laat ons je terugbellen.

Prijs carbon removal credits 2026: kosten per ton per type

Laatst bijgewerkt:

9 minuten leestijd

9 minuten leestijd

Samenvatting:

De prijs van carbon removal credits ligt in 2026 tussen minder dan 30 en ruim meer dan 500 dollar per ton, afhankelijk van het type. Hoog beoordeelde herbebossingscredits (ARR) kostten in de eerste helft van 2026 gemiddeld 28,55 dollar (Sylvera). Biochar stond rond 135 euro per ton (index van Puro.earth, augustus 2026) en 136 dollar als gewogen gemiddelde op CDR.fyi. De gewogen gemiddelden van CDR.fyi, op basis van openbaar gemaakte prijzen, zijn 220 dollar voor BECCS, 352 dollar voor enhanced rock weathering en 516 dollar voor direct air capture met opslag. De belangrijkste prijsfactor is de duur van de opslag: removals die koolstof eeuwenlang vastleggen, kosten een veelvoud van removals die dat decennia doen.

Samenvatting:

De prijs van carbon removal credits ligt in 2026 tussen minder dan 30 en ruim meer dan 500 dollar per ton, afhankelijk van het type. Hoog beoordeelde herbebossingscredits (ARR) kostten in de eerste helft van 2026 gemiddeld 28,55 dollar (Sylvera). Biochar stond rond 135 euro per ton (index van Puro.earth, augustus 2026) en 136 dollar als gewogen gemiddelde op CDR.fyi. De gewogen gemiddelden van CDR.fyi, op basis van openbaar gemaakte prijzen, zijn 220 dollar voor BECCS, 352 dollar voor enhanced rock weathering en 516 dollar voor direct air capture met opslag. De belangrijkste prijsfactor is de duur van de opslag: removals die koolstof eeuwenlang vastleggen, kosten een veelvoud van removals die dat decennia doen.

Samenvatting:

De prijs van carbon removal credits ligt in 2026 tussen minder dan 30 en ruim meer dan 500 dollar per ton, afhankelijk van het type. Hoog beoordeelde herbebossingscredits (ARR) kostten in de eerste helft van 2026 gemiddeld 28,55 dollar (Sylvera). Biochar stond rond 135 euro per ton (index van Puro.earth, augustus 2026) en 136 dollar als gewogen gemiddelde op CDR.fyi. De gewogen gemiddelden van CDR.fyi, op basis van openbaar gemaakte prijzen, zijn 220 dollar voor BECCS, 352 dollar voor enhanced rock weathering en 516 dollar voor direct air capture met opslag. De belangrijkste prijsfactor is de duur van de opslag: removals die koolstof eeuwenlang vastleggen, kosten een veelvoud van removals die dat decennia doen.

"Wat kost een carbon removal credit?" Daar bestaat geen enkel antwoord op. De goedkoopste removal credits kosten per ton minder dan een lunch; de duurste meer dan een nieuwe laptop. Wie met één gemiddelde rekent, zit voor elk type in zijn portfolio ernaast.

Dit overzicht geeft gedateerde referentieprijzen per type CO2-verwijdering, legt uit waarom de typen zo verschillend geprijsd zijn en laat zien wat de prijs binnen een type beweegt. Alle prijzen zijn openbare referentiepunten met een genoemde bron. Het zijn geen offertes; de prijs van een specifiek project hangt af van de rating, het volume, de vintage en het contract.

Het korte antwoord. In 2026 is de prijs van een carbon removal credit grofweg 10 tot 30 dollar per ton voor herbebossing, rond 135 dollar voor biochar, rond 220 dollar voor BECCS, rond 350 dollar voor enhanced rock weathering en boven de 500 dollar voor direct air capture. De duur van de opslag verklaart het grootste deel van het verschil.

Prijzen van CO2-verwijdering per ton in één oogopslag

Type removal

Opslag onder SBTi V2

Referentieprijs

Bron en datum

Herbebossing en bebossing (ARR), rating BBB of hoger

Kortlevend (decennia tot eeuwen)

gemiddeld USD 28,55

Sylvera, eerste helft 2026

Herbebossing en bebossing (ARR), rating BB of lager

Kortlevend

gemiddeld USD 9,12

Sylvera, eerste helft 2026

Kortlevende removals totaal

Kortlevend

rond USD 15

MSCI, juli 2026

Biochar

Langdurig als de duur van opslag is aangetoond

index EUR 135,35

Puro.earth CORCCHAR, augustus 2026

Biochar

Als hierboven

gewogen gemiddelde USD 136

CDR.fyi, openbare prijzen

BECCS (bio-energie met CO2-afvang en -opslag)

Langdurig

gewogen gemiddelde USD 220

CDR.fyi, openbare prijzen

Enhanced rock weathering (ERW)

Langdurig

gewogen gemiddelde USD 352

CDR.fyi, openbare prijzen

Direct air capture met opslag (DACCS)

Langdurig

gewogen gemiddelde USD 516

CDR.fyi, openbare prijzen

Langdurige removals totaal

Langdurig

minimumgemiddelde rond USD 130

MSCI, juli 2026

De cijfers van CDR.fyi zijn op 6 oktober 2026 afgelezen en zijn gewogen gemiddelden van openbaar gemaakte dealprijzen, inclusief grote termijncontracten. Behandel elk cijfer als referentiepunt; wat je betaalt, hangt af van het project en het contract.

