laat ons je terugbellen.

Prijs SAF-certificaten 2026: wat betaal je per ton CO2?

Laatst bijgewerkt:

9 minuten leestijd

9 minuten leestijd

Samenvatting:

De prijs van SAF-certificaten wordt uitgedrukt per ton vermeden CO2e. Halverwege 2026 liggen openbare indicaties grotendeels tussen zo'n 150 en 500 dollar per ton, afhankelijk van productieroute, certificering, volume en looptijd van het contract. SAF uit afvalolie (HEFA) zit aan de onderkant; geavanceerde en synthetische routes zijn duurder. Er is geen openbare spotprijs voor vrijwillige SAF-certificaten, dus de enige betrouwbare prijs is een offerte voor jouw volume en leverjaar.

Samenvatting:

De prijs van SAF-certificaten wordt uitgedrukt per ton vermeden CO2e. Halverwege 2026 liggen openbare indicaties grotendeels tussen zo'n 150 en 500 dollar per ton, afhankelijk van productieroute, certificering, volume en looptijd van het contract. SAF uit afvalolie (HEFA) zit aan de onderkant; geavanceerde en synthetische routes zijn duurder. Er is geen openbare spotprijs voor vrijwillige SAF-certificaten, dus de enige betrouwbare prijs is een offerte voor jouw volume en leverjaar.

Samenvatting:

De prijs van SAF-certificaten wordt uitgedrukt per ton vermeden CO2e. Halverwege 2026 liggen openbare indicaties grotendeels tussen zo'n 150 en 500 dollar per ton, afhankelijk van productieroute, certificering, volume en looptijd van het contract. SAF uit afvalolie (HEFA) zit aan de onderkant; geavanceerde en synthetische routes zijn duurder. Er is geen openbare spotprijs voor vrijwillige SAF-certificaten, dus de enige betrouwbare prijs is een offerte voor jouw volume en leverjaar.

De prijs van SAF-certificaten is de eerste vraag van elke financieel directeur, en de vraag met de minste openbare data. Brandstofprijzen worden gepubliceerd, certificaatprijzen meestal niet. Wat je wel vindt, zijn een paar indicatoren van kopersgroepen, leveranciers en toezichthouders, die elk iets anders meten.

In dit artikel zetten we die indicatoren naast elkaar, leggen we uit waarom twee offertes voor "SAF" een factor drie kunnen verschillen en laten we zien hoe je van een range een budgetregel maakt.

Het korte antwoord. Reken in 2026 met indicatieve prijzen van ongeveer 150 tot 500 dollar per ton CO2e voor SAF-certificaten, met HEFA uit afvalolie aan de onderkant. De prijs hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume: gebruik de range om te plannen en een offerte om te beslissen.

Waarom SAF-certificaten per ton CO2 worden geprijsd, niet per liter

De brandstof zelf wordt per ton verhandeld. Een certificaat wordt geprijsd op wat je ermee mag claimen: de uitstoot die je vermijdt ten opzichte van fossiele kerosine. Twee certificaten voor dezelfde ton brandstof kunnen een heel verschillende reductie opleveren.

De standaardwaarden voor de levenscyclus van ICAO (november 2025, Engelstalig) laten de spreiding zien. Tegenover 89 gCO2e/MJ voor fossiele kerosine komt HEFA uit gebruikt frituurvet uit op 13,9 gCO2e/MJ, zo'n 84% lager. Fischer-Tropsch-brandstof uit bosresten haalt ongeveer 91%. Alcohol-to-jet uit Amerikaanse maïsethanol bespaart maar zo'n 19%.

In tonnen: één ton SAF uit frituurvet vermijdt ongeveer 3,3 ton CO2e, één ton Fischer-Tropsch-brandstof uit reststromen ongeveer 3,5 ton CO2e. Met een prijs per ton CO2e kun je die aanbiedingen vergelijken; een prijs per ton brandstof verbergt het verschil. Vraag een leverancier daarom altijd om beide.

De prijs hangt af van je volume

Vertel ons je vliegfootprint en het deel dat je wilt aanpakken, dan laten we zien welke productieroutes en prijsniveaus passen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Wat de prijs van een SAF-certificaat bepaalt

Vijf factoren verklaren het grootste deel van het verschil tussen twee offertes.

1. Productieroute en grondstof

De productieroute bepaalt de bodemprijs. Het Europese luchtvaartagentschap EASA stelde de referentieprijs voor 2025 vast op 640 euro per ton voor fossiele kerosine en 1.925 euro per ton voor biobrandstof voor de luchtvaart, in de praktijk HEFA: ongeveer drie keer zoveel (EASA, februari 2026, Engelstalig). Ook RVO noemt een factor drie (stand mei 2025). Voor synthetische e-SAF schat EASA de productiekosten op zo'n 7.520 euro per ton, een kostenschatting voor de eerste fabrieken en geen marktprijs. In de vuistregels van ICAO (Engelstalig) komen de kosten per vermeden ton CO2e uit op ongeveer 130 dollar voor HEFA uit vetten en oliën en ongeveer 1.390 dollar voor power-to-liquid. In de beste SAF-certificaten voor 2027 zetten we vijf typen certificaten naast elkaar.

