laat ons je terugbellen.

SAF-certificaten of CO2-compensatie voor zakenreizen?

Laatst bijgewerkt:

9 minuten leestijd

9 minuten leestijd

Samenvatting:

SAF-certificaten en CO2-credits doen elk iets anders met de uitstoot van zakenreizen. Een SAF-certificaat staat voor reductie binnen de luchtvaart, via duurzame vliegtuigbrandstof die in het brandstofsysteem wordt gebruikt, en rapporteer je naast je scope 3-uitstoot van zakenreizen. Met een CO2-credit financier je reductie of verwijdering buiten je waardeketen; die gebruik je voor restemissies. SBTi V2 ziet SAF-certificaten als tijdelijke reductiemaatregel en telt CO2-credits nooit mee voor doelen. De meeste bedrijven gebruiken daarom SAF voor het deel dat ze willen reduceren en hoogwaardige credits voor de rest.

Samenvatting:

SAF-certificaten en CO2-credits doen elk iets anders met de uitstoot van zakenreizen. Een SAF-certificaat staat voor reductie binnen de luchtvaart, via duurzame vliegtuigbrandstof die in het brandstofsysteem wordt gebruikt, en rapporteer je naast je scope 3-uitstoot van zakenreizen. Met een CO2-credit financier je reductie of verwijdering buiten je waardeketen; die gebruik je voor restemissies. SBTi V2 ziet SAF-certificaten als tijdelijke reductiemaatregel en telt CO2-credits nooit mee voor doelen. De meeste bedrijven gebruiken daarom SAF voor het deel dat ze willen reduceren en hoogwaardige credits voor de rest.

Samenvatting:

SAF-certificaten en CO2-credits doen elk iets anders met de uitstoot van zakenreizen. Een SAF-certificaat staat voor reductie binnen de luchtvaart, via duurzame vliegtuigbrandstof die in het brandstofsysteem wordt gebruikt, en rapporteer je naast je scope 3-uitstoot van zakenreizen. Met een CO2-credit financier je reductie of verwijdering buiten je waardeketen; die gebruik je voor restemissies. SBTi V2 ziet SAF-certificaten als tijdelijke reductiemaatregel en telt CO2-credits nooit mee voor doelen. De meeste bedrijven gebruiken daarom SAF voor het deel dat ze willen reduceren en hoogwaardige credits voor de rest.

"Kopen we SAF-certificaten of CO2-compensatie voor onze vluchten?" Zo stellen de meeste bedrijven de vraag, maar het is geen of-of-keuze. De twee instrumenten staan op een andere plek in je klimaatverslag, worden langs andere regels beoordeeld en kosten per ton heel verschillende bedragen.

In dit artikel zetten we SAF en CO2-compensatie naast elkaar op de punten die voor een inkoopbeslissing tellen: wat je ermee claimt, hoe SBTi V2 en CSRD ermee omgaan, wat het kost en wanneer welk instrument past.

Het korte antwoord. Gebruik SAF-certificaten om de uitstoot te verlagen van vluchten die je niet kunt schrappen, apart gerapporteerd naast je scope 3-cijfer voor zakenreizen. Gebruik CO2-credits voor de restemissies die je niet met SAF aanpakt. Beide instrumenten combineren vanuit één footprint is meestal het sterkste en best verdedigbare plan.

Reductie of compensatie

Een SAF-certificaat legt via book and claim de milieuwaarde vast van duurzame vliegtuigbrandstof die in het brandstofsysteem van de luchtvaart is geleverd. Volgens het RSB Book & Claim Manual (versie 4.2, van kracht sinds 3 december 2025, Engelstalig) staat één unit voor één ton pure, gecertificeerde SAF. Bedrijven mogen die claimen voor scope 3 categorie 6 (zakenreizen) of categorie 4 en 9 (vracht), tot maximaal hun eigen uitstoot van vliegreizen en luchtvracht in dat jaar. Het is reductie binnen de sector waar je zelf gebruik van maakt.

Een CO2-credit staat voor één ton CO2e die een project buiten je waardeketen vermindert, vermijdt of verwijdert, zoals een kookstellenprogramma, herbebossing of direct air capture. De uitstoot van je vluchten verandert er niet door; je financiert klimaatactie elders. Daarom pak je met CO2-credits restemissies aan in plaats van je eigen uitstoot te verlagen.

Beide instrumenten rapporteer je naast je emissie-inventaris, niet als aftrek ervan. RSB vraagt in zijn richtlijn van juni 2026 (Engelstalig) om reducties dankzij SAF apart te vermelden, en SBTi V2 zegt hetzelfde over CO2-credits. Het verschil zit in wat je erover mag zeggen: een SAF-certificaat onderbouwt een reductieclaim voor vlieguitstoot, een CO2-credit een bijdrage- of financieringsclaim.