Prijs per type removal

Herbebossing, bebossing en agroforestry

De goedkoopste removals, en de meest wisselende. Bomen nemen koolstof op terwijl ze groeien, dus credits worden over decennia uitgegeven, en de koolstof kan weer vrijkomen door brand, droogte of kap. Door dat risico op terugval tellen ze onder SBTi V2 als kortlevende removals, en daarom zijn bufferpools belangrijk.

Het kwaliteitsverschil is groot. Volgens Sylvera kostten hoog beoordeelde ARR-credits in de eerste helft van 2026 meer dan drie keer zoveel als laag beoordeelde: 28,55 tegenover 9,12 dollar. Herstel met inheemse soorten en sterke voordelen voor gemeenschappen zit aan de bovenkant; monoculturen aan de onderkant.

Biochar

Biochar is de meest verhandelde duurzame removal van dit moment. Biomassa wordt zonder zuurstof verhit tot een stabiele vorm van koolstof die in de bodem of in materialen wordt verwerkt. Prijzen liggen rond 135 euro tot 136 dollar per ton op de index van Puro.earth en bij CDR.fyi, en grote offtakes stuwen de volumes: Sylvera telde in de eerste helft van 2026 voor 806 miljoen dollar aan biochar-offtakes, goed voor 3,17 miljoen ton.

Hoe lang biochar koolstof vastlegt, hangt af van de productietemperatuur en de toepassing. Daarom verschilt het bewijs voor de duur van opslag per project. Heb je langdurige removals nodig voor SBTi, controleer dan hoe het project opslag van eeuwen of langer aantoont.

BECCS

Bij bio-energie met CO2-afvang en -opslag wordt CO2 afgevangen bij het verbranden of verwerken van biomassa, bijvoorbeeld bij een papierfabriek of afvalcentrale, en ondergronds opgeslagen. Het gewogen gemiddelde van 220 dollar per ton bij CDR.fyi wordt bepaald door een klein aantal zeer grote contracten bij industriële locaties. Het aanbod komt in grote, onregelmatige volumes, vaak jaren vooruit.

Enhanced rock weathering

Gemalen silicaatgesteente op landbouwgrond reageert met CO2 en legt die na verloop van tijd vast als carbonaat. De opslag is langdurig; de uitdaging zit in het meten. Daarom gaat een groot deel van de prijs, rond 352 dollar per ton bij CDR.fyi, naar monitoring, rapportage en verificatie. Methodologieën en meetmethodes zijn nog in ontwikkeling, dus check welke standaard een project gebruikt en hoe het de verwijdering kwantificeert.

Direct air capture met opslag

DAC haalt CO2 met machines direct uit de lucht en slaat die geologisch op. Het is de best meetbare removal en de duurste: het gewogen gemiddelde bij CDR.fyi is 516 dollar per ton, en actuele aanbiedingen aan particulieren en bedrijven liggen hoger. Prijzen dalen naar verwachting als installaties opschalen, maar hoe snel is onzeker.

Removals via de oceaan

Mariene technieken zoals ocean alkalinity enhancement en direct ocean removal staan nog aan het begin. CDR.fyi noemt 395 dollar per ton voor alkalinity enhancement en 1.331 dollar voor direct ocean removal, op basis van weinig transacties. Voor de meeste bedrijfsportfolio's zijn ze voorlopig iets om te volgen.

Removals vergeleken met vermijdingscredits

Removals liggen ver boven de rest van de vrijwillige markt. De gemiddelde prijs van alle credits die in het tweede kwartaal van 2026 werden afgeboekt, was 6,41 dollar per credit (Sylvera), en MSCI noemde een twaalfmaandsgemiddelde van zo'n 3,6 dollar voor reductiecredits, of 8,6 dollar voor credits van hogere kwaliteit. Hoog beoordeelde herbebossing kost drie tot acht keer het gemiddelde voor reductiecredits; duurzame removals kosten grofweg twintig tot tachtig keer de gemiddelde afboekprijs.

Daarom combineren de meeste bedrijven beide: vermijdingscredits om nu op schaal klimaatactie te financieren, en een groeiend aandeel removals voor de verplichtingen die erom vragen. Onze gids over avoidance en removal laat zien hoe je die mix opbouwt.