2. Certificeringsniveau

RSB en ISCC certificeren SAF voor zowel de Europese markt als CORSIA, maar de lat ligt verschillend. Europese regels eisen minstens 65% broeikasgasbesparing voor biobrandstoffen uit installaties die vanaf 2021 in gebruik zijn en minstens 70% voor synthetische brandstoffen, volgens de richtlijn hernieuwbare energie. CORSIA vraagt minstens 10% minder dan zijn referentiewaarde van 89 gCO2e/MJ. Een certificaat op basis van brandstof die net de CORSIA-lat haalt, levert minder tonnen per euro op en is lastiger te verdedigen.

3. Additionaliteit en de bijmengverplichting

Sinds 2025 moeten brandstofleveranciers op EU-luchthavens minstens 2% SAF bijmengen onder ReFuelEU Aviation, oplopend naar 6% in 2030. Sommige leveranciers geven aan dat de SAF achter hun certificaten bovenop die verplichting komt. Neste zegt dat de volumes in zijn zakelijke aanbod niet meetellen voor een bijmengverplichting, en Lufthansa Group verkoopt een volledig additionele, niet-gesubsidieerde variant naast een gesubsidieerde. Additionele volumes zijn meestal duurder, maar ook makkelijker uit te leggen aan stakeholders.

4. Jaargang en leveringsperiode

Certificaten horen bij brandstof die in een bepaalde periode is geleverd, en ze verlopen. SkyNRG meldt bijvoorbeeld dat zijn claims twee jaar geldig zijn vanaf de fysieke levering. Een certificaat dat bij je rapportagejaar past, is voor jou meer waard dan een ouder certificaat dat je niet meer kunt gebruiken.

5. Volume en looptijd

Kleine pilots hebben vaste kosten voor het opzetten en afboeken; grote volumes spreiden die. Met een meerjarige afspraak leg je een prijs vast, en dat telt, want de meerprijs ten opzichte van fossiele brandstof beweegt. Volgens S&P Global daalde de Europese meerprijs voor SAF tussen 27 februari en 11 maart 2026 van zo'n 1.463 naar 1.139 dollar per ton, toen de kerosineprijs omhoogschoot (S&P Global, maart 2026, Engelstalig). Handelaren zoals STX bieden zowel kleine pilottransacties als meerjarige prijsafspraken. In 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen lees je hoe elke route met volume en looptijd omgaat.

Indicatieve prijsranges voor SAF-certificaten

De tabel bundelt de openbare indicatoren die we konden controleren. Geen daarvan is een spotprijs voor vrijwillige certificaten; lees de kolom "wat het meet" voordat je een getal gebruikt.

Bron

Getal

Wat het meet

Stand

Patch

ruim 150 tot meer dan 400 dollar per vermeden ton CO2, HEFA aan de onderkant

Schatting van een aanbieder, zonder bron

juli 2026

Inkoopronde van SABA, via Trellis

300 tot 500 dollar per ton CO2

Gerealiseerde prijzen in een gezamenlijke inkoop door bedrijven

mei 2025

RMI

gemiddeld 300 dollar per ton CO2 betalingsbereidheid

Enquête onder 23 voorlopers, geen marktprijs

september 2024

Referentieprijzen EASA, eigen berekening

ongeveer 390 euro per ton CO2e

Meerprijs HEFA boven fossiele kerosine in 2025 (1.285 euro per ton) gedeeld door 3,3 ton CO2e; zonder kosten voor register en tussenpartijen

prijzen 2025

S&P Global Platts lanceerde in mei 2026 een Europese prijsbeoordeling voor de kosten per vermeden ton CO2e met SAF, en Argus publiceert vergelijkbare indexen, maar de prijsniveaus zijn alleen voor abonnees beschikbaar.

De prijs van SAF-certificaten hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume. Gebruik deze cijfers als planningsrange en toets ze aan een actuele offerte voordat je budget vastlegt.

Vraag een prijs voor jouw volume

Met een range kun je plannen; met een offerte voor jouw volume, route en leverjaar kun je beslissen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

SAF-certificaten en CO2-credits naast elkaar

Op het eerste gezicht zijn SAF-certificaten duur vergeleken met CO2-credits. MSCI noemde in juli 2026 (Engelstalig) een twaalfmaandsgemiddelde van zo'n 3,6 dollar per ton voor reductiecredits en een minimumgemiddelde van zo'n 130 dollar per ton voor langdurige removals.

