laat ons je terugbellen.

De beste SAF-certificaten voor 2027: 5 typen vergeleken

Laatst bijgewerkt:

10 minuten leestijd

10 minuten leestijd

Samenvatting:

Welke SAF-certificaten in 2027 het beste zijn, hangt af van wat een bedrijf wil claimen en kan uitgeven. Certificaten uit HEFA op basis van afvalolie bieden de laagste prijs per ton CO2e, een hoge reductie over de levenscyclus (zo'n 84% bij gebruikt frituurvet) en het ruimste aanbod. Fischer-Tropsch-brandstof uit reststromen en power-to-liquid e-SAF leveren een hogere reductie of meer steun voor nieuwe technologie, tegen een veel hogere prijs en met beperkt aanbod. Kies bij elk type voor certificering volgens de EU-regels (RSB of ISCC), afboeking in een erkend register en duidelijkheid over additionaliteit.

Samenvatting:

Welke SAF-certificaten in 2027 het beste zijn, hangt af van wat een bedrijf wil claimen en kan uitgeven. Certificaten uit HEFA op basis van afvalolie bieden de laagste prijs per ton CO2e, een hoge reductie over de levenscyclus (zo'n 84% bij gebruikt frituurvet) en het ruimste aanbod. Fischer-Tropsch-brandstof uit reststromen en power-to-liquid e-SAF leveren een hogere reductie of meer steun voor nieuwe technologie, tegen een veel hogere prijs en met beperkt aanbod. Kies bij elk type voor certificering volgens de EU-regels (RSB of ISCC), afboeking in een erkend register en duidelijkheid over additionaliteit.

Samenvatting:

Welke SAF-certificaten in 2027 het beste zijn, hangt af van wat een bedrijf wil claimen en kan uitgeven. Certificaten uit HEFA op basis van afvalolie bieden de laagste prijs per ton CO2e, een hoge reductie over de levenscyclus (zo'n 84% bij gebruikt frituurvet) en het ruimste aanbod. Fischer-Tropsch-brandstof uit reststromen en power-to-liquid e-SAF leveren een hogere reductie of meer steun voor nieuwe technologie, tegen een veel hogere prijs en met beperkt aanbod. Kies bij elk type voor certificering volgens de EU-regels (RSB of ISCC), afboeking in een erkend register en duidelijkheid over additionaliteit.

Wie zoekt naar de beste SAF-certificaten, verwacht vaak een shortlist van producten, zoals bij projecten voor CO2-credits. Zo werken SAF-certificaten niet. Er bestaan geen merkcertificaten; het verschil zit in het type brandstof erachter, bepaald door de productieroute, de grondstof, het certificeringsschema en het register.

In deze vergelijking bekijken we vijf typen certificaten die een zakelijke koper in 2027 realistisch kan overwegen, beoordeeld op de punten die bepalen of een aankoop standhoudt.

Het korte antwoord. Voor de meeste bedrijven die in 2027 beginnen, bieden certificaten uit HEFA op basis van afvalolie onder RSB of ISCC, afgeboekt in een erkend register, de beste waarde per ton CO2e. Bedrijven die de volgende generatie brandstof willen steunen, voegen een kleiner deel Fischer-Tropsch- of e-SAF-certificaten toe en accepteren een hogere prijs.

Zo hebben we beoordeeld

We vergeleken de vijf typen op zes punten.

  1. Reductie over de levenscyclus. Hoeveel CO2e één ton brandstof vermijdt ten opzichte van fossiele kerosine, op basis van de standaardwaarden van ICAO (november 2025, Engelstalig) tegenover 89 gCO2e/MJ.

  2. Certificering en register. Certificering volgens de richtlijn hernieuwbare energie vraagt minstens 65% besparing voor biobrandstoffen uit installaties die vanaf 2021 in gebruik zijn en 70% voor synthetische brandstoffen; voor CORSIA is 10% genoeg. Afboeking in een register met serienummers voorkomt dubbele claims. De regels achter de claim lees je in SAF-certificaten rapporteren in scope 3.

  3. Additionaliteit. Of de brandstof bovenop de ReFuelEU-bijmengverplichting komt (2% op EU-luchthavens sinds 2025) of daarvoor meetelt.

  4. Acceptatie onder SBTi V2 en CSRD. De Corporate Net-Zero Standard V2.0 van SBTi (Engelstalig) staat commodity-certificaten via book and claim toe onder integriteitseisen, waaronder de eis om alleen te kopen bij programma's die aantoonbaar het betreffende systeem verduurzamen. De CSRD heeft nog geen regels specifiek voor SAF.

  5. Prijsniveau. Relatieve positie, op basis van de referentieprijzen van EASA en de gemodelleerde kosten per vermeden ton van ICAO. Echte offertes hangen af van volume, jaargang en contract.

  6. Beschikbaarheid in 2027. De wereldwijde productie van SAF komt in 2026 naar verwachting uit op zo'n 2,4 miljoen ton, 0,8% van het kerosineverbruik (IATA, juni 2026, Engelstalig), en de meeste routes naast HEFA moeten nog opschalen.

Welk SAF-certificaat past bij jou?