Wat de prijs binnen één type beweegt

Twee biochar-credits kunnen meer dan 100 dollar per ton verschillen. De belangrijkste factoren:

  • Bewijs voor de duur van opslag. Projecten die langere opslag met betere data aantonen, zijn duurder.

  • Meten en verifiëren. Direct meten kost meer dan modelleren, en kopers betalen daar steeds vaker voor.

  • Rating en standaard. Onafhankelijke ratings en de uitgevende standaard (bijvoorbeeld Puro.earth, Isometric of Verra) verschuiven de prijs, zoals het kwaliteitsverschil bij ARR laat zien.

  • Geleverd of termijn. Credits die vandaag bestaan, zijn duurder dan tonnen voor levering in 2030, maar termijntonnen dragen een leveringsrisico.

  • Volume en looptijd. Meerjarige offtakes verlagen de prijs per ton in ruil voor commitment.

  • Co-benefits en locatie. Projecten met gecertificeerde voordelen voor gemeenschappen of biodiversiteit krijgen een opslag.

Waar de prijzen van removals naartoe gaan

Twee datapunten bepalen het beeld voor de komende vijf jaar. De prijsenquête 2026 van CDR.fyi vond een verschil van 98 dollar per ton tussen wat kopers van duurzame removals willen betalen en wat leveranciers nodig hebben, tegen 107 dollar een jaar eerder, met een verwachte daling naar zo'n 48 dollar in 2030. Volgens dezelfde enquête is het onwaarschijnlijk dat duurzame removals in 2030 breed de 100 dollar per ton bereiken.

Daarnaast is de meeste capaciteit voor duurzame removals al verkocht. CDR.fyi telt 50,5 miljoen ton gecontracteerd tegenover 1,7 miljoen ton geleverd. Nu SBTi V2 categorie A-bedrijven vanaf 2035 verplicht removals te kopen, met daarna een groeiend langdurig aandeel, neemt de vraag naar dezelfde schaarse capaciteit toe. Ons artikel over de SBTi-eisen voor CO2-verwijdering laat zien hoe snel de volumes groeien.

Spot of offtake voor removals

Voor kortlevende removals werkt jaarlijks spot inkopen: het aanbod is breed en de prijzen zijn laag genoeg dat de timing minder uitmaakt. Voor duurzame removals ligt dat anders. Omdat de meeste capaciteit jaren vooruit is gecontracteerd, is een offtake die prijs en volume vastlegt vaak de enige manier om aanbod voor een bepaald jaar veilig te stellen. Onze gids over spot, forward en offtake vergelijkt de opties, en op onze pagina over offtake-overeenkomsten lees je hoe Regreener ze opzet. Wil je gestructureerd inkopen bij meerdere leveranciers? Lees hoe je een tender voor CO2-verwijdering organiseert.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Vergelijk prijzen van removals tussen projecten van hetzelfde type. Een biochar-credit van 140 dollar met zwak bewijs voor de opslag kan slechter uitpakken dan een van 180 dollar met sterk bewijs. En bij duurzame removals is de belangrijkste vraag in 2026 vaak of een leverancier in 2035 nog volume voor je heeft."

Prijs is één toets; kwaliteit is de andere. Elk removal-project dat Regreener aanbiedt, gaat door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten, en een lage prijs is een reden om beter te kijken. Ons algemene overzicht van prijzen van carbon credits behandelt ook vermijdingscredits.

Begroot je removals

Prijzen per ton worden pas een budget als je je volume per jaar kent en de mix van kortlevende en langdurige removals. De gratis planner van Regreener vertaalt je uitstoot en doelen naar een volume aan removals per jaar met een budgetrange (in het Engels), met een lage, middelste en hoge prijsontwikkeling en een vergelijking tussen spot en offtake. Voor de volumekant, zie hoeveel CO2-credits je bedrijf nodig heeft.

Wil je actuele aanbiedingen voor specifieke removal-projecten? Spreek een Climate Strategist.

"Wat kost een carbon removal credit?" Daar bestaat geen enkel antwoord op. De goedkoopste removal credits kosten per ton minder dan een lunch; de duurste meer dan een nieuwe laptop. Wie met één gemiddelde rekent, zit voor elk type in zijn portfolio ernaast.

Dit overzicht geeft gedateerde referentieprijzen per type CO2-verwijdering, legt uit waarom de typen zo verschillend geprijsd zijn en laat zien wat de prijs binnen een type beweegt. Alle prijzen zijn openbare referentiepunten met een genoemde bron. Het zijn geen offertes; de prijs van een specifiek project hangt af van de rating, het volume, de vintage en het contract.

Het korte antwoord. In 2026 is de prijs van een carbon removal credit grofweg 10 tot 30 dollar per ton voor herbebossing, rond 135 dollar voor biochar, rond 220 dollar voor BECCS, rond 350 dollar voor enhanced rock weathering en boven de 500 dollar voor direct air capture. De duur van de opslag verklaart het grootste deel van het verschil.