Die vergelijking is minder direct dan ze lijkt, want de instrumenten doen iets anders. Een SAF-certificaat is reductie binnen de luchtvaart, gerapporteerd naast de uitstoot van je zakenreizen. Met een CO2-credit financier je reductie of verwijdering elders; die gebruik je voor restemissies. Duurzame removals, die SBTi V2 vanaf 2035 van categorie A-bedrijven vraagt, zitten in een vergelijkbare prijsklasse; ons overzicht van prijzen van carbon removal credits geeft de ranges per methode.

De keuze tussen de twee bespreken we in SAF-certificaten of CO2-compensatie voor zakenreizen. Voor de meeste bedrijven wordt het een combinatie: SAF voor het deel van je vlieguitstoot dat je wilt reduceren, CO2-credits voor wat overblijft.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Vergelijk SAF-aanbiedingen nooit per ton brandstof. Vraag elke leverancier om drie getallen: de prijs per ton brandstof, de prijs per ton CO2e en de levenscycluswaarde die ze verbindt. Aanbiedingen die per ton brandstof ver uit elkaar lijken te liggen, kunnen per ton CO2e dicht bij elkaar uitkomen, en andersom. Je rapporteert tonnen CO2e, dus dat is de prijs die telt."

Zo maak je een budget voor SAF-certificaten

Een budget voor SAF-certificaten is een simpele vermenigvuldiging; het werk zit in de invoer.

  1. Vlieguitstoot binnen scope. Neem de uitstoot van je zakenreizen en luchtvracht over het jaar. Dat is volgens RSB ook het plafond voor je claim, zoals we uitleggen in SAF-certificaten rapporteren in scope 3.

  2. Het deel dat je met SAF aanpakt. Begin met een deel dat je kunt verdedigen en betalen, bijvoorbeeld 5% of 10% als pilot.

  3. Prijs per ton CO2e. Plan met een range en vervang die door een offerte.

Voorbeeld: 800 ton CO2e vlieguitstoot

5% (40 ton)

10% (80 ton)

20% (160 ton)

Bij 150 dollar per ton CO2e

6.000 dollar

12.000 dollar

24.000 dollar

Bij 300 dollar per ton CO2e

12.000 dollar

24.000 dollar

48.000 dollar

Bij 500 dollar per ton CO2e

20.000 dollar

40.000 dollar

80.000 dollar

De cijfers zijn fictief en laten alleen de methode zien. Voor het volume, zie hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig. Bepaal je het bredere klimaatbudget voor volgend jaar, dan gebruikt ons artikel over een budget voor CO2-credits in 2027 dezelfde aanpak, en in waarom offertes voor CO2-credits verschillen lees je hoe je aanbiedingen regel voor regel vergelijkt.

Twee gewoontes helpen. Houd SAF en CO2-credits als aparte regels in je budget, omdat je ze ook apart rapporteert. En plan verder dan één jaar: onder ReFuelEU stijgt het minimumaandeel SAF in de EU naar 20% in 2035, en dat bepaalt ook het aanbod en de prijs voor zakelijke kopers.

Een echte offerte voor SAF, geen range

Wij halen aanbiedingen op bij verschillende leveranciers en registers, vergelijken ze per ton CO2e en laten zien wat je met elk ervan mag claimen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Van range naar offerte

Prijsranges zijn handig tot de budgetvergadering. Daarna is de vraag wat jouw volume kost, uit welke productieroute, geleverd in welk jaar, afgeboekt in welk register. Regreener werkt voor SAF leveranciersonafhankelijk: we kopen per klant in bij erkende certificeringsschema's en registers, vergelijken aanbiedingen per ton CO2e en combineren SAF met CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen. Hoe de aankoop zelf verloopt, lees je in SAF-certificaten kopen. Of vraag ons een offerte voor SAF op basis van jouw volume.

De prijs van SAF-certificaten is de eerste vraag van elke financieel directeur, en de vraag met de minste openbare data. Brandstofprijzen worden gepubliceerd, certificaatprijzen meestal niet. Wat je wel vindt, zijn een paar indicatoren van kopersgroepen, leveranciers en toezichthouders, die elk iets anders meten.

In dit artikel zetten we die indicatoren naast elkaar, leggen we uit waarom twee offertes voor "SAF" een factor drie kunnen verschillen en laten we zien hoe je van een range een budgetregel maakt.

Het korte antwoord. Reken in 2026 met indicatieve prijzen van ongeveer 150 tot 500 dollar per ton CO2e voor SAF-certificaten, met HEFA uit afvalolie aan de onderkant. De prijs hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume: gebruik de range om te plannen en een offerte om te beslissen.

Waarom SAF-certificaten per ton CO2 worden geprijsd, niet per liter

De brandstof zelf wordt per ton verhandeld. Een certificaat wordt geprijsd op wat je ermee mag claimen: de uitstoot die je vermijdt ten opzichte van fossiele kerosine. Twee certificaten voor dezelfde ton brandstof kunnen een heel verschillende reductie opleveren.