Eén plan voor SAF en CO2-credits

Wij bepalen het SAF-deel en de CO2-credits voor je vlieguitstoot op basis van dezelfde footprint, zodat ze nooit overlappen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Hoe SBTi V2 en CSRD ermee omgaan

SBTi Corporate Net-Zero Standard V2.0

SBTi publiceerde versie 2.0 van de Corporate Net-Zero Standard (Engelstalig) op 11 juni 2026. De standaard is te gebruiken voor validatie vanaf 1 februari 2027 en verplicht voor nieuwe inzendingen vanaf 1 februari 2028.

SAF-certificaten. V2.0 noemt SAF niet bij naam, maar neemt commodity-certificaten via book and claim of mass balance uitdrukkelijk mee. Je rapporteert ze apart, en ze gelden als tijdelijke maatregel binnen een rangorde: eerst grijp je in op activiteitsniveau (minder of andere vluchten), en instrumenten op sectorniveau mag je inzetten waar structurele beperkingen gelden. De integriteitseisen omvatten onder meer volume matching, zodat certificaten de onderliggende activiteit niet overschrijden, en afboeking in transparante registers. SBTi heeft nog geen specifieke registers of kaders erkend.

CO2-credits. V2.0 zegt uitdrukkelijk dat gefinancierde mitigatieresultaten niet meetellen voor de uitvoering van doelen in scope 1, 2 of 3 (C43.1). Credits komen bovenop reductie. Vanaf 2035 moeten categorie A-bedrijven daarnaast CO2-verwijdering financieren voor een deel van hun lopende uitstoot. Ons overzicht van SBTi V2 behandelt die eis.

CSRD en ESRS E1

Sinds de Omnibus-vereenvoudiging van maart 2026 geldt de CSRD voor bedrijven met meer dan 1.000 medewerkers en meer dan 450 miljoen euro omzet, en de herziene ESRS gelden vanaf boekjaar 2027 (Europese Commissie, juli 2026, Engelstalig).

ESRS E1 volgt voor scope 3 het GHG Protocol, en volgens het concept van EFRAG mogen brutoreductiedoelen geen removals, CO2-credits of vermeden emissies bevatten. SAF-certificaten en book and claim komen in de standaard niet voor. Een verdedigbare aanpak, zolang er geen richtlijn is: laat je bruto-uitstoot in scope 3 categorie 6 ongemoeid, rapporteer de SAF-aankoop als decarbonisatiemaatregel met de verwachte reductie, en rapporteer CO2-credits in een eigen toelichting. In SAF-certificaten rapporteren in scope 3 zie je de toelichting regel voor regel. Het GHG Protocol herziet zijn regels voor marktinstrumenten; een concept wordt in 2027 verwacht en de definitieve standaard eind 2028 (GHG Protocol, juli 2026, Engelstalig).

De prijs per ton naast elkaar


SAF-certificaat

CO2-credit

Wat één eenheid is

1 ton pure SAF, ongeveer 3,3 ton CO2e vermeden bij HEFA uit frituurvet

1 ton CO2e verminderd, vermeden of verwijderd

Indicatieve prijs per ton CO2e

ongeveer 150 tot 500 dollar (Patch, juli 2026; inkoopronde SABA, mei 2025)

gemiddeld rond 3,6 dollar voor reductiecredits; vanaf rond 130 dollar voor langdurige removals (MSCI, juli 2026)

Plek in je rapportage

Aparte reductie naast scope 3 cat. 6 (of 4/9)

Aparte toelichting, nooit voor doelen

Plafond

Je eigen uitstoot van vliegreizen en luchtvracht

Geen plafond per sector

Gangbare claim

"We financierden X ton SAF, geverifieerd in register Y"

"We financieren geverifieerde klimaatprojecten"

Prijzen hangen af van productieroute of projecttype, certificering, jaargang en volume; zie de ranges als indicatie en vraag een offerte op. In onze artikelen over de prijs van SAF-certificaten en de prijzen van carbon removal credits lees je de details. De verschillen tussen typen certificaten staan in de beste SAF-certificaten voor 2027.

Per ton zijn SAF-certificaten duurder dan de meeste CO2-credits. Je koopt er ook iets mee wat CO2-credits niet bieden: reductie binnen de luchtvaart, en dat telt voor stakeholders die vragen wat je aan je eigen vluchten doet.