Prijzen van CO2-verwijdering per ton in één oogopslag

Type removal

Opslag onder SBTi V2

Referentieprijs

Bron en datum

Herbebossing en bebossing (ARR), rating BBB of hoger

Kortlevend (decennia tot eeuwen)

gemiddeld USD 28,55

Sylvera, eerste helft 2026

Herbebossing en bebossing (ARR), rating BB of lager

Kortlevend

gemiddeld USD 9,12

Sylvera, eerste helft 2026

Kortlevende removals totaal

Kortlevend

rond USD 15

MSCI, juli 2026

Biochar

Langdurig als de duur van opslag is aangetoond

index EUR 135,35

Puro.earth CORCCHAR, augustus 2026

Biochar

Als hierboven

gewogen gemiddelde USD 136

CDR.fyi, openbare prijzen

BECCS (bio-energie met CO2-afvang en -opslag)

Langdurig

gewogen gemiddelde USD 220

CDR.fyi, openbare prijzen

Enhanced rock weathering (ERW)

Langdurig

gewogen gemiddelde USD 352

CDR.fyi, openbare prijzen

Direct air capture met opslag (DACCS)

Langdurig

gewogen gemiddelde USD 516

CDR.fyi, openbare prijzen

Langdurige removals totaal

Langdurig

minimumgemiddelde rond USD 130

MSCI, juli 2026

De cijfers van CDR.fyi zijn op 6 oktober 2026 afgelezen en zijn gewogen gemiddelden van openbaar gemaakte dealprijzen, inclusief grote termijncontracten. Behandel elk cijfer als referentiepunt; wat je betaalt, hangt af van het project en het contract.

Prijs per type removal

Herbebossing, bebossing en agroforestry

De goedkoopste removals, en de meest wisselende. Bomen nemen koolstof op terwijl ze groeien, dus credits worden over decennia uitgegeven, en de koolstof kan weer vrijkomen door brand, droogte of kap. Door dat risico op terugval tellen ze onder SBTi V2 als kortlevende removals, en daarom zijn bufferpools belangrijk.

Het kwaliteitsverschil is groot. Volgens Sylvera kostten hoog beoordeelde ARR-credits in de eerste helft van 2026 meer dan drie keer zoveel als laag beoordeelde: 28,55 tegenover 9,12 dollar. Herstel met inheemse soorten en sterke voordelen voor gemeenschappen zit aan de bovenkant; monoculturen aan de onderkant.

Biochar

Biochar is de meest verhandelde duurzame removal van dit moment. Biomassa wordt zonder zuurstof verhit tot een stabiele vorm van koolstof die in de bodem of in materialen wordt verwerkt. Prijzen liggen rond 135 euro tot 136 dollar per ton op de index van Puro.earth en bij CDR.fyi, en grote offtakes stuwen de volumes: Sylvera telde in de eerste helft van 2026 voor 806 miljoen dollar aan biochar-offtakes, goed voor 3,17 miljoen ton.

Hoe lang biochar koolstof vastlegt, hangt af van de productietemperatuur en de toepassing. Daarom verschilt het bewijs voor de duur van opslag per project. Heb je langdurige removals nodig voor SBTi, controleer dan hoe het project opslag van eeuwen of langer aantoont.

BECCS

Bij bio-energie met CO2-afvang en -opslag wordt CO2 afgevangen bij het verbranden of verwerken van biomassa, bijvoorbeeld bij een papierfabriek of afvalcentrale, en ondergronds opgeslagen. Het gewogen gemiddelde van 220 dollar per ton bij CDR.fyi wordt bepaald door een klein aantal zeer grote contracten bij industriële locaties. Het aanbod komt in grote, onregelmatige volumes, vaak jaren vooruit.

Enhanced rock weathering

Gemalen silicaatgesteente op landbouwgrond reageert met CO2 en legt die na verloop van tijd vast als carbonaat. De opslag is langdurig; de uitdaging zit in het meten. Daarom gaat een groot deel van de prijs, rond 352 dollar per ton bij CDR.fyi, naar monitoring, rapportage en verificatie. Methodologieën en meetmethodes zijn nog in ontwikkeling, dus check welke standaard een project gebruikt en hoe het de verwijdering kwantificeert.

Direct air capture met opslag

DAC haalt CO2 met machines direct uit de lucht en slaat die geologisch op. Het is de best meetbare removal en de duurste: het gewogen gemiddelde bij CDR.fyi is 516 dollar per ton, en actuele aanbiedingen aan particulieren en bedrijven liggen hoger. Prijzen dalen naar verwachting als installaties opschalen, maar hoe snel is onzeker.