De standaardwaarden voor de levenscyclus van ICAO (november 2025, Engelstalig) laten de spreiding zien. Tegenover 89 gCO2e/MJ voor fossiele kerosine komt HEFA uit gebruikt frituurvet uit op 13,9 gCO2e/MJ, zo'n 84% lager. Fischer-Tropsch-brandstof uit bosresten haalt ongeveer 91%. Alcohol-to-jet uit Amerikaanse maïsethanol bespaart maar zo'n 19%.

In tonnen: één ton SAF uit frituurvet vermijdt ongeveer 3,3 ton CO2e, één ton Fischer-Tropsch-brandstof uit reststromen ongeveer 3,5 ton CO2e. Met een prijs per ton CO2e kun je die aanbiedingen vergelijken; een prijs per ton brandstof verbergt het verschil. Vraag een leverancier daarom altijd om beide.

De prijs hangt af van je volume

Vertel ons je vliegfootprint en het deel dat je wilt aanpakken, dan laten we zien welke productieroutes en prijsniveaus passen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Wat de prijs van een SAF-certificaat bepaalt

Vijf factoren verklaren het grootste deel van het verschil tussen twee offertes.

1. Productieroute en grondstof

De productieroute bepaalt de bodemprijs. Het Europese luchtvaartagentschap EASA stelde de referentieprijs voor 2025 vast op 640 euro per ton voor fossiele kerosine en 1.925 euro per ton voor biobrandstof voor de luchtvaart, in de praktijk HEFA: ongeveer drie keer zoveel (EASA, februari 2026, Engelstalig). Ook RVO noemt een factor drie (stand mei 2025). Voor synthetische e-SAF schat EASA de productiekosten op zo'n 7.520 euro per ton, een kostenschatting voor de eerste fabrieken en geen marktprijs. In de vuistregels van ICAO (Engelstalig) komen de kosten per vermeden ton CO2e uit op ongeveer 130 dollar voor HEFA uit vetten en oliën en ongeveer 1.390 dollar voor power-to-liquid. In de beste SAF-certificaten voor 2027 zetten we vijf typen certificaten naast elkaar.

2. Certificeringsniveau

RSB en ISCC certificeren SAF voor zowel de Europese markt als CORSIA, maar de lat ligt verschillend. Europese regels eisen minstens 65% broeikasgasbesparing voor biobrandstoffen uit installaties die vanaf 2021 in gebruik zijn en minstens 70% voor synthetische brandstoffen, volgens de richtlijn hernieuwbare energie. CORSIA vraagt minstens 10% minder dan zijn referentiewaarde van 89 gCO2e/MJ. Een certificaat op basis van brandstof die net de CORSIA-lat haalt, levert minder tonnen per euro op en is lastiger te verdedigen.

3. Additionaliteit en de bijmengverplichting

Sinds 2025 moeten brandstofleveranciers op EU-luchthavens minstens 2% SAF bijmengen onder ReFuelEU Aviation, oplopend naar 6% in 2030. Sommige leveranciers geven aan dat de SAF achter hun certificaten bovenop die verplichting komt. Neste zegt dat de volumes in zijn zakelijke aanbod niet meetellen voor een bijmengverplichting, en Lufthansa Group verkoopt een volledig additionele, niet-gesubsidieerde variant naast een gesubsidieerde. Additionele volumes zijn meestal duurder, maar ook makkelijker uit te leggen aan stakeholders.

4. Jaargang en leveringsperiode

Certificaten horen bij brandstof die in een bepaalde periode is geleverd, en ze verlopen. SkyNRG meldt bijvoorbeeld dat zijn claims twee jaar geldig zijn vanaf de fysieke levering. Een certificaat dat bij je rapportagejaar past, is voor jou meer waard dan een ouder certificaat dat je niet meer kunt gebruiken.

5. Volume en looptijd

Kleine pilots hebben vaste kosten voor het opzetten en afboeken; grote volumes spreiden die. Met een meerjarige afspraak leg je een prijs vast, en dat telt, want de meerprijs ten opzichte van fossiele brandstof beweegt. Volgens S&P Global daalde de Europese meerprijs voor SAF tussen 27 februari en 11 maart 2026 van zo'n 1.463 naar 1.139 dollar per ton, toen de kerosineprijs omhoogschoot (S&P Global, maart 2026, Engelstalig). Handelaren zoals STX bieden zowel kleine pilottransacties als meerjarige prijsafspraken. In 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen lees je hoe elke route met volume en looptijd omgaat.

Indicatieve prijsranges voor SAF-certificaten

De tabel bundelt de openbare indicatoren die we konden controleren. Geen daarvan is een spotprijs voor vrijwillige certificaten; lees de kolom "wat het meet" voordat je een getal gebruikt.