Vertel ons je doelen en budget, dan laten we zien welke typen certificaten en registers aansluiten bij je rapportage en claims. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

De 5 typen SAF-certificaten

1. HEFA uit afvalolie (gebruikt frituurvet), volgens EU-regels

Wat het is. Hydroprocessed esters and fatty acids uit gebruikt frituurvet en vergelijkbare afvaloliën, gecertificeerd door RSB of ISCC voor de Europese markt. Gangbare reductie. Ongeveer 84% (13,9 gCO2e/MJ), ofwel zo'n 3,3 ton CO2e per ton brandstof. Prijspositie. De laagste van de vijf. EASA baseert zijn marktreferentieprijs voor biobrandstof in de luchtvaart op HEFA: 1.925 euro per ton in 2025, ongeveer drie keer fossiele kerosine (EASA, februari 2026, Engelstalig). De vuistregels van ICAO (Engelstalig) komen uit op ongeveer 130 dollar per vermeden ton CO2e. Geschikt voor. Eerste aankopen, pilots en bedrijven die zoveel mogelijk ton reductie per euro willen. Let op. Het aanbod van afvalolie is beperkt, dus controleer de herleidbaarheid van de grondstof via het certificeringsschema, en vraag of het volume bovenop de ReFuelEU-verplichting komt.

2. HEFA uit dierlijk vet (talg)

Wat het is. HEFA uit talg en ander dierlijk vet, gecertificeerd door RSB of ISCC. Gangbare reductie. Ongeveer 75% voor talg uit partijen die tot eind 2029 zijn geproduceerd (22,5 gCO2e/MJ); de huidige standaardwaarde van ICAO voor rundertalg is 29,7 gCO2e/MJ, zo'n 67%. Prijspositie. Vergelijkbaar met HEFA uit afvalolie. Geschikt voor. Kopers die HEFA-volumes willen met een goed gedocumenteerde grondstof en een iets lagere reductie per ton accepteren. Let op. De levenscycluswaarde hangt af van de precieze grondstofcategorie en productiedatum, dus kijk naar de waarde op het retirement statement in plaats van uit te gaan van het getal voor afvalolie.

3. Alcohol-to-jet (ATJ)

Wat het is. Kerosine gemaakt uit ethanol of isobutanol. De reductie hangt bijna volledig af van de herkomst van de alcohol. Gangbare reductie. Volgens de standaardwaarden van ICAO ongeveer 72% voor ethanol uit landbouwresten in een geïntegreerde fabriek, ongeveer 63% voor Braziliaanse ethanol uit suikerriet en maar zo'n 19% voor Amerikaanse maïsethanol. Prijspositie. Boven HEFA. EASA schat de productiekosten van geavanceerde biobrandstoffen voor de luchtvaart voor 2025 op gemiddeld zo'n 2.760 euro per ton. Geschikt voor. Bedrijven die een route willen steunen met meer grondstofpotentieel dan afvalolie, met alcohol uit reststromen. Let op. ATJ uit voedselgewassen haalt CORSIA maar net en voldoet niet aan de Europese besparingseisen voor nieuwe installaties. Vraag altijd naar de grondstof en de levenscycluswaarde.

De juiste SAF-mix voor 2027

Wij stellen een combinatie van typen samen voor je volume in 2027, met een prijs per ton CO2e en de documenten die bij elk type horen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

4. Fischer-Tropsch uit reststromen (vergassing)

Wat het is. Synthetische kerosine uit vergaste bos- of landbouwresten of huishoudelijk afval, omgezet met het Fischer-Tropsch-proces. Gangbare reductie. Ongeveer 91% voor bosresten (8,3 gCO2e/MJ) en landbouwresten (7,7 gCO2e/MJ), ofwel zo'n 3,6 ton CO2e per ton. Prijspositie. Hoog. De vuistregels van ICAO komen voor Fischer-Tropsch uit bosresten uit op ongeveer 420 tot 990 dollar per vermeden ton CO2e, afhankelijk van of het om een eerste of een volwassen fabriek gaat. Geschikt voor. Kopers die de hoogste reductie per ton uit biomassa willen en willen betalen voor capaciteit van de volgende generatie. Let op. Er draaien weinig fabrieken, dus het aanbod in 2027 is beperkt en gaat meestal via langlopende afspraken. Leg leveringsperiodes vast voordat je tekent.

5. Power-to-liquid e-SAF

Wat het is. Synthetische kerosine uit groene waterstof en afgevangen CO2. Onder ReFuelEU hebben synthetische brandstoffen een eigen Europese subverplichting, die begint met gemiddeld 1,2% over 2030 en 2031. Gangbare reductie. Er is geen standaardwaarde van ICAO; de reductie wordt per fabriek berekend. Europese regels eisen voor deze brandstoffen minstens 70% besparing, en ICAO modelleert routes met windstroom en direct air capture op zo'n 92%. Prijspositie. Veruit de hoogste. EASA schat de productiekosten van e-SAF voor 2025 op ongeveer 7.520 euro per ton, zo'n twaalf keer fossiele kerosine, en ICAO komt uit op ongeveer 1.390 dollar per vermeden ton CO2e. Geschikt voor. Bedrijven met een langetermijncommitment die de eerste fabrieken willen helpen financieren, meestal via meerjarige offtakes, zoals de inkoopronde van SABA in 2026 voor Project Atlas van Infinium. Let op. IATA telde in juni 2026 maar één productielocatie voor e-SAF in bedrijf, dus certificaten op korte termijn zijn schaars. De meeste zakelijke e-SAF-deals zijn toezeggingen voor later, geen leveringen in 2027.

