stellen, borging laten uitvoeren, een transitieplan publiceren en vanaf 2035 CO2-verwijdering kopen. Voor categorie B-bedrijven is dat optioneel of aanbevolen. Beide categorieën stellen doelen voor scope 1 en 2.

Wordt een dochterbedrijf op eigen cijfers getoetst?

Nee. SBTi toetst de drempels op geconsolideerde cijfers van de hele groep, ook als de doelen voor een dochter worden gesteld, en gebruikt het land waar het uiteindelijke moederbedrijf is gevestigd.

Kan mijn bedrijf van categorie B naar categorie A gaan?

Ja. De categorie ligt vast voor een doelcyclus van vijf jaar en wordt opnieuw bepaald bij nieuwe doelen, dus een groeiend bedrijf kan in zijn volgende cyclus in categorie A vallen.

Moeten categorie B-bedrijven CO2-verwijdering kopen?

Niet vóór hun net-zerojaar. De eis vanaf 2035 is optioneel voor categorie B. Elk bedrijf met een net-zerodoel moet in het net-zerojaar zijn restemissies met removals neutraliseren.

Greenwashing-proof klimaatactie

Portret van een klimaatstrateeg
Portret van een klimaatstrateeg

Sluit je aan bij 200+ bedrijven die impact maken met Regreener