Bron

Getal

Wat het meet

Stand

Patch

ruim 150 tot meer dan 400 dollar per vermeden ton CO2, HEFA aan de onderkant

Schatting van een aanbieder, zonder bron

juli 2026

Inkoopronde van SABA, via Trellis

300 tot 500 dollar per ton CO2

Gerealiseerde prijzen in een gezamenlijke inkoop door bedrijven

mei 2025

RMI

gemiddeld 300 dollar per ton CO2 betalingsbereidheid

Enquête onder 23 voorlopers, geen marktprijs

september 2024

Referentieprijzen EASA, eigen berekening

ongeveer 390 euro per ton CO2e

Meerprijs HEFA boven fossiele kerosine in 2025 (1.285 euro per ton) gedeeld door 3,3 ton CO2e; zonder kosten voor register en tussenpartijen

prijzen 2025

S&P Global Platts lanceerde in mei 2026 een Europese prijsbeoordeling voor de kosten per vermeden ton CO2e met SAF, en Argus publiceert vergelijkbare indexen, maar de prijsniveaus zijn alleen voor abonnees beschikbaar.

De prijs van SAF-certificaten hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume. Gebruik deze cijfers als planningsrange en toets ze aan een actuele offerte voordat je budget vastlegt.

Vraag een prijs voor jouw volume

Met een range kun je plannen; met een offerte voor jouw volume, route en leverjaar kun je beslissen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

SAF-certificaten en CO2-credits naast elkaar

Op het eerste gezicht zijn SAF-certificaten duur vergeleken met CO2-credits. MSCI noemde in juli 2026 (Engelstalig) een twaalfmaandsgemiddelde van zo'n 3,6 dollar per ton voor reductiecredits en een minimumgemiddelde van zo'n 130 dollar per ton voor langdurige removals.

Die vergelijking is minder direct dan ze lijkt, want de instrumenten doen iets anders. Een SAF-certificaat is reductie binnen de luchtvaart, gerapporteerd naast de uitstoot van je zakenreizen. Met een CO2-credit financier je reductie of verwijdering elders; die gebruik je voor restemissies. Duurzame removals, die SBTi V2 vanaf 2035 van categorie A-bedrijven vraagt, zitten in een vergelijkbare prijsklasse; ons overzicht van prijzen van carbon removal credits geeft de ranges per methode.

De keuze tussen de twee bespreken we in SAF-certificaten of CO2-compensatie voor zakenreizen. Voor de meeste bedrijven wordt het een combinatie: SAF voor het deel van je vlieguitstoot dat je wilt reduceren, CO2-credits voor wat overblijft.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Vergelijk SAF-aanbiedingen nooit per ton brandstof. Vraag elke leverancier om drie getallen: de prijs per ton brandstof, de prijs per ton CO2e en de levenscycluswaarde die ze verbindt. Aanbiedingen die per ton brandstof ver uit elkaar lijken te liggen, kunnen per ton CO2e dicht bij elkaar uitkomen, en andersom. Je rapporteert tonnen CO2e, dus dat is de prijs die telt."

Zo maak je een budget voor SAF-certificaten

Een budget voor SAF-certificaten is een simpele vermenigvuldiging; het werk zit in de invoer.

  1. Vlieguitstoot binnen scope. Neem de uitstoot van je zakenreizen en luchtvracht over het jaar. Dat is volgens RSB ook het plafond voor je claim, zoals we uitleggen in SAF-certificaten rapporteren in scope 3.

  2. Het deel dat je met SAF aanpakt. Begin met een deel dat je kunt verdedigen en betalen, bijvoorbeeld 5% of 10% als pilot.

  3. Prijs per ton CO2e. Plan met een range en vervang die door een offerte.

Voorbeeld: 800 ton CO2e vlieguitstoot

5% (40 ton)

10% (80 ton)

20% (160 ton)

Bij 150 dollar per ton CO2e

6.000 dollar

12.000 dollar

24.000 dollar

Bij 300 dollar per ton CO2e

12.000 dollar

24.000 dollar

48.000 dollar

Bij 500 dollar per ton CO2e

20.000 dollar

40.000 dollar

80.000 dollar

De cijfers zijn fictief en laten alleen de methode zien. Voor het volume, zie hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig. Bepaal je het bredere klimaatbudget voor volgend jaar, dan gebruikt ons artikel over een budget voor CO2-credits in 2027 dezelfde aanpak, en in waarom offertes voor CO2-credits verschillen lees je hoe je aanbiedingen regel voor regel vergelijkt.

Twee gewoontes helpen. Houd SAF en CO2-credits als aparte regels in je budget, omdat je ze ook apart rapporteert. En plan verder dan één jaar: onder ReFuelEU stijgt het minimumaandeel SAF in de EU naar 20% in 2035, en dat bepaalt ook het aanbod en de prijs voor zakelijke kopers.

Een echte offerte voor SAF, geen range

Wij halen aanbiedingen op bij verschillende leveranciers en registers, vergelijken ze per ton CO2e en laten zien wat je met elk ervan mag claimen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Van range naar offerte

Prijsranges zijn handig tot de budgetvergadering. Daarna is de vraag wat jouw volume kost, uit welke productieroute, geleverd in welk jaar, afgeboekt in welk register. Regreener werkt voor SAF leveranciersonafhankelijk: we kopen per klant in bij erkende certificeringsschema's en registers, vergelijken aanbiedingen per ton CO2e en combineren SAF met CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen. Hoe de aankoop zelf verloopt, lees je in SAF-certificaten kopen. Of vraag ons een offerte voor SAF op basis van jouw volume.