Vergelijkingstabel

Type

Reductie levenscyclus (standaard ICAO)

Ton CO2e per ton

Relatieve prijs per ton CO2e

Beschikbaarheid 2027

Geschikt voor

HEFA, afvalolie

ongeveer 84%

ongeveer 3,3

Laagst

Best beschikbaar

Pilots, waarde per euro

HEFA, talg

ongeveer 67% tot 75%

ongeveer 2,6 tot 2,9

Laag

Beschikbaar

HEFA met gedocumenteerde grondstof

Alcohol-to-jet

19% tot 72%, per grondstof

0,7 tot 2,8

Midden

Beperkt

Steun voor nieuwe routes uit reststromen

Fischer-Tropsch, reststromen

ongeveer 91%

ongeveer 3,6

Hoog

Schaars, langlopende deals

Hoogste reductie uit biomassa

Power-to-liquid e-SAF

geen standaardwaarde; minstens 70% onder EU-regels

per fabriek

Hoogst

Zeer schaars, toekomstige deals

Langetermijnsteun voor technologie

De prijs van SAF-certificaten hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume. De relatieve posities zijn een indicatie; in prijs SAF-certificaten 2026 staan de ranges, en een echte offerte geeft het definitieve getal.

Zo kies je voor jouw bedrijf

Begin bij de claim die je wilt maken en het budget dat je hebt. Is dit je eerste aankoop, dan zet SAF-certificaten kopen de stappen op een rij.

  • Zoveel mogelijk reductie per euro: HEFA uit afvalolie, volgens EU-regels, afgeboekt in een erkend register.

  • Een verdedigbaar verhaal over nieuwe technologie: een basis van HEFA plus een kleiner deel Fischer-Tropsch of e-SAF, eventueel als toezegging voor later.

  • Streng op additionaliteit: vraag om brandstof die uitdrukkelijk niet meetelt voor de ReFuelEU-verplichting, en reken op een hogere prijs.

Leg elke aanbieding langs dezelfde vragen: productieroute en grondstof, certificeringsschema, levenscycluswaarde, register en serienummer, leveringsperiode, en of het certificaat een scope 3-claim op jouw naam draagt. Onze lijst met vragen aan een leverancier van CO2-credits werkt ook voor SAF, en onze gids voor het beoordelen van de kwaliteit van CO2-credits laat dezelfde discipline zien voor de credits die je voor restemissies koopt. Hoe SAF en credits samengaan, lees je in SAF-certificaten of CO2-compensatie voor zakenreizen.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Koop de partij, niet het etiket. Twee HEFA-certificaten kunnen meer dan 15 procentpunt van elkaar verschillen in reductie over de levenscyclus, afhankelijk van grondstof en fabriek, en alleen het retirement statement vertelt je welke je hebt. Vraag naar de levenscycluswaarde en de grondstof voordat je prijzen vergelijkt, niet erna."

Wat er in 2027 verandert

2027 is een praktisch jaar om te beginnen, omdat er meerdere regels tegelijk veranderen.

  • SBTi V2.0 is te gebruiken voor validatie vanaf 1 februari 2027 en verplicht voor nieuwe inzendingen vanaf 1 februari 2028. De integriteitseisen voor book-and-claimcertificaten gelden vanaf dan; zie ons overzicht van SBTi V2.

  • Het GHG Protocol verwacht in het tweede kwartaal van 2027 een geconsolideerd concept van zijn herziene standaard ter consultatie te publiceren, inclusief marktinstrumenten (GHG Protocol, juli 2026, Engelstalig).

  • CSRD: de herziene ESRS gelden vanaf boekjaar 2027 voor bedrijven die eronder vallen.

  • Registers: deelname aan het SAF Registry van CADO, ontwikkeld door IATA, is gratis tot april 2027 (IATA, april 2025, Engelstalig); daarna gaan kosten in rekening.

De budgetten voor 2027 worden nu vastgesteld. Onze gids over een budget voor CO2-credits in 2027 laat zien hoe je beide instrumenten in één budget plant, en hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig vertaalt je footprint naar een volume.

Plan je SAF-aankoop voor 2027 met ons

De budgetten voor 2027 worden nu vastgesteld; wij vertalen je vliegfootprint naar een SAF-volume, een mix van certificaten en een offerte. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Eerst het type, dan de leverancier

Weet je welk type certificaat past, dan is de volgende vraag bij wie je koopt. We vergelijken vijf routes in 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen in 2027. Regreener koopt SAF-certificaten leveranciersonafhankelijk in bij erkende certificeringsschema's en registers, en combineert ze met CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen. Wil je je mix voor 2027 plannen? Spreek een SAF-specialist.

Wie zoekt naar de beste SAF-certificaten, verwacht vaak een shortlist van producten, zoals bij projecten voor CO2-credits. Zo werken SAF-certificaten niet. Er bestaan geen merkcertificaten; het verschil zit in het type brandstof erachter, bepaald door de productieroute, de grondstof, het certificeringsschema en het register.

In deze vergelijking bekijken we vijf typen certificaten die een zakelijke koper in 2027 realistisch kan overwegen, beoordeeld op de punten die bepalen of een aankoop standhoudt.

Het korte antwoord. Voor de meeste bedrijven die in 2027 beginnen, bieden certificaten uit HEFA op basis van afvalolie onder RSB of ISCC, afgeboekt in een erkend register, de beste waarde per ton CO2e. Bedrijven die de volgende generatie brandstof willen steunen, voegen een kleiner deel Fischer-Tropsch- of e-SAF-certificaten toe en accepteren een hogere prijs.

Zo hebben we beoordeeld

We vergeleken de vijf typen op zes punten.

  1. Reductie over de levenscyclus. Hoeveel CO2e één ton brandstof vermijdt ten opzichte van fossiele kerosine, op basis van de standaardwaarden van ICAO (november 2025, Engelstalig) tegenover 89 gCO2e/MJ.