Removals via de oceaan

Mariene technieken zoals ocean alkalinity enhancement en direct ocean removal staan nog aan het begin. CDR.fyi noemt 395 dollar per ton voor alkalinity enhancement en 1.331 dollar voor direct ocean removal, op basis van weinig transacties. Voor de meeste bedrijfsportfolio's zijn ze voorlopig iets om te volgen.

Removals vergeleken met vermijdingscredits

Removals liggen ver boven de rest van de vrijwillige markt. De gemiddelde prijs van alle credits die in het tweede kwartaal van 2026 werden afgeboekt, was 6,41 dollar per credit (Sylvera), en MSCI noemde een twaalfmaandsgemiddelde van zo'n 3,6 dollar voor reductiecredits, of 8,6 dollar voor credits van hogere kwaliteit. Hoog beoordeelde herbebossing kost drie tot acht keer het gemiddelde voor reductiecredits; duurzame removals kosten grofweg twintig tot tachtig keer de gemiddelde afboekprijs.

Daarom combineren de meeste bedrijven beide: vermijdingscredits om nu op schaal klimaatactie te financieren, en een groeiend aandeel removals voor de verplichtingen die erom vragen. Onze gids over avoidance en removal laat zien hoe je die mix opbouwt.

Wat de prijs binnen één type beweegt

Twee biochar-credits kunnen meer dan 100 dollar per ton verschillen. De belangrijkste factoren:

  • Bewijs voor de duur van opslag. Projecten die langere opslag met betere data aantonen, zijn duurder.

  • Meten en verifiëren. Direct meten kost meer dan modelleren, en kopers betalen daar steeds vaker voor.

  • Rating en standaard. Onafhankelijke ratings en de uitgevende standaard (bijvoorbeeld Puro.earth, Isometric of Verra) verschuiven de prijs, zoals het kwaliteitsverschil bij ARR laat zien.

  • Geleverd of termijn. Credits die vandaag bestaan, zijn duurder dan tonnen voor levering in 2030, maar termijntonnen dragen een leveringsrisico.

  • Volume en looptijd. Meerjarige offtakes verlagen de prijs per ton in ruil voor commitment.

  • Co-benefits en locatie. Projecten met gecertificeerde voordelen voor gemeenschappen of biodiversiteit krijgen een opslag.

Waar de prijzen van removals naartoe gaan

Twee datapunten bepalen het beeld voor de komende vijf jaar. De prijsenquête 2026 van CDR.fyi vond een verschil van 98 dollar per ton tussen wat kopers van duurzame removals willen betalen en wat leveranciers nodig hebben, tegen 107 dollar een jaar eerder, met een verwachte daling naar zo'n 48 dollar in 2030. Volgens dezelfde enquête is het onwaarschijnlijk dat duurzame removals in 2030 breed de 100 dollar per ton bereiken.

Daarnaast is de meeste capaciteit voor duurzame removals al verkocht. CDR.fyi telt 50,5 miljoen ton gecontracteerd tegenover 1,7 miljoen ton geleverd. Nu SBTi V2 categorie A-bedrijven vanaf 2035 verplicht removals te kopen, met daarna een groeiend langdurig aandeel, neemt de vraag naar dezelfde schaarse capaciteit toe. Ons artikel over de SBTi-eisen voor CO2-verwijdering laat zien hoe snel de volumes groeien.

Spot of offtake voor removals

Voor kortlevende removals werkt jaarlijks spot inkopen: het aanbod is breed en de prijzen zijn laag genoeg dat de timing minder uitmaakt. Voor duurzame removals ligt dat anders. Omdat de meeste capaciteit jaren vooruit is gecontracteerd, is een offtake die prijs en volume vastlegt vaak de enige manier om aanbod voor een bepaald jaar veilig te stellen. Onze gids over spot, forward en offtake vergelijkt de opties, en op onze pagina over offtake-overeenkomsten lees je hoe Regreener ze opzet. Wil je gestructureerd inkopen bij meerdere leveranciers? Lees hoe je een tender voor CO2-verwijdering organiseert.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Vergelijk prijzen van removals tussen projecten van hetzelfde type. Een biochar-credit van 140 dollar met zwak bewijs voor de opslag kan slechter uitpakken dan een van 180 dollar met sterk bewijs. En bij duurzame removals is de belangrijkste vraag in 2026 vaak of een leverancier in 2035 nog volume voor je heeft."

Prijs is één toets; kwaliteit is de andere. Elk removal-project dat Regreener aanbiedt, gaat door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten, en een lage prijs is een reden om beter te kijken. Ons algemene overzicht van prijzen van carbon credits behandelt ook vermijdingscredits.

Begroot je removals

Prijzen per ton worden pas een budget als je je volume per jaar kent en de mix van kortlevende en langdurige removals. De gratis planner van Regreener vertaalt je uitstoot en doelen naar een volume aan removals per jaar met een budgetrange (in het Engels), met een lage, middelste en hoge prijsontwikkeling en een vergelijking tussen spot en offtake. Voor de volumekant, zie hoeveel CO2-credits je bedrijf nodig heeft.