De prijs van SAF-certificaten is de eerste vraag van elke financieel directeur, en de vraag met de minste openbare data. Brandstofprijzen worden gepubliceerd, certificaatprijzen meestal niet. Wat je wel vindt, zijn een paar indicatoren van kopersgroepen, leveranciers en toezichthouders, die elk iets anders meten.

In dit artikel zetten we die indicatoren naast elkaar, leggen we uit waarom twee offertes voor "SAF" een factor drie kunnen verschillen en laten we zien hoe je van een range een budgetregel maakt.

Het korte antwoord. Reken in 2026 met indicatieve prijzen van ongeveer 150 tot 500 dollar per ton CO2e voor SAF-certificaten, met HEFA uit afvalolie aan de onderkant. De prijs hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume: gebruik de range om te plannen en een offerte om te beslissen.

Waarom SAF-certificaten per ton CO2 worden geprijsd, niet per liter

De brandstof zelf wordt per ton verhandeld. Een certificaat wordt geprijsd op wat je ermee mag claimen: de uitstoot die je vermijdt ten opzichte van fossiele kerosine. Twee certificaten voor dezelfde ton brandstof kunnen een heel verschillende reductie opleveren.

De standaardwaarden voor de levenscyclus van ICAO (november 2025, Engelstalig) laten de spreiding zien. Tegenover 89 gCO2e/MJ voor fossiele kerosine komt HEFA uit gebruikt frituurvet uit op 13,9 gCO2e/MJ, zo'n 84% lager. Fischer-Tropsch-brandstof uit bosresten haalt ongeveer 91%. Alcohol-to-jet uit Amerikaanse maïsethanol bespaart maar zo'n 19%.

In tonnen: één ton SAF uit frituurvet vermijdt ongeveer 3,3 ton CO2e, één ton Fischer-Tropsch-brandstof uit reststromen ongeveer 3,5 ton CO2e. Met een prijs per ton CO2e kun je die aanbiedingen vergelijken; een prijs per ton brandstof verbergt het verschil. Vraag een leverancier daarom altijd om beide.

De prijs hangt af van je volume

Vertel ons je vliegfootprint en het deel dat je wilt aanpakken, dan laten we zien welke productieroutes en prijsniveaus passen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Wat de prijs van een SAF-certificaat bepaalt

Vijf factoren verklaren het grootste deel van het verschil tussen twee offertes.

1. Productieroute en grondstof

De productieroute bepaalt de bodemprijs. Het Europese luchtvaartagentschap EASA stelde de referentieprijs voor 2025 vast op 640 euro per ton voor fossiele kerosine en 1.925 euro per ton voor biobrandstof voor de luchtvaart, in de praktijk HEFA: ongeveer drie keer zoveel (EASA, februari 2026, Engelstalig). Ook RVO noemt een factor drie (stand mei 2025). Voor synthetische e-SAF schat EASA de productiekosten op zo'n 7.520 euro per ton, een kostenschatting voor de eerste fabrieken en geen marktprijs. In de vuistregels van ICAO (Engelstalig) komen de kosten per vermeden ton CO2e uit op ongeveer 130 dollar voor HEFA uit vetten en oliën en ongeveer 1.390 dollar voor power-to-liquid. In de beste SAF-certificaten voor 2027 zetten we vijf typen certificaten naast elkaar.

2. Certificeringsniveau

RSB en ISCC certificeren SAF voor zowel de Europese markt als CORSIA, maar de lat ligt verschillend. Europese regels eisen minstens 65% broeikasgasbesparing voor biobrandstoffen uit installaties die vanaf 2021 in gebruik zijn en minstens 70% voor synthetische brandstoffen, volgens de richtlijn hernieuwbare energie. CORSIA vraagt minstens 10% minder dan zijn referentiewaarde van 89 gCO2e/MJ. Een certificaat op basis van brandstof die net de CORSIA-lat haalt, levert minder tonnen per euro op en is lastiger te verdedigen.

3. Additionaliteit en de bijmengverplichting

Sinds 2025 moeten brandstofleveranciers op EU-luchthavens minstens 2% SAF bijmengen onder ReFuelEU Aviation, oplopend naar 6% in 2030. Sommige leveranciers geven aan dat de SAF achter hun certificaten bovenop die verplichting komt. Neste zegt dat de volumes in zijn zakelijke aanbod niet meetellen voor een bijmengverplichting, en Lufthansa Group verkoopt een volledig additionele, niet-gesubsidieerde variant naast een gesubsidieerde. Additionele volumes zijn meestal duurder, maar ook makkelijker uit te leggen aan stakeholders.