  2. Certificering en register. Certificering volgens de richtlijn hernieuwbare energie vraagt minstens 65% besparing voor biobrandstoffen uit installaties die vanaf 2021 in gebruik zijn en 70% voor synthetische brandstoffen; voor CORSIA is 10% genoeg. Afboeking in een register met serienummers voorkomt dubbele claims. De regels achter de claim lees je in SAF-certificaten rapporteren in scope 3.

  3. Additionaliteit. Of de brandstof bovenop de ReFuelEU-bijmengverplichting komt (2% op EU-luchthavens sinds 2025) of daarvoor meetelt.

  4. Acceptatie onder SBTi V2 en CSRD. De Corporate Net-Zero Standard V2.0 van SBTi (Engelstalig) staat commodity-certificaten via book and claim toe onder integriteitseisen, waaronder de eis om alleen te kopen bij programma's die aantoonbaar het betreffende systeem verduurzamen. De CSRD heeft nog geen regels specifiek voor SAF.

  5. Prijsniveau. Relatieve positie, op basis van de referentieprijzen van EASA en de gemodelleerde kosten per vermeden ton van ICAO. Echte offertes hangen af van volume, jaargang en contract.

  6. Beschikbaarheid in 2027. De wereldwijde productie van SAF komt in 2026 naar verwachting uit op zo'n 2,4 miljoen ton, 0,8% van het kerosineverbruik (IATA, juni 2026, Engelstalig), en de meeste routes naast HEFA moeten nog opschalen.

Welk SAF-certificaat past bij jou?

Vertel ons je doelen en budget, dan laten we zien welke typen certificaten en registers aansluiten bij je rapportage en claims. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

De 5 typen SAF-certificaten

1. HEFA uit afvalolie (gebruikt frituurvet), volgens EU-regels

Wat het is. Hydroprocessed esters and fatty acids uit gebruikt frituurvet en vergelijkbare afvaloliën, gecertificeerd door RSB of ISCC voor de Europese markt. Gangbare reductie. Ongeveer 84% (13,9 gCO2e/MJ), ofwel zo'n 3,3 ton CO2e per ton brandstof. Prijspositie. De laagste van de vijf. EASA baseert zijn marktreferentieprijs voor biobrandstof in de luchtvaart op HEFA: 1.925 euro per ton in 2025, ongeveer drie keer fossiele kerosine (EASA, februari 2026, Engelstalig). De vuistregels van ICAO (Engelstalig) komen uit op ongeveer 130 dollar per vermeden ton CO2e. Geschikt voor. Eerste aankopen, pilots en bedrijven die zoveel mogelijk ton reductie per euro willen. Let op. Het aanbod van afvalolie is beperkt, dus controleer de herleidbaarheid van de grondstof via het certificeringsschema, en vraag of het volume bovenop de ReFuelEU-verplichting komt.

2. HEFA uit dierlijk vet (talg)

Wat het is. HEFA uit talg en ander dierlijk vet, gecertificeerd door RSB of ISCC. Gangbare reductie. Ongeveer 75% voor talg uit partijen die tot eind 2029 zijn geproduceerd (22,5 gCO2e/MJ); de huidige standaardwaarde van ICAO voor rundertalg is 29,7 gCO2e/MJ, zo'n 67%. Prijspositie. Vergelijkbaar met HEFA uit afvalolie. Geschikt voor. Kopers die HEFA-volumes willen met een goed gedocumenteerde grondstof en een iets lagere reductie per ton accepteren. Let op. De levenscycluswaarde hangt af van de precieze grondstofcategorie en productiedatum, dus kijk naar de waarde op het retirement statement in plaats van uit te gaan van het getal voor afvalolie.

3. Alcohol-to-jet (ATJ)

Wat het is. Kerosine gemaakt uit ethanol of isobutanol. De reductie hangt bijna volledig af van de herkomst van de alcohol. Gangbare reductie. Volgens de standaardwaarden van ICAO ongeveer 72% voor ethanol uit landbouwresten in een geïntegreerde fabriek, ongeveer 63% voor Braziliaanse ethanol uit suikerriet en maar zo'n 19% voor Amerikaanse maïsethanol. Prijspositie. Boven HEFA. EASA schat de productiekosten van geavanceerde biobrandstoffen voor de luchtvaart voor 2025 op gemiddeld zo'n 2.760 euro per ton. Geschikt voor. Bedrijven die een route willen steunen met meer grondstofpotentieel dan afvalolie, met alcohol uit reststromen. Let op. ATJ uit voedselgewassen haalt CORSIA maar net en voldoet niet aan de Europese besparingseisen voor nieuwe installaties. Vraag altijd naar de grondstof en de levenscycluswaarde.

De juiste SAF-mix voor 2027

Wij stellen een combinatie van typen samen voor je volume in 2027, met een prijs per ton CO2e en de documenten die bij elk type horen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

4. Fischer-Tropsch uit reststromen (vergassing)

Wat het is. Synthetische kerosine uit vergaste bos- of landbouwresten of huishoudelijk afval, omgezet met het Fischer-Tropsch-proces. Gangbare reductie. Ongeveer 91% voor bosresten (8,3 gCO2e/MJ) en landbouwresten (7,7 gCO2e/MJ), ofwel zo'n 3,6 ton CO2e per ton. Prijspositie. Hoog. De vuistregels van ICAO komen voor Fischer-Tropsch uit bosresten uit op ongeveer 420 tot 990 dollar per vermeden ton CO2e, afhankelijk van of het om een eerste of een volwassen fabriek gaat. Geschikt voor. Kopers die de hoogste reductie per ton uit biomassa willen en willen betalen voor capaciteit van de volgende generatie. Let op. Er draaien weinig fabrieken, dus het aanbod in 2027 is beperkt en gaat meestal via langlopende afspraken. Leg leveringsperiodes vast voordat je tekent.