Stel een gecombineerd plan voor SAF en credits op

Vertel ons je vliegfootprint en je doelen, dan stellen we een mix van SAF-certificaten en hoogwaardige credits voor, met een budget per jaar. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Wanneer kies je wat?

SAF-certificaten passen als:

  • vluchten een flink deel van je footprint zijn en stakeholders ernaar vragen

  • je een science-based target hebt of krijgt waar zakenreizen onder vallen

  • je de markt voor schonere brandstof binnen de luchtvaart wilt steunen

  • je een hogere prijs per ton accepteert voor een reductie die je ook zo mag rapporteren

CO2-credits passen als:

  • je restemissies in alle scopes aanpakt, niet alleen in de luchtvaart

  • je al removals wilt financieren, vooruitlopend op de eis van SBTi V2 vanaf 2035

  • je budget per ton beperkt is en je liever een groter deel dekt

  • je een bijdrageclaim wilt doen, zorgvuldig geformuleerd volgens de EU-regels voor klimaatneutraal-claims en bijdrageclaims

Geen van beide vervangt minder vliegen. Onder SBTi V2 komen instrumenten op sectorniveau pas na maatregelen op activiteitsniveau, dus een reisbeleid dat overbodige reizen schrapt, is de eerste stap van elk plan.

Combineer beide: SAF voor reductie, credits voor restemissies

De twee instrumenten werken het best vanuit één footprint. Begin bij je vlieguitstoot over het jaar, bepaal welk deel je met SAF reduceert en dek de rest, of een afgebakend deel daarvan, met CO2-credits. Omdat de SAF-claim begrensd is door je vliegfootprint en credits de rest aanpakken, voorkom je dubbele claims als je beide vanuit hetzelfde getal berekent. In hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig rekenen we de SAF-kant van die berekening door.

Een voorbeeld met fictieve cijfers: een bedrijf met 800 ton CO2e vlieguitstoot koopt SAF-certificaten voor 10% (80 ton CO2e) en hoogwaardige CO2-credits voor de overige 720 ton CO2e. Het rapporteert een bruto-uitstoot in categorie 6 van 800 ton CO2e, een aparte reductie dankzij SAF van 80 ton CO2e en een aparte toelichting op 720 ton gefinancierde credits. Elk getal heeft zijn eigen document: een retirement statement voor SAF en afboekingen van credits in een openbaar register.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Verdeel je vliegfootprint voordat je iets koopt: het deel dat je met SAF reduceert, het deel dat je met CO2-credits dekt, en wat je openlaat. Komt SAF van de ene leverancier en komen credits van de andere zonder die verdeling, dan loop je het risico dezelfde tonnen twee keer te claimen, en juist naar die overlap kijkt een accountant als eerste."

De kwaliteit van de credits weegt net zo zwaar als de productieroute van de SAF. In onze gids voor het beoordelen van de kwaliteit van CO2-credits lees je waar je op let, en hoeveel CO2-credits heb ik nodig laat zien hoe je het restvolume per jaar bepaalt. Voor de SAF-kant, zie SAF-certificaten kopen.

Verlaag en dek je vlieguitstoot met één partner

SAF-certificaten voor reductie, gescreende CO2-credits voor restemissies: één aanspreekpunt en één set documenten voor je accountant. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Eén plan, één partner

De meeste aanbieders verkopen één van de twee instrumenten. De belangrijkste routes vergelijken we in 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen in 2027. Regreener combineert ze: we kopen SAF-certificaten leveranciersonafhankelijk in bij erkende certificeringsschema's en registers, en CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen, berekend vanuit één footprint en gedocumenteerd voor je accountant. Wil je een plan dat beide dekt? Spreek een SAF-specialist.

"Kopen we SAF-certificaten of CO2-compensatie voor onze vluchten?" Zo stellen de meeste bedrijven de vraag, maar het is geen of-of-keuze. De twee instrumenten staan op een andere plek in je klimaatverslag, worden langs andere regels beoordeeld en kosten per ton heel verschillende bedragen.

In dit artikel zetten we SAF en CO2-compensatie naast elkaar op de punten die voor een inkoopbeslissing tellen: wat je ermee claimt, hoe SBTi V2 en CSRD ermee omgaan, wat het kost en wanneer welk instrument past.

Het korte antwoord. Gebruik SAF-certificaten om de uitstoot te verlagen van vluchten die je niet kunt schrappen, apart gerapporteerd naast je scope 3-cijfer voor zakenreizen. Gebruik CO2-credits voor de restemissies die je niet met SAF aanpakt. Beide instrumenten combineren vanuit één footprint is meestal het sterkste en best verdedigbare plan.