4. Jaargang en leveringsperiode

Certificaten horen bij brandstof die in een bepaalde periode is geleverd, en ze verlopen. SkyNRG meldt bijvoorbeeld dat zijn claims twee jaar geldig zijn vanaf de fysieke levering. Een certificaat dat bij je rapportagejaar past, is voor jou meer waard dan een ouder certificaat dat je niet meer kunt gebruiken.

5. Volume en looptijd

Kleine pilots hebben vaste kosten voor het opzetten en afboeken; grote volumes spreiden die. Met een meerjarige afspraak leg je een prijs vast, en dat telt, want de meerprijs ten opzichte van fossiele brandstof beweegt. Volgens S&P Global daalde de Europese meerprijs voor SAF tussen 27 februari en 11 maart 2026 van zo'n 1.463 naar 1.139 dollar per ton, toen de kerosineprijs omhoogschoot (S&P Global, maart 2026, Engelstalig). Handelaren zoals STX bieden zowel kleine pilottransacties als meerjarige prijsafspraken. In 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen lees je hoe elke route met volume en looptijd omgaat.

Indicatieve prijsranges voor SAF-certificaten

De tabel bundelt de openbare indicatoren die we konden controleren. Geen daarvan is een spotprijs voor vrijwillige certificaten; lees de kolom "wat het meet" voordat je een getal gebruikt.

Bron

Getal

Wat het meet

Stand

Patch

ruim 150 tot meer dan 400 dollar per vermeden ton CO2, HEFA aan de onderkant

Schatting van een aanbieder, zonder bron

juli 2026

Inkoopronde van SABA, via Trellis

300 tot 500 dollar per ton CO2

Gerealiseerde prijzen in een gezamenlijke inkoop door bedrijven

mei 2025

RMI

gemiddeld 300 dollar per ton CO2 betalingsbereidheid

Enquête onder 23 voorlopers, geen marktprijs

september 2024

Referentieprijzen EASA, eigen berekening

ongeveer 390 euro per ton CO2e

Meerprijs HEFA boven fossiele kerosine in 2025 (1.285 euro per ton) gedeeld door 3,3 ton CO2e; zonder kosten voor register en tussenpartijen

prijzen 2025

S&P Global Platts lanceerde in mei 2026 een Europese prijsbeoordeling voor de kosten per vermeden ton CO2e met SAF, en Argus publiceert vergelijkbare indexen, maar de prijsniveaus zijn alleen voor abonnees beschikbaar.

De prijs van SAF-certificaten hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume. Gebruik deze cijfers als planningsrange en toets ze aan een actuele offerte voordat je budget vastlegt.

Vraag een prijs voor jouw volume

Met een range kun je plannen; met een offerte voor jouw volume, route en leverjaar kun je beslissen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

SAF-certificaten en CO2-credits naast elkaar

Op het eerste gezicht zijn SAF-certificaten duur vergeleken met CO2-credits. MSCI noemde in juli 2026 (Engelstalig) een twaalfmaandsgemiddelde van zo'n 3,6 dollar per ton voor reductiecredits en een minimumgemiddelde van zo'n 130 dollar per ton voor langdurige removals.

Die vergelijking is minder direct dan ze lijkt, want de instrumenten doen iets anders. Een SAF-certificaat is reductie binnen de luchtvaart, gerapporteerd naast de uitstoot van je zakenreizen. Met een CO2-credit financier je reductie of verwijdering elders; die gebruik je voor restemissies. Duurzame removals, die SBTi V2 vanaf 2035 van categorie A-bedrijven vraagt, zitten in een vergelijkbare prijsklasse; ons overzicht van prijzen van carbon removal credits geeft de ranges per methode.

De keuze tussen de twee bespreken we in SAF-certificaten of CO2-compensatie voor zakenreizen. Voor de meeste bedrijven wordt het een combinatie: SAF voor het deel van je vlieguitstoot dat je wilt reduceren, CO2-credits voor wat overblijft.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Vergelijk SAF-aanbiedingen nooit per ton brandstof. Vraag elke leverancier om drie getallen: de prijs per ton brandstof, de prijs per ton CO2e en de levenscycluswaarde die ze verbindt. Aanbiedingen die per ton brandstof ver uit elkaar lijken te liggen, kunnen per ton CO2e dicht bij elkaar uitkomen, en andersom. Je rapporteert tonnen CO2e, dus dat is de prijs die telt."

Zo maak je een budget voor SAF-certificaten

Een budget voor SAF-certificaten is een simpele vermenigvuldiging; het werk zit in de invoer.

  1. Vlieguitstoot binnen scope. Neem de uitstoot van je zakenreizen en luchtvracht over het jaar. Dat is volgens RSB ook het plafond voor je claim, zoals we uitleggen in SAF-certificaten rapporteren in scope 3.

  2. Het deel dat je met SAF aanpakt. Begin met een deel dat je kunt verdedigen en betalen, bijvoorbeeld 5% of 10% als pilot.