5. Power-to-liquid e-SAF

Wat het is. Synthetische kerosine uit groene waterstof en afgevangen CO2. Onder ReFuelEU hebben synthetische brandstoffen een eigen Europese subverplichting, die begint met gemiddeld 1,2% over 2030 en 2031. Gangbare reductie. Er is geen standaardwaarde van ICAO; de reductie wordt per fabriek berekend. Europese regels eisen voor deze brandstoffen minstens 70% besparing, en ICAO modelleert routes met windstroom en direct air capture op zo'n 92%. Prijspositie. Veruit de hoogste. EASA schat de productiekosten van e-SAF voor 2025 op ongeveer 7.520 euro per ton, zo'n twaalf keer fossiele kerosine, en ICAO komt uit op ongeveer 1.390 dollar per vermeden ton CO2e. Geschikt voor. Bedrijven met een langetermijncommitment die de eerste fabrieken willen helpen financieren, meestal via meerjarige offtakes, zoals de inkoopronde van SABA in 2026 voor Project Atlas van Infinium. Let op. IATA telde in juni 2026 maar één productielocatie voor e-SAF in bedrijf, dus certificaten op korte termijn zijn schaars. De meeste zakelijke e-SAF-deals zijn toezeggingen voor later, geen leveringen in 2027.

Vergelijkingstabel

Type

Reductie levenscyclus (standaard ICAO)

Ton CO2e per ton

Relatieve prijs per ton CO2e

Beschikbaarheid 2027

Geschikt voor

HEFA, afvalolie

ongeveer 84%

ongeveer 3,3

Laagst

Best beschikbaar

Pilots, waarde per euro

HEFA, talg

ongeveer 67% tot 75%

ongeveer 2,6 tot 2,9

Laag

Beschikbaar

HEFA met gedocumenteerde grondstof

Alcohol-to-jet

19% tot 72%, per grondstof

0,7 tot 2,8

Midden

Beperkt

Steun voor nieuwe routes uit reststromen

Fischer-Tropsch, reststromen

ongeveer 91%

ongeveer 3,6

Hoog

Schaars, langlopende deals

Hoogste reductie uit biomassa

Power-to-liquid e-SAF

geen standaardwaarde; minstens 70% onder EU-regels

per fabriek

Hoogst

Zeer schaars, toekomstige deals

Langetermijnsteun voor technologie

De prijs van SAF-certificaten hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume. De relatieve posities zijn een indicatie; in prijs SAF-certificaten 2026 staan de ranges, en een echte offerte geeft het definitieve getal.

Zo kies je voor jouw bedrijf

Begin bij de claim die je wilt maken en het budget dat je hebt. Is dit je eerste aankoop, dan zet SAF-certificaten kopen de stappen op een rij.

  • Zoveel mogelijk reductie per euro: HEFA uit afvalolie, volgens EU-regels, afgeboekt in een erkend register.

  • Een verdedigbaar verhaal over nieuwe technologie: een basis van HEFA plus een kleiner deel Fischer-Tropsch of e-SAF, eventueel als toezegging voor later.

  • Streng op additionaliteit: vraag om brandstof die uitdrukkelijk niet meetelt voor de ReFuelEU-verplichting, en reken op een hogere prijs.

Leg elke aanbieding langs dezelfde vragen: productieroute en grondstof, certificeringsschema, levenscycluswaarde, register en serienummer, leveringsperiode, en of het certificaat een scope 3-claim op jouw naam draagt. Onze lijst met vragen aan een leverancier van CO2-credits werkt ook voor SAF, en onze gids voor het beoordelen van de kwaliteit van CO2-credits laat dezelfde discipline zien voor de credits die je voor restemissies koopt. Hoe SAF en credits samengaan, lees je in SAF-certificaten of CO2-compensatie voor zakenreizen.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Koop de partij, niet het etiket. Twee HEFA-certificaten kunnen meer dan 15 procentpunt van elkaar verschillen in reductie over de levenscyclus, afhankelijk van grondstof en fabriek, en alleen het retirement statement vertelt je welke je hebt. Vraag naar de levenscycluswaarde en de grondstof voordat je prijzen vergelijkt, niet erna."

Wat er in 2027 verandert

2027 is een praktisch jaar om te beginnen, omdat er meerdere regels tegelijk veranderen.

  • SBTi V2.0 is te gebruiken voor validatie vanaf 1 februari 2027 en verplicht voor nieuwe inzendingen vanaf 1 februari 2028. De integriteitseisen voor book-and-claimcertificaten gelden vanaf dan; zie ons overzicht van SBTi V2.

  • Het GHG Protocol verwacht in het tweede kwartaal van 2027 een geconsolideerd concept van zijn herziene standaard ter consultatie te publiceren, inclusief marktinstrumenten (GHG Protocol, juli 2026, Engelstalig).

  • CSRD: de herziene ESRS gelden vanaf boekjaar 2027 voor bedrijven die eronder vallen.

  • Registers: deelname aan het SAF Registry van CADO, ontwikkeld door IATA, is gratis tot april 2027 (IATA, april 2025, Engelstalig); daarna gaan kosten in rekening.