Reductie of compensatie

Een SAF-certificaat legt via book and claim de milieuwaarde vast van duurzame vliegtuigbrandstof die in het brandstofsysteem van de luchtvaart is geleverd. Volgens het RSB Book & Claim Manual (versie 4.2, van kracht sinds 3 december 2025, Engelstalig) staat één unit voor één ton pure, gecertificeerde SAF. Bedrijven mogen die claimen voor scope 3 categorie 6 (zakenreizen) of categorie 4 en 9 (vracht), tot maximaal hun eigen uitstoot van vliegreizen en luchtvracht in dat jaar. Het is reductie binnen de sector waar je zelf gebruik van maakt.

Een CO2-credit staat voor één ton CO2e die een project buiten je waardeketen vermindert, vermijdt of verwijdert, zoals een kookstellenprogramma, herbebossing of direct air capture. De uitstoot van je vluchten verandert er niet door; je financiert klimaatactie elders. Daarom pak je met CO2-credits restemissies aan in plaats van je eigen uitstoot te verlagen.

Beide instrumenten rapporteer je naast je emissie-inventaris, niet als aftrek ervan. RSB vraagt in zijn richtlijn van juni 2026 (Engelstalig) om reducties dankzij SAF apart te vermelden, en SBTi V2 zegt hetzelfde over CO2-credits. Het verschil zit in wat je erover mag zeggen: een SAF-certificaat onderbouwt een reductieclaim voor vlieguitstoot, een CO2-credit een bijdrage- of financieringsclaim.

Eén plan voor SAF en CO2-credits

Wij bepalen het SAF-deel en de CO2-credits voor je vlieguitstoot op basis van dezelfde footprint, zodat ze nooit overlappen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Hoe SBTi V2 en CSRD ermee omgaan

SBTi Corporate Net-Zero Standard V2.0

SBTi publiceerde versie 2.0 van de Corporate Net-Zero Standard (Engelstalig) op 11 juni 2026. De standaard is te gebruiken voor validatie vanaf 1 februari 2027 en verplicht voor nieuwe inzendingen vanaf 1 februari 2028.

SAF-certificaten. V2.0 noemt SAF niet bij naam, maar neemt commodity-certificaten via book and claim of mass balance uitdrukkelijk mee. Je rapporteert ze apart, en ze gelden als tijdelijke maatregel binnen een rangorde: eerst grijp je in op activiteitsniveau (minder of andere vluchten), en instrumenten op sectorniveau mag je inzetten waar structurele beperkingen gelden. De integriteitseisen omvatten onder meer volume matching, zodat certificaten de onderliggende activiteit niet overschrijden, en afboeking in transparante registers. SBTi heeft nog geen specifieke registers of kaders erkend.

CO2-credits. V2.0 zegt uitdrukkelijk dat gefinancierde mitigatieresultaten niet meetellen voor de uitvoering van doelen in scope 1, 2 of 3 (C43.1). Credits komen bovenop reductie. Vanaf 2035 moeten categorie A-bedrijven daarnaast CO2-verwijdering financieren voor een deel van hun lopende uitstoot. Ons overzicht van SBTi V2 behandelt die eis.

CSRD en ESRS E1

Sinds de Omnibus-vereenvoudiging van maart 2026 geldt de CSRD voor bedrijven met meer dan 1.000 medewerkers en meer dan 450 miljoen euro omzet, en de herziene ESRS gelden vanaf boekjaar 2027 (Europese Commissie, juli 2026, Engelstalig).

ESRS E1 volgt voor scope 3 het GHG Protocol, en volgens het concept van EFRAG mogen brutoreductiedoelen geen removals, CO2-credits of vermeden emissies bevatten. SAF-certificaten en book and claim komen in de standaard niet voor. Een verdedigbare aanpak, zolang er geen richtlijn is: laat je bruto-uitstoot in scope 3 categorie 6 ongemoeid, rapporteer de SAF-aankoop als decarbonisatiemaatregel met de verwachte reductie, en rapporteer CO2-credits in een eigen toelichting. In SAF-certificaten rapporteren in scope 3 zie je de toelichting regel voor regel. Het GHG Protocol herziet zijn regels voor marktinstrumenten; een concept wordt in 2027 verwacht en de definitieve standaard eind 2028 (GHG Protocol, juli 2026, Engelstalig).