  3. Prijs per ton CO2e. Plan met een range en vervang die door een offerte.

Voorbeeld: 800 ton CO2e vlieguitstoot

5% (40 ton)

10% (80 ton)

20% (160 ton)

Bij 150 dollar per ton CO2e

6.000 dollar

12.000 dollar

24.000 dollar

Bij 300 dollar per ton CO2e

12.000 dollar

24.000 dollar

48.000 dollar

Bij 500 dollar per ton CO2e

20.000 dollar

40.000 dollar

80.000 dollar

De cijfers zijn fictief en laten alleen de methode zien. Voor het volume, zie hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig. Bepaal je het bredere klimaatbudget voor volgend jaar, dan gebruikt ons artikel over een budget voor CO2-credits in 2027 dezelfde aanpak, en in waarom offertes voor CO2-credits verschillen lees je hoe je aanbiedingen regel voor regel vergelijkt.

Twee gewoontes helpen. Houd SAF en CO2-credits als aparte regels in je budget, omdat je ze ook apart rapporteert. En plan verder dan één jaar: onder ReFuelEU stijgt het minimumaandeel SAF in de EU naar 20% in 2035, en dat bepaalt ook het aanbod en de prijs voor zakelijke kopers.

Een echte offerte voor SAF, geen range

Wij halen aanbiedingen op bij verschillende leveranciers en registers, vergelijken ze per ton CO2e en laten zien wat je met elk ervan mag claimen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Van range naar offerte

Prijsranges zijn handig tot de budgetvergadering. Daarna is de vraag wat jouw volume kost, uit welke productieroute, geleverd in welk jaar, afgeboekt in welk register. Regreener werkt voor SAF leveranciersonafhankelijk: we kopen per klant in bij erkende certificeringsschema's en registers, vergelijken aanbiedingen per ton CO2e en combineren SAF met CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen. Hoe de aankoop zelf verloopt, lees je in SAF-certificaten kopen. Of vraag ons een offerte voor SAF op basis van jouw volume.

Over de Auteur:

bernard de wit van regreener

Bernard de Wit

Bernard is de oprichter van Regreener, dat hij in 2020 startte na zijn rechtenstudie in Leiden (Nederland) en Oxford (Verenigd Koninkrijk). Hij is gepassioneerd over klimaatactie, duurzaamheid en CO2-creditsmarkten en helpt bedrijven om betrouwbare, impactvolle klimaatmaatregelen te nemen door inzichten en best practices te delen. Als hij niet bezig is met het delen van kennis of het adviseren van bedrijven over hun duurzaamheidsdoelstellingen, kun je Bernard vinden op de tennisbaan of bij vrienden.

Gratis tools

Zes gratis tools voor kopers van carbon credits

Plan je budget, check je SBTi V2-vereisten, bouw een RFP, vergelijk offertes en check de kwaliteit van je credits.

Regreener free tools for carbon credit buyers

INHOUDSOPGAVE

Artikel Delen

Artikel Delen

Veelgestelde vragen

Wat kost een SAF-certificaat per ton CO2?

Openbare indicaties voor 2025 en 2026 liggen grotendeels tussen ongeveer 150 en 500 dollar per ton CO2e, met HEFA uit afvalolie aan de onderkant (Patch, juli 2026; inkoopronde SABA, mei 2025). Er is geen openbare spotprijs voor vrijwillige SAF-certificaten, dus alleen een offerte voor jouw volume geeft een vast getal.

Waarom is SAF zoveel duurder dan fossiele kerosine?

De productie is klein en grondstoffen zijn beperkt. De referentieprijzen van EASA voor 2025 komen voor HEFA uit op 1.925 euro per ton tegenover 640 euro voor fossiele kerosine, ongeveer drie keer zoveel, en synthetische e-SAF is nog veel duurder om te maken.

Zijn SAF-certificaten duurder dan CO2-credits?

Per ton wel, vergeleken met de meeste vermijdingscredits. Ze doen ook iets anders: een SAF-certificaat is reductie binnen de luchtvaart, gerapporteerd naast je uitstoot van zakenreizen, terwijl CO2-credits restemissies aanpakken. Duurzame removals zitten in een vergelijkbare prijsklasse.

Waarom verschillen twee offertes voor SAF-certificaten zo sterk?

Productieroute, certificering, additionaliteit ten opzichte van de bijmengverplichting, leverjaar en volume bepalen allemaal de prijs. Een offerte per ton brandstof zonder levenscycluswaarde kun je niet vergelijken met een offerte per ton CO2e.

Is een meerjarig contract voor SAF-certificaten goedkoper?

Dat kan, en je legt de prijs vast in een markt waarin de meerprijs ten opzichte van fossiele kerosine van maand tot maand beweegt. Met een pilot vooraf test je eerst de documenten voordat je je vastlegt.

Greenwashing-proof klimaatactie

Portret van een klimaatstrateeg
Portret van een klimaatstrateeg

Sluit je aan bij 200+ bedrijven die impact maken met Regreener