De budgetten voor 2027 worden nu vastgesteld. Onze gids over een budget voor CO2-credits in 2027 laat zien hoe je beide instrumenten in één budget plant, en hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig vertaalt je footprint naar een volume.

Plan je SAF-aankoop voor 2027 met ons

De budgetten voor 2027 worden nu vastgesteld; wij vertalen je vliegfootprint naar een SAF-volume, een mix van certificaten en een offerte. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Eerst het type, dan de leverancier

Weet je welk type certificaat past, dan is de volgende vraag bij wie je koopt. We vergelijken vijf routes in 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen in 2027. Regreener koopt SAF-certificaten leveranciersonafhankelijk in bij erkende certificeringsschema's en registers, en combineert ze met CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen. Wil je je mix voor 2027 plannen? Spreek een SAF-specialist.

Wie zoekt naar de beste SAF-certificaten, verwacht vaak een shortlist van producten, zoals bij projecten voor CO2-credits. Zo werken SAF-certificaten niet. Er bestaan geen merkcertificaten; het verschil zit in het type brandstof erachter, bepaald door de productieroute, de grondstof, het certificeringsschema en het register.

In deze vergelijking bekijken we vijf typen certificaten die een zakelijke koper in 2027 realistisch kan overwegen, beoordeeld op de punten die bepalen of een aankoop standhoudt.

Het korte antwoord. Voor de meeste bedrijven die in 2027 beginnen, bieden certificaten uit HEFA op basis van afvalolie onder RSB of ISCC, afgeboekt in een erkend register, de beste waarde per ton CO2e. Bedrijven die de volgende generatie brandstof willen steunen, voegen een kleiner deel Fischer-Tropsch- of e-SAF-certificaten toe en accepteren een hogere prijs.

Zo hebben we beoordeeld

We vergeleken de vijf typen op zes punten.

  1. Reductie over de levenscyclus. Hoeveel CO2e één ton brandstof vermijdt ten opzichte van fossiele kerosine, op basis van de standaardwaarden van ICAO (november 2025, Engelstalig) tegenover 89 gCO2e/MJ.

  2. Certificering en register. Certificering volgens de richtlijn hernieuwbare energie vraagt minstens 65% besparing voor biobrandstoffen uit installaties die vanaf 2021 in gebruik zijn en 70% voor synthetische brandstoffen; voor CORSIA is 10% genoeg. Afboeking in een register met serienummers voorkomt dubbele claims. De regels achter de claim lees je in SAF-certificaten rapporteren in scope 3.

  3. Additionaliteit. Of de brandstof bovenop de ReFuelEU-bijmengverplichting komt (2% op EU-luchthavens sinds 2025) of daarvoor meetelt.

  4. Acceptatie onder SBTi V2 en CSRD. De Corporate Net-Zero Standard V2.0 van SBTi (Engelstalig) staat commodity-certificaten via book and claim toe onder integriteitseisen, waaronder de eis om alleen te kopen bij programma's die aantoonbaar het betreffende systeem verduurzamen. De CSRD heeft nog geen regels specifiek voor SAF.

  5. Prijsniveau. Relatieve positie, op basis van de referentieprijzen van EASA en de gemodelleerde kosten per vermeden ton van ICAO. Echte offertes hangen af van volume, jaargang en contract.

  6. Beschikbaarheid in 2027. De wereldwijde productie van SAF komt in 2026 naar verwachting uit op zo'n 2,4 miljoen ton, 0,8% van het kerosineverbruik (IATA, juni 2026, Engelstalig), en de meeste routes naast HEFA moeten nog opschalen.

Welk SAF-certificaat past bij jou?

Vertel ons je doelen en budget, dan laten we zien welke typen certificaten en registers aansluiten bij je rapportage en claims. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

De 5 typen SAF-certificaten

1. HEFA uit afvalolie (gebruikt frituurvet), volgens EU-regels

Wat het is. Hydroprocessed esters and fatty acids uit gebruikt frituurvet en vergelijkbare afvaloliën, gecertificeerd door RSB of ISCC voor de Europese markt. Gangbare reductie. Ongeveer 84% (13,9 gCO2e/MJ), ofwel zo'n 3,3 ton CO2e per ton brandstof. Prijspositie. De laagste van de vijf. EASA baseert zijn marktreferentieprijs voor biobrandstof in de luchtvaart op HEFA: 1.925 euro per ton in 2025, ongeveer drie keer fossiele kerosine (EASA, februari 2026, Engelstalig). De vuistregels van ICAO (Engelstalig) komen uit op ongeveer 130 dollar per vermeden ton CO2e. Geschikt voor. Eerste aankopen, pilots en bedrijven die zoveel mogelijk ton reductie per euro willen. Let op. Het aanbod van afvalolie is beperkt, dus controleer de herleidbaarheid van de grondstof via het certificeringsschema, en vraag of het volume bovenop de ReFuelEU-verplichting komt.

2. HEFA uit dierlijk vet (talg)

Wat het is. HEFA uit talg en ander dierlijk vet, gecertificeerd door RSB of ISCC. Gangbare reductie. Ongeveer 75% voor talg uit partijen die tot eind 2029 zijn geproduceerd (22,5 gCO2e/MJ); de huidige standaardwaarde van ICAO voor rundertalg is 29,7 gCO2e/MJ, zo'n 67%. Prijspositie. Vergelijkbaar met HEFA uit afvalolie. Geschikt voor. Kopers die HEFA-volumes willen met een goed gedocumenteerde grondstof en een iets lagere reductie per ton accepteren. Let op. De levenscycluswaarde hangt af van de precieze grondstofcategorie en productiedatum, dus kijk naar de waarde op het retirement statement in plaats van uit te gaan van het getal voor afvalolie.