De prijs per ton naast elkaar


SAF-certificaat

CO2-credit

Wat één eenheid is

1 ton pure SAF, ongeveer 3,3 ton CO2e vermeden bij HEFA uit frituurvet

1 ton CO2e verminderd, vermeden of verwijderd

Indicatieve prijs per ton CO2e

ongeveer 150 tot 500 dollar (Patch, juli 2026; inkoopronde SABA, mei 2025)

gemiddeld rond 3,6 dollar voor reductiecredits; vanaf rond 130 dollar voor langdurige removals (MSCI, juli 2026)

Plek in je rapportage

Aparte reductie naast scope 3 cat. 6 (of 4/9)

Aparte toelichting, nooit voor doelen

Plafond

Je eigen uitstoot van vliegreizen en luchtvracht

Geen plafond per sector

Gangbare claim

"We financierden X ton SAF, geverifieerd in register Y"

"We financieren geverifieerde klimaatprojecten"

Prijzen hangen af van productieroute of projecttype, certificering, jaargang en volume; zie de ranges als indicatie en vraag een offerte op. In onze artikelen over de prijs van SAF-certificaten en de prijzen van carbon removal credits lees je de details. De verschillen tussen typen certificaten staan in de beste SAF-certificaten voor 2027.

Per ton zijn SAF-certificaten duurder dan de meeste CO2-credits. Je koopt er ook iets mee wat CO2-credits niet bieden: reductie binnen de luchtvaart, en dat telt voor stakeholders die vragen wat je aan je eigen vluchten doet.

Stel een gecombineerd plan voor SAF en credits op

Vertel ons je vliegfootprint en je doelen, dan stellen we een mix van SAF-certificaten en hoogwaardige credits voor, met een budget per jaar. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Wanneer kies je wat?

SAF-certificaten passen als:

  • vluchten een flink deel van je footprint zijn en stakeholders ernaar vragen

  • je een science-based target hebt of krijgt waar zakenreizen onder vallen

  • je de markt voor schonere brandstof binnen de luchtvaart wilt steunen

  • je een hogere prijs per ton accepteert voor een reductie die je ook zo mag rapporteren

CO2-credits passen als:

  • je restemissies in alle scopes aanpakt, niet alleen in de luchtvaart

  • je al removals wilt financieren, vooruitlopend op de eis van SBTi V2 vanaf 2035

  • je budget per ton beperkt is en je liever een groter deel dekt

  • je een bijdrageclaim wilt doen, zorgvuldig geformuleerd volgens de EU-regels voor klimaatneutraal-claims en bijdrageclaims

Geen van beide vervangt minder vliegen. Onder SBTi V2 komen instrumenten op sectorniveau pas na maatregelen op activiteitsniveau, dus een reisbeleid dat overbodige reizen schrapt, is de eerste stap van elk plan.

Combineer beide: SAF voor reductie, credits voor restemissies

De twee instrumenten werken het best vanuit één footprint. Begin bij je vlieguitstoot over het jaar, bepaal welk deel je met SAF reduceert en dek de rest, of een afgebakend deel daarvan, met CO2-credits. Omdat de SAF-claim begrensd is door je vliegfootprint en credits de rest aanpakken, voorkom je dubbele claims als je beide vanuit hetzelfde getal berekent. In hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig rekenen we de SAF-kant van die berekening door.

Een voorbeeld met fictieve cijfers: een bedrijf met 800 ton CO2e vlieguitstoot koopt SAF-certificaten voor 10% (80 ton CO2e) en hoogwaardige CO2-credits voor de overige 720 ton CO2e. Het rapporteert een bruto-uitstoot in categorie 6 van 800 ton CO2e, een aparte reductie dankzij SAF van 80 ton CO2e en een aparte toelichting op 720 ton gefinancierde credits. Elk getal heeft zijn eigen document: een retirement statement voor SAF en afboekingen van credits in een openbaar register.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Verdeel je vliegfootprint voordat je iets koopt: het deel dat je met SAF reduceert, het deel dat je met CO2-credits dekt, en wat je openlaat. Komt SAF van de ene leverancier en komen credits van de andere zonder die verdeling, dan loop je het risico dezelfde tonnen twee keer te claimen, en juist naar die overlap kijkt een accountant als eerste."

De kwaliteit van de credits weegt net zo zwaar als de productieroute van de SAF. In onze gids voor het beoordelen van de kwaliteit van CO2-credits lees je waar je op let, en hoeveel CO2-credits heb ik nodig laat zien hoe je het restvolume per jaar bepaalt. Voor de SAF-kant, zie SAF-certificaten kopen.

Verlaag en dek je vlieguitstoot met één partner

SAF-certificaten voor reductie, gescreende CO2-credits voor restemissies: één aanspreekpunt en één set documenten voor je accountant. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Eén plan, één partner

De meeste aanbieders verkopen één van de twee instrumenten. De belangrijkste routes vergelijken we in 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen in 2027. Regreener combineert ze: we kopen SAF-certificaten leveranciersonafhankelijk in bij erkende certificeringsschema's en registers, en CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen, berekend vanuit één footprint en gedocumenteerd voor je accountant. Wil je een plan dat beide dekt? Spreek een SAF-specialist.