Wil je actuele aanbiedingen voor specifieke removal-projecten? Spreek een Climate Strategist.

"Wat kost een carbon removal credit?" Daar bestaat geen enkel antwoord op. De goedkoopste removal credits kosten per ton minder dan een lunch; de duurste meer dan een nieuwe laptop. Wie met één gemiddelde rekent, zit voor elk type in zijn portfolio ernaast.

Dit overzicht geeft gedateerde referentieprijzen per type CO2-verwijdering, legt uit waarom de typen zo verschillend geprijsd zijn en laat zien wat de prijs binnen een type beweegt. Alle prijzen zijn openbare referentiepunten met een genoemde bron. Het zijn geen offertes; de prijs van een specifiek project hangt af van de rating, het volume, de vintage en het contract.

Het korte antwoord. In 2026 is de prijs van een carbon removal credit grofweg 10 tot 30 dollar per ton voor herbebossing, rond 135 dollar voor biochar, rond 220 dollar voor BECCS, rond 350 dollar voor enhanced rock weathering en boven de 500 dollar voor direct air capture. De duur van de opslag verklaart het grootste deel van het verschil.

Prijzen van CO2-verwijdering per ton in één oogopslag

Type removal

Opslag onder SBTi V2

Referentieprijs

Bron en datum

Herbebossing en bebossing (ARR), rating BBB of hoger

Kortlevend (decennia tot eeuwen)

gemiddeld USD 28,55

Sylvera, eerste helft 2026

Herbebossing en bebossing (ARR), rating BB of lager

Kortlevend

gemiddeld USD 9,12

Sylvera, eerste helft 2026

Kortlevende removals totaal

Kortlevend

rond USD 15

MSCI, juli 2026

Biochar

Langdurig als de duur van opslag is aangetoond

index EUR 135,35

Puro.earth CORCCHAR, augustus 2026

Biochar

Als hierboven

gewogen gemiddelde USD 136

CDR.fyi, openbare prijzen

BECCS (bio-energie met CO2-afvang en -opslag)

Langdurig

gewogen gemiddelde USD 220

CDR.fyi, openbare prijzen

Enhanced rock weathering (ERW)

Langdurig

gewogen gemiddelde USD 352

CDR.fyi, openbare prijzen

Direct air capture met opslag (DACCS)

Langdurig

gewogen gemiddelde USD 516

CDR.fyi, openbare prijzen

Langdurige removals totaal

Langdurig

minimumgemiddelde rond USD 130

MSCI, juli 2026

De cijfers van CDR.fyi zijn op 6 oktober 2026 afgelezen en zijn gewogen gemiddelden van openbaar gemaakte dealprijzen, inclusief grote termijncontracten. Behandel elk cijfer als referentiepunt; wat je betaalt, hangt af van het project en het contract.

Prijs per type removal

Herbebossing, bebossing en agroforestry

De goedkoopste removals, en de meest wisselende. Bomen nemen koolstof op terwijl ze groeien, dus credits worden over decennia uitgegeven, en de koolstof kan weer vrijkomen door brand, droogte of kap. Door dat risico op terugval tellen ze onder SBTi V2 als kortlevende removals, en daarom zijn bufferpools belangrijk.

Het kwaliteitsverschil is groot. Volgens Sylvera kostten hoog beoordeelde ARR-credits in de eerste helft van 2026 meer dan drie keer zoveel als laag beoordeelde: 28,55 tegenover 9,12 dollar. Herstel met inheemse soorten en sterke voordelen voor gemeenschappen zit aan de bovenkant; monoculturen aan de onderkant.

Biochar

Biochar is de meest verhandelde duurzame removal van dit moment. Biomassa wordt zonder zuurstof verhit tot een stabiele vorm van koolstof die in de bodem of in materialen wordt verwerkt. Prijzen liggen rond 135 euro tot 136 dollar per ton op de index van Puro.earth en bij CDR.fyi, en grote offtakes stuwen de volumes: Sylvera telde in de eerste helft van 2026 voor 806 miljoen dollar aan biochar-offtakes, goed voor 3,17 miljoen ton.

Hoe lang biochar koolstof vastlegt, hangt af van de productietemperatuur en de toepassing. Daarom verschilt het bewijs voor de duur van opslag per project. Heb je langdurige removals nodig voor SBTi, controleer dan hoe het project opslag van eeuwen of langer aantoont.

BECCS

Bij bio-energie met CO2-afvang en -opslag wordt CO2 afgevangen bij het verbranden of verwerken van biomassa, bijvoorbeeld bij een papierfabriek of afvalcentrale, en ondergronds opgeslagen. Het gewogen gemiddelde van 220 dollar per ton bij CDR.fyi wordt bepaald door een klein aantal zeer grote contracten bij industriële locaties. Het aanbod komt in grote, onregelmatige volumes, vaak jaren vooruit.