3. Alcohol-to-jet (ATJ)

Wat het is. Kerosine gemaakt uit ethanol of isobutanol. De reductie hangt bijna volledig af van de herkomst van de alcohol. Gangbare reductie. Volgens de standaardwaarden van ICAO ongeveer 72% voor ethanol uit landbouwresten in een geïntegreerde fabriek, ongeveer 63% voor Braziliaanse ethanol uit suikerriet en maar zo'n 19% voor Amerikaanse maïsethanol. Prijspositie. Boven HEFA. EASA schat de productiekosten van geavanceerde biobrandstoffen voor de luchtvaart voor 2025 op gemiddeld zo'n 2.760 euro per ton. Geschikt voor. Bedrijven die een route willen steunen met meer grondstofpotentieel dan afvalolie, met alcohol uit reststromen. Let op. ATJ uit voedselgewassen haalt CORSIA maar net en voldoet niet aan de Europese besparingseisen voor nieuwe installaties. Vraag altijd naar de grondstof en de levenscycluswaarde.

De juiste SAF-mix voor 2027

Wij stellen een combinatie van typen samen voor je volume in 2027, met een prijs per ton CO2e en de documenten die bij elk type horen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

4. Fischer-Tropsch uit reststromen (vergassing)

Wat het is. Synthetische kerosine uit vergaste bos- of landbouwresten of huishoudelijk afval, omgezet met het Fischer-Tropsch-proces. Gangbare reductie. Ongeveer 91% voor bosresten (8,3 gCO2e/MJ) en landbouwresten (7,7 gCO2e/MJ), ofwel zo'n 3,6 ton CO2e per ton. Prijspositie. Hoog. De vuistregels van ICAO komen voor Fischer-Tropsch uit bosresten uit op ongeveer 420 tot 990 dollar per vermeden ton CO2e, afhankelijk van of het om een eerste of een volwassen fabriek gaat. Geschikt voor. Kopers die de hoogste reductie per ton uit biomassa willen en willen betalen voor capaciteit van de volgende generatie. Let op. Er draaien weinig fabrieken, dus het aanbod in 2027 is beperkt en gaat meestal via langlopende afspraken. Leg leveringsperiodes vast voordat je tekent.

5. Power-to-liquid e-SAF

Wat het is. Synthetische kerosine uit groene waterstof en afgevangen CO2. Onder ReFuelEU hebben synthetische brandstoffen een eigen Europese subverplichting, die begint met gemiddeld 1,2% over 2030 en 2031. Gangbare reductie. Er is geen standaardwaarde van ICAO; de reductie wordt per fabriek berekend. Europese regels eisen voor deze brandstoffen minstens 70% besparing, en ICAO modelleert routes met windstroom en direct air capture op zo'n 92%. Prijspositie. Veruit de hoogste. EASA schat de productiekosten van e-SAF voor 2025 op ongeveer 7.520 euro per ton, zo'n twaalf keer fossiele kerosine, en ICAO komt uit op ongeveer 1.390 dollar per vermeden ton CO2e. Geschikt voor. Bedrijven met een langetermijncommitment die de eerste fabrieken willen helpen financieren, meestal via meerjarige offtakes, zoals de inkoopronde van SABA in 2026 voor Project Atlas van Infinium. Let op. IATA telde in juni 2026 maar één productielocatie voor e-SAF in bedrijf, dus certificaten op korte termijn zijn schaars. De meeste zakelijke e-SAF-deals zijn toezeggingen voor later, geen leveringen in 2027.

Vergelijkingstabel

Type

Reductie levenscyclus (standaard ICAO)

Ton CO2e per ton

Relatieve prijs per ton CO2e

Beschikbaarheid 2027

Geschikt voor

HEFA, afvalolie

ongeveer 84%

ongeveer 3,3

Laagst

Best beschikbaar

Pilots, waarde per euro

HEFA, talg

ongeveer 67% tot 75%

ongeveer 2,6 tot 2,9

Laag

Beschikbaar

HEFA met gedocumenteerde grondstof

Alcohol-to-jet

19% tot 72%, per grondstof

0,7 tot 2,8

Midden

Beperkt

Steun voor nieuwe routes uit reststromen

Fischer-Tropsch, reststromen

ongeveer 91%

ongeveer 3,6

Hoog

Schaars, langlopende deals

Hoogste reductie uit biomassa

Power-to-liquid e-SAF

geen standaardwaarde; minstens 70% onder EU-regels

per fabriek

Hoogst

Zeer schaars, toekomstige deals

Langetermijnsteun voor technologie

De prijs van SAF-certificaten hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume. De relatieve posities zijn een indicatie; in prijs SAF-certificaten 2026 staan de ranges, en een echte offerte geeft het definitieve getal.

Zo kies je voor jouw bedrijf

Begin bij de claim die je wilt maken en het budget dat je hebt. Is dit je eerste aankoop, dan zet SAF-certificaten kopen de stappen op een rij.

  • Zoveel mogelijk reductie per euro: HEFA uit afvalolie, volgens EU-regels, afgeboekt in een erkend register.

  • Een verdedigbaar verhaal over nieuwe technologie: een basis van HEFA plus een kleiner deel Fischer-Tropsch of e-SAF, eventueel als toezegging voor later.

  • Streng op additionaliteit: vraag om brandstof die uitdrukkelijk niet meetelt voor de ReFuelEU-verplichting, en reken op een hogere prijs.