"Kopen we SAF-certificaten of CO2-compensatie voor onze vluchten?" Zo stellen de meeste bedrijven de vraag, maar het is geen of-of-keuze. De twee instrumenten staan op een andere plek in je klimaatverslag, worden langs andere regels beoordeeld en kosten per ton heel verschillende bedragen.

In dit artikel zetten we SAF en CO2-compensatie naast elkaar op de punten die voor een inkoopbeslissing tellen: wat je ermee claimt, hoe SBTi V2 en CSRD ermee omgaan, wat het kost en wanneer welk instrument past.

Het korte antwoord. Gebruik SAF-certificaten om de uitstoot te verlagen van vluchten die je niet kunt schrappen, apart gerapporteerd naast je scope 3-cijfer voor zakenreizen. Gebruik CO2-credits voor de restemissies die je niet met SAF aanpakt. Beide instrumenten combineren vanuit één footprint is meestal het sterkste en best verdedigbare plan.

Reductie of compensatie

Een SAF-certificaat legt via book and claim de milieuwaarde vast van duurzame vliegtuigbrandstof die in het brandstofsysteem van de luchtvaart is geleverd. Volgens het RSB Book & Claim Manual (versie 4.2, van kracht sinds 3 december 2025, Engelstalig) staat één unit voor één ton pure, gecertificeerde SAF. Bedrijven mogen die claimen voor scope 3 categorie 6 (zakenreizen) of categorie 4 en 9 (vracht), tot maximaal hun eigen uitstoot van vliegreizen en luchtvracht in dat jaar. Het is reductie binnen de sector waar je zelf gebruik van maakt.

Een CO2-credit staat voor één ton CO2e die een project buiten je waardeketen vermindert, vermijdt of verwijdert, zoals een kookstellenprogramma, herbebossing of direct air capture. De uitstoot van je vluchten verandert er niet door; je financiert klimaatactie elders. Daarom pak je met CO2-credits restemissies aan in plaats van je eigen uitstoot te verlagen.

Beide instrumenten rapporteer je naast je emissie-inventaris, niet als aftrek ervan. RSB vraagt in zijn richtlijn van juni 2026 (Engelstalig) om reducties dankzij SAF apart te vermelden, en SBTi V2 zegt hetzelfde over CO2-credits. Het verschil zit in wat je erover mag zeggen: een SAF-certificaat onderbouwt een reductieclaim voor vlieguitstoot, een CO2-credit een bijdrage- of financieringsclaim.

Eén plan voor SAF en CO2-credits

Wij bepalen het SAF-deel en de CO2-credits voor je vlieguitstoot op basis van dezelfde footprint, zodat ze nooit overlappen. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Hoe SBTi V2 en CSRD ermee omgaan

SBTi Corporate Net-Zero Standard V2.0

SBTi publiceerde versie 2.0 van de Corporate Net-Zero Standard (Engelstalig) op 11 juni 2026. De standaard is te gebruiken voor validatie vanaf 1 februari 2027 en verplicht voor nieuwe inzendingen vanaf 1 februari 2028.

SAF-certificaten. V2.0 noemt SAF niet bij naam, maar neemt commodity-certificaten via book and claim of mass balance uitdrukkelijk mee. Je rapporteert ze apart, en ze gelden als tijdelijke maatregel binnen een rangorde: eerst grijp je in op activiteitsniveau (minder of andere vluchten), en instrumenten op sectorniveau mag je inzetten waar structurele beperkingen gelden. De integriteitseisen omvatten onder meer volume matching, zodat certificaten de onderliggende activiteit niet overschrijden, en afboeking in transparante registers. SBTi heeft nog geen specifieke registers of kaders erkend.

CO2-credits. V2.0 zegt uitdrukkelijk dat gefinancierde mitigatieresultaten niet meetellen voor de uitvoering van doelen in scope 1, 2 of 3 (C43.1). Credits komen bovenop reductie. Vanaf 2035 moeten categorie A-bedrijven daarnaast CO2-verwijdering financieren voor een deel van hun lopende uitstoot. Ons overzicht van SBTi V2 behandelt die eis.

CSRD en ESRS E1

Sinds de Omnibus-vereenvoudiging van maart 2026 geldt de CSRD voor bedrijven met meer dan 1.000 medewerkers en meer dan 450 miljoen euro omzet, en de herziene ESRS gelden vanaf boekjaar 2027 (Europese Commissie, juli 2026, Engelstalig).