Enhanced rock weathering

Gemalen silicaatgesteente op landbouwgrond reageert met CO2 en legt die na verloop van tijd vast als carbonaat. De opslag is langdurig; de uitdaging zit in het meten. Daarom gaat een groot deel van de prijs, rond 352 dollar per ton bij CDR.fyi, naar monitoring, rapportage en verificatie. Methodologieën en meetmethodes zijn nog in ontwikkeling, dus check welke standaard een project gebruikt en hoe het de verwijdering kwantificeert.

Direct air capture met opslag

DAC haalt CO2 met machines direct uit de lucht en slaat die geologisch op. Het is de best meetbare removal en de duurste: het gewogen gemiddelde bij CDR.fyi is 516 dollar per ton, en actuele aanbiedingen aan particulieren en bedrijven liggen hoger. Prijzen dalen naar verwachting als installaties opschalen, maar hoe snel is onzeker.

Removals via de oceaan

Mariene technieken zoals ocean alkalinity enhancement en direct ocean removal staan nog aan het begin. CDR.fyi noemt 395 dollar per ton voor alkalinity enhancement en 1.331 dollar voor direct ocean removal, op basis van weinig transacties. Voor de meeste bedrijfsportfolio's zijn ze voorlopig iets om te volgen.

Removals vergeleken met vermijdingscredits

Removals liggen ver boven de rest van de vrijwillige markt. De gemiddelde prijs van alle credits die in het tweede kwartaal van 2026 werden afgeboekt, was 6,41 dollar per credit (Sylvera), en MSCI noemde een twaalfmaandsgemiddelde van zo'n 3,6 dollar voor reductiecredits, of 8,6 dollar voor credits van hogere kwaliteit. Hoog beoordeelde herbebossing kost drie tot acht keer het gemiddelde voor reductiecredits; duurzame removals kosten grofweg twintig tot tachtig keer de gemiddelde afboekprijs.

Daarom combineren de meeste bedrijven beide: vermijdingscredits om nu op schaal klimaatactie te financieren, en een groeiend aandeel removals voor de verplichtingen die erom vragen. Onze gids over avoidance en removal laat zien hoe je die mix opbouwt.

Wat de prijs binnen één type beweegt

Twee biochar-credits kunnen meer dan 100 dollar per ton verschillen. De belangrijkste factoren:

  • Bewijs voor de duur van opslag. Projecten die langere opslag met betere data aantonen, zijn duurder.

  • Meten en verifiëren. Direct meten kost meer dan modelleren, en kopers betalen daar steeds vaker voor.

  • Rating en standaard. Onafhankelijke ratings en de uitgevende standaard (bijvoorbeeld Puro.earth, Isometric of Verra) verschuiven de prijs, zoals het kwaliteitsverschil bij ARR laat zien.

  • Geleverd of termijn. Credits die vandaag bestaan, zijn duurder dan tonnen voor levering in 2030, maar termijntonnen dragen een leveringsrisico.

  • Volume en looptijd. Meerjarige offtakes verlagen de prijs per ton in ruil voor commitment.

  • Co-benefits en locatie. Projecten met gecertificeerde voordelen voor gemeenschappen of biodiversiteit krijgen een opslag.

Waar de prijzen van removals naartoe gaan

Twee datapunten bepalen het beeld voor de komende vijf jaar. De prijsenquête 2026 van CDR.fyi vond een verschil van 98 dollar per ton tussen wat kopers van duurzame removals willen betalen en wat leveranciers nodig hebben, tegen 107 dollar een jaar eerder, met een verwachte daling naar zo'n 48 dollar in 2030. Volgens dezelfde enquête is het onwaarschijnlijk dat duurzame removals in 2030 breed de 100 dollar per ton bereiken.

Daarnaast is de meeste capaciteit voor duurzame removals al verkocht. CDR.fyi telt 50,5 miljoen ton gecontracteerd tegenover 1,7 miljoen ton geleverd. Nu SBTi V2 categorie A-bedrijven vanaf 2035 verplicht removals te kopen, met daarna een groeiend langdurig aandeel, neemt de vraag naar dezelfde schaarse capaciteit toe. Ons artikel over de SBTi-eisen voor CO2-verwijdering laat zien hoe snel de volumes groeien.