Leg elke aanbieding langs dezelfde vragen: productieroute en grondstof, certificeringsschema, levenscycluswaarde, register en serienummer, leveringsperiode, en of het certificaat een scope 3-claim op jouw naam draagt. Onze lijst met vragen aan een leverancier van CO2-credits werkt ook voor SAF, en onze gids voor het beoordelen van de kwaliteit van CO2-credits laat dezelfde discipline zien voor de credits die je voor restemissies koopt. Hoe SAF en credits samengaan, lees je in SAF-certificaten of CO2-compensatie voor zakenreizen.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Koop de partij, niet het etiket. Twee HEFA-certificaten kunnen meer dan 15 procentpunt van elkaar verschillen in reductie over de levenscyclus, afhankelijk van grondstof en fabriek, en alleen het retirement statement vertelt je welke je hebt. Vraag naar de levenscycluswaarde en de grondstof voordat je prijzen vergelijkt, niet erna."

Wat er in 2027 verandert

2027 is een praktisch jaar om te beginnen, omdat er meerdere regels tegelijk veranderen.

  • SBTi V2.0 is te gebruiken voor validatie vanaf 1 februari 2027 en verplicht voor nieuwe inzendingen vanaf 1 februari 2028. De integriteitseisen voor book-and-claimcertificaten gelden vanaf dan; zie ons overzicht van SBTi V2.

  • Het GHG Protocol verwacht in het tweede kwartaal van 2027 een geconsolideerd concept van zijn herziene standaard ter consultatie te publiceren, inclusief marktinstrumenten (GHG Protocol, juli 2026, Engelstalig).

  • CSRD: de herziene ESRS gelden vanaf boekjaar 2027 voor bedrijven die eronder vallen.

  • Registers: deelname aan het SAF Registry van CADO, ontwikkeld door IATA, is gratis tot april 2027 (IATA, april 2025, Engelstalig); daarna gaan kosten in rekening.

De budgetten voor 2027 worden nu vastgesteld. Onze gids over een budget voor CO2-credits in 2027 laat zien hoe je beide instrumenten in één budget plant, en hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig vertaalt je footprint naar een volume.

Plan je SAF-aankoop voor 2027 met ons

De budgetten voor 2027 worden nu vastgesteld; wij vertalen je vliegfootprint naar een SAF-volume, een mix van certificaten en een offerte. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Eerst het type, dan de leverancier

Weet je welk type certificaat past, dan is de volgende vraag bij wie je koopt. We vergelijken vijf routes in 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen in 2027. Regreener koopt SAF-certificaten leveranciersonafhankelijk in bij erkende certificeringsschema's en registers, en combineert ze met CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen. Wil je je mix voor 2027 plannen? Spreek een SAF-specialist.

Over de Auteur:

bernard de wit van regreener

Bernard de Wit

Bernard is de oprichter van Regreener, dat hij in 2020 startte na zijn rechtenstudie in Leiden (Nederland) en Oxford (Verenigd Koninkrijk). Hij is gepassioneerd over klimaatactie, duurzaamheid en CO2-creditsmarkten en helpt bedrijven om betrouwbare, impactvolle klimaatmaatregelen te nemen door inzichten en best practices te delen. Als hij niet bezig is met het delen van kennis of het adviseren van bedrijven over hun duurzaamheidsdoelstellingen, kun je Bernard vinden op de tennisbaan of bij vrienden.

Gratis tools

Zes gratis tools voor kopers van carbon credits

Plan je budget, check je SBTi V2-vereisten, bouw een RFP, vergelijk offertes en check de kwaliteit van je credits.

Regreener free tools for carbon credit buyers

INHOUDSOPGAVE

Artikel Delen

Artikel Delen

Veelgestelde vragen

Welk SAF-certificaat geeft de hoogste CO2-reductie?

Van de routes met een standaardwaarde van ICAO haalt Fischer-Tropsch-brandstof uit reststromen zo'n 91%. Power-to-liquid e-SAF kan vergelijkbaar of hoger uitkomen, maar heeft geen standaardwaarde en wordt per fabriek berekend.

Wat is het goedkoopste type SAF-certificaat?

HEFA uit afvalolie zoals gebruikt frituurvet, dat ook zo'n 84% reductie over de levenscyclus geeft. De referentieprijs van EASA voor HEFA was in 2025 1.925 euro per ton, tegenover een geschatte 7.520 euro per ton voor e-SAF.

Zijn SAF-certificaten die CORSIA-geschikt zijn goed genoeg?

Voor CORSIA is 10% reductie over de levenscyclus genoeg. Brandstof volgens de Europese richtlijn hernieuwbare energie moet bij nieuwe installaties minstens 65% besparen, dus voor Europese zakelijke kopers is certificering volgens de EU-regels de sterkere keuze.

Kan ik in 2027 e-SAF-certificaten kopen?

Het aanbod is zeer beperkt; IATA telde in juni 2026 maar één productielocatie voor e-SAF in bedrijf. De meeste zakelijke aankopen van e-SAF zijn langlopende toezeggingen voor later, geen certificaten die in 2027 worden geleverd.

Maakt het uit of SAF bovenop de Europese verplichting komt?

Voor je claim wel. Brandstof die uitdrukkelijk niet meetelt voor de ReFuelEU-bijmengverplichting kun je makkelijker presenteren als je eigen bijdrage, al is die meestal duurder.

Greenwashing-proof klimaatactie

Portret van een klimaatstrateeg
Portret van een klimaatstrateeg

Sluit je aan bij 200+ bedrijven die impact maken met Regreener