ESRS E1 volgt voor scope 3 het GHG Protocol, en volgens het concept van EFRAG mogen brutoreductiedoelen geen removals, CO2-credits of vermeden emissies bevatten. SAF-certificaten en book and claim komen in de standaard niet voor. Een verdedigbare aanpak, zolang er geen richtlijn is: laat je bruto-uitstoot in scope 3 categorie 6 ongemoeid, rapporteer de SAF-aankoop als decarbonisatiemaatregel met de verwachte reductie, en rapporteer CO2-credits in een eigen toelichting. In SAF-certificaten rapporteren in scope 3 zie je de toelichting regel voor regel. Het GHG Protocol herziet zijn regels voor marktinstrumenten; een concept wordt in 2027 verwacht en de definitieve standaard eind 2028 (GHG Protocol, juli 2026, Engelstalig).

De prijs per ton naast elkaar


SAF-certificaat

CO2-credit

Wat één eenheid is

1 ton pure SAF, ongeveer 3,3 ton CO2e vermeden bij HEFA uit frituurvet

1 ton CO2e verminderd, vermeden of verwijderd

Indicatieve prijs per ton CO2e

ongeveer 150 tot 500 dollar (Patch, juli 2026; inkoopronde SABA, mei 2025)

gemiddeld rond 3,6 dollar voor reductiecredits; vanaf rond 130 dollar voor langdurige removals (MSCI, juli 2026)

Plek in je rapportage

Aparte reductie naast scope 3 cat. 6 (of 4/9)

Aparte toelichting, nooit voor doelen

Plafond

Je eigen uitstoot van vliegreizen en luchtvracht

Geen plafond per sector

Gangbare claim

"We financierden X ton SAF, geverifieerd in register Y"

"We financieren geverifieerde klimaatprojecten"

Prijzen hangen af van productieroute of projecttype, certificering, jaargang en volume; zie de ranges als indicatie en vraag een offerte op. In onze artikelen over de prijs van SAF-certificaten en de prijzen van carbon removal credits lees je de details. De verschillen tussen typen certificaten staan in de beste SAF-certificaten voor 2027.

Per ton zijn SAF-certificaten duurder dan de meeste CO2-credits. Je koopt er ook iets mee wat CO2-credits niet bieden: reductie binnen de luchtvaart, en dat telt voor stakeholders die vragen wat je aan je eigen vluchten doet.

Stel een gecombineerd plan voor SAF en credits op

Vertel ons je vliegfootprint en je doelen, dan stellen we een mix van SAF-certificaten en hoogwaardige credits voor, met een budget per jaar. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Wanneer kies je wat?

SAF-certificaten passen als:

  • vluchten een flink deel van je footprint zijn en stakeholders ernaar vragen

  • je een science-based target hebt of krijgt waar zakenreizen onder vallen

  • je de markt voor schonere brandstof binnen de luchtvaart wilt steunen

  • je een hogere prijs per ton accepteert voor een reductie die je ook zo mag rapporteren

CO2-credits passen als:

  • je restemissies in alle scopes aanpakt, niet alleen in de luchtvaart

  • je al removals wilt financieren, vooruitlopend op de eis van SBTi V2 vanaf 2035

  • je budget per ton beperkt is en je liever een groter deel dekt

  • je een bijdrageclaim wilt doen, zorgvuldig geformuleerd volgens de EU-regels voor klimaatneutraal-claims en bijdrageclaims

Geen van beide vervangt minder vliegen. Onder SBTi V2 komen instrumenten op sectorniveau pas na maatregelen op activiteitsniveau, dus een reisbeleid dat overbodige reizen schrapt, is de eerste stap van elk plan.

Combineer beide: SAF voor reductie, credits voor restemissies

De twee instrumenten werken het best vanuit één footprint. Begin bij je vlieguitstoot over het jaar, bepaal welk deel je met SAF reduceert en dek de rest, of een afgebakend deel daarvan, met CO2-credits. Omdat de SAF-claim begrensd is door je vliegfootprint en credits de rest aanpakken, voorkom je dubbele claims als je beide vanuit hetzelfde getal berekent. In hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig rekenen we de SAF-kant van die berekening door.