Spot of offtake voor removals

Voor kortlevende removals werkt jaarlijks spot inkopen: het aanbod is breed en de prijzen zijn laag genoeg dat de timing minder uitmaakt. Voor duurzame removals ligt dat anders. Omdat de meeste capaciteit jaren vooruit is gecontracteerd, is een offtake die prijs en volume vastlegt vaak de enige manier om aanbod voor een bepaald jaar veilig te stellen. Onze gids over spot, forward en offtake vergelijkt de opties, en op onze pagina over offtake-overeenkomsten lees je hoe Regreener ze opzet. Wil je gestructureerd inkopen bij meerdere leveranciers? Lees hoe je een tender voor CO2-verwijdering organiseert.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Vergelijk prijzen van removals tussen projecten van hetzelfde type. Een biochar-credit van 140 dollar met zwak bewijs voor de opslag kan slechter uitpakken dan een van 180 dollar met sterk bewijs. En bij duurzame removals is de belangrijkste vraag in 2026 vaak of een leverancier in 2035 nog volume voor je heeft."

Prijs is één toets; kwaliteit is de andere. Elk removal-project dat Regreener aanbiedt, gaat door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten, en een lage prijs is een reden om beter te kijken. Ons algemene overzicht van prijzen van carbon credits behandelt ook vermijdingscredits.

Begroot je removals

Prijzen per ton worden pas een budget als je je volume per jaar kent en de mix van kortlevende en langdurige removals. De gratis planner van Regreener vertaalt je uitstoot en doelen naar een volume aan removals per jaar met een budgetrange (in het Engels), met een lage, middelste en hoge prijsontwikkeling en een vergelijking tussen spot en offtake. Voor de volumekant, zie hoeveel CO2-credits je bedrijf nodig heeft.

Wil je actuele aanbiedingen voor specifieke removal-projecten? Spreek een Climate Strategist.

Gratis tool

Wat gaan je removals vanaf 2035 kosten?

Plan je volume aan removals per jaar en zie de budgetrange voor kortlevende en langdurige removals, spot of via een offtake. De tool is in het Engels.

Open de planner

Gratis · geen account nodig

Regreener free tools for carbon credit buyers

Over de Auteur:

bernard de wit van regreener

Bernard de Wit

Bernard is de oprichter van Regreener, dat hij in 2020 startte na zijn rechtenstudie in Leiden (Nederland) en Oxford (Verenigd Koninkrijk). Hij is gepassioneerd over klimaatactie, duurzaamheid en CO2-creditsmarkten en helpt bedrijven om betrouwbare, impactvolle klimaatmaatregelen te nemen door inzichten en best practices te delen. Als hij niet bezig is met het delen van kennis of het adviseren van bedrijven over hun duurzaamheidsdoelstellingen, kun je Bernard vinden op de tennisbaan of bij vrienden.

Gratis tools

Zes gratis tools voor kopers van carbon credits

Plan je budget, check je SBTi V2-vereisten, bouw een RFP, vergelijk offertes en check de kwaliteit van je credits.

Regreener free tools for carbon credit buyers

INHOUDSOPGAVE

Artikel Delen

Artikel Delen

Veelgestelde vragen

Wat kost een carbon removal credit in 2026?

Tussen minder dan 30 en meer dan 500 dollar per ton, afhankelijk van het type. Hoog beoordeelde herbebossing kostte in de eerste helft van 2026 gemiddeld 28,55 dollar, biochar zo'n 135 euro tot 136 dollar, BECCS zo'n 220 dollar, enhanced rock weathering zo'n 352 dollar en direct air capture zo'n 516 dollar, als gewogen gemiddelden van openbare prijzen.

Waarom is direct air capture zo duur?

DAC vraagt veel energie en kapitaalintensieve installaties om CO2 uit zeer verdunde lucht te halen, en de sector is nog klein. Daar staat de meest directe meting en geologische opslag tegenover. Prijzen dalen naar verwachting als installaties opschalen.

Wat is de goedkoopste carbon removal credit?

Herbebossings- en bebossingscredits; laag beoordeelde ARR kostte in de eerste helft van 2026 gemiddeld 9,12 dollar. Ze leggen koolstof decennia in plaats van eeuwen vast en hebben een risico op terugval, en tellen daarom onder SBTi V2 als kortlevende removals.

Is biochar een permanente vorm van CO2-verwijdering?

Biochar legt koolstof lang vast, maar hoe lang hangt af van productie en toepassing. Sommige projecten tonen opslag van eeuwen of langer aan; controleer het bewijs per project, zeker als je langdurige removals nodig hebt voor SBTi.

Zijn carbon removal credits de meerprijs boven vermijdingscredits waard?

Ze hebben een andere functie. Vermijdingscredits zijn een betaalbare manier om nu klimaatactie te financieren; removals zijn wat SBTi V2 vanaf 2035 van categorie A-bedrijven vraagt en wat nodig is om restemissies bij net zero te neutraliseren. De meeste portfolio's gebruiken beide, met een groeiend aandeel removals.

Greenwashing-proof klimaatactie

Portret van een klimaatstrateeg
Portret van een klimaatstrateeg

Sluit je aan bij 200+ bedrijven die impact maken met Regreener