Een voorbeeld met fictieve cijfers: een bedrijf met 800 ton CO2e vlieguitstoot koopt SAF-certificaten voor 10% (80 ton CO2e) en hoogwaardige CO2-credits voor de overige 720 ton CO2e. Het rapporteert een bruto-uitstoot in categorie 6 van 800 ton CO2e, een aparte reductie dankzij SAF van 80 ton CO2e en een aparte toelichting op 720 ton gefinancierde credits. Elk getal heeft zijn eigen document: een retirement statement voor SAF en afboekingen van credits in een openbaar register.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Verdeel je vliegfootprint voordat je iets koopt: het deel dat je met SAF reduceert, het deel dat je met CO2-credits dekt, en wat je openlaat. Komt SAF van de ene leverancier en komen credits van de andere zonder die verdeling, dan loop je het risico dezelfde tonnen twee keer te claimen, en juist naar die overlap kijkt een accountant als eerste."

De kwaliteit van de credits weegt net zo zwaar als de productieroute van de SAF. In onze gids voor het beoordelen van de kwaliteit van CO2-credits lees je waar je op let, en hoeveel CO2-credits heb ik nodig laat zien hoe je het restvolume per jaar bepaalt. Voor de SAF-kant, zie SAF-certificaten kopen.

Verlaag en dek je vlieguitstoot met één partner

SAF-certificaten voor reductie, gescreende CO2-credits voor restemissies: één aanspreekpunt en één set documenten voor je accountant. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Eén plan, één partner

De meeste aanbieders verkopen één van de twee instrumenten. De belangrijkste routes vergelijken we in 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen in 2027. Regreener combineert ze: we kopen SAF-certificaten leveranciersonafhankelijk in bij erkende certificeringsschema's en registers, en CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen, berekend vanuit één footprint en gedocumenteerd voor je accountant. Wil je een plan dat beide dekt? Spreek een SAF-specialist.

Over de Auteur:

bernard de wit van regreener

Bernard de Wit

Bernard is de oprichter van Regreener, dat hij in 2020 startte na zijn rechtenstudie in Leiden (Nederland) en Oxford (Verenigd Koninkrijk). Hij is gepassioneerd over klimaatactie, duurzaamheid en CO2-creditsmarkten en helpt bedrijven om betrouwbare, impactvolle klimaatmaatregelen te nemen door inzichten en best practices te delen. Als hij niet bezig is met het delen van kennis of het adviseren van bedrijven over hun duurzaamheidsdoelstellingen, kun je Bernard vinden op de tennisbaan of bij vrienden.

Gratis tools

Zes gratis tools voor kopers van carbon credits

Plan je budget, check je SBTi V2-vereisten, bouw een RFP, vergelijk offertes en check de kwaliteit van je credits.

Regreener free tools for carbon credit buyers

INHOUDSOPGAVE

Artikel Delen

Artikel Delen

Veelgestelde vragen

Zijn SAF-certificaten CO2-compensatie?

Nee. Een SAF-certificaat staat voor reductie binnen de luchtvaart, door duurzame brandstof die in het brandstofsysteem wordt gebruikt, en rapporteer je als reductie naast je scope 3-uitstoot van zakenreizen. Met CO2-compensatie financier je reductie of verwijdering buiten je waardeketen.

Mag ik CO2-credits gebruiken voor de uitstoot van zakenreizen?

Ja, om restemissies aan te pakken, apart gerapporteerd en nooit voor een reductiedoel van SBTi. Onder de EU-regels die sinds 27 september 2026 gelden, mag je er een vlucht of product richting consumenten niet klimaatneutraal mee noemen.

Geeft SBTi de voorkeur aan SAF-certificaten boven CO2-credits?

Ze hebben een andere rol. SBTi V2 staat commodity-certificaten via book and claim toe als tijdelijke reductiemaatregel, apart gerapporteerd en onder integriteitseisen, terwijl CO2-credits nooit meetellen voor doelen. Categorie A-bedrijven moeten vanaf 2035 ook CO2-verwijdering financieren.

Is vluchten compenseren goedkoper dan SAF-certificaten kopen?

Per ton wel: vermijdingscredits kostten gemiddeld rond 3,6 dollar per ton (MSCI, juli 2026), tegenover ruwweg 150 tot 500 dollar per ton voor SAF-certificaten. Je koopt er niet dezelfde claim mee, en daarom combineren de meeste bedrijven ze.

Mag ik SAF-certificaten en CO2-credits claimen voor dezelfde vluchten?

Je kunt beide gebruiken voor dezelfde vliegfootprint, zolang ze verschillende tonnen dekken. Bereken het SAF-deel en het creditvolume vanuit één footprint, zodat geen enkele ton twee keer wordt geclaimd.

Greenwashing-proof klimaatactie

Portret van een klimaatstrateeg
Portret van een klimaatstrateeg

Sluit je aan bij 200+ bedrijven die impact maken met Regreener