laat ons je terugbellen.

Hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig?

Laatst bijgewerkt:

8 minuten leestijd

8 minuten leestijd

Samenvatting:

Hoeveel SAF-certificaten een bedrijf nodig heeft, is de vlieguitstoot die het met SAF wil aanpakken, gedeeld door de CO2e-reductie per ton brandstof. Begin bij je uitstoot van vliegreizen en luchtvracht, kies een aandeel (bijvoorbeeld 5%, 10% of 20%) en deel door de reductie van de productieroute: ongeveer 3,3 ton CO2e per ton voor HEFA uit gebruikt frituurvet. Een bedrijf met 1.000 ton CO2e vlieguitstoot dat 10% dekt, heeft dus ongeveer 30 ton aan SAF-certificaten nodig. Volgens de RSB-regels mag de claim nooit hoger zijn dan je eigen vliegfootprint.

Samenvatting:

Hoeveel SAF-certificaten een bedrijf nodig heeft, is de vlieguitstoot die het met SAF wil aanpakken, gedeeld door de CO2e-reductie per ton brandstof. Begin bij je uitstoot van vliegreizen en luchtvracht, kies een aandeel (bijvoorbeeld 5%, 10% of 20%) en deel door de reductie van de productieroute: ongeveer 3,3 ton CO2e per ton voor HEFA uit gebruikt frituurvet. Een bedrijf met 1.000 ton CO2e vlieguitstoot dat 10% dekt, heeft dus ongeveer 30 ton aan SAF-certificaten nodig. Volgens de RSB-regels mag de claim nooit hoger zijn dan je eigen vliegfootprint.

Samenvatting:

Hoeveel SAF-certificaten een bedrijf nodig heeft, is de vlieguitstoot die het met SAF wil aanpakken, gedeeld door de CO2e-reductie per ton brandstof. Begin bij je uitstoot van vliegreizen en luchtvracht, kies een aandeel (bijvoorbeeld 5%, 10% of 20%) en deel door de reductie van de productieroute: ongeveer 3,3 ton CO2e per ton voor HEFA uit gebruikt frituurvet. Een bedrijf met 1.000 ton CO2e vlieguitstoot dat 10% dekt, heeft dus ongeveer 30 ton aan SAF-certificaten nodig. Volgens de RSB-regels mag de claim nooit hoger zijn dan je eigen vliegfootprint.

"Hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig?" Daar hoort een eenvoudige formule bij, met één valkuil. De formule: je vlieguitstoot maal het deel dat je aanpakt, gedeeld door wat één ton SAF bespaart. De valkuil: SAF-certificaten tel je in tonnen brandstof, je footprint in tonnen CO2e, en de omrekening hangt af van hoe de brandstof is gemaakt.

In dit artikel lopen we de berekening door in dezelfde volgorde als we met klanten doen, met een rekenvoorbeeld en ambitieniveaus die je kunt overnemen.

Het korte antwoord. Benodigde SAF-certificaten (ton brandstof) = vlieguitstoot (ton CO2e) × het deel dat je aanpakt ÷ vermeden ton CO2e per ton SAF. Voor HEFA uit gebruikt frituurvet is dat laatste getal ongeveer 3,3.

Begin bij je vliegfootprint

Je vliegfootprint is zowel het vertrekpunt als het plafond. Volgens het RSB Book & Claim Manual (versie 4.2, van kracht sinds 3 december 2025, Engelstalig) mag een bedrijf niet meer SAF claimen dan zijn totale uitstoot van vliegreizen en luchtvracht in het rapportagejaar. De Corporate Net-Zero Standard V2.0 van SBTi (Engelstalig) volgt hetzelfde idee met zijn eis voor volume matching.

Neem zakenreizen mee (scope 3 categorie 6) en, als je luchtvracht betaalt, categorie 4 en 9. Gebruik één vaste set emissiefactoren. De factoren van de Britse overheid voor 2026 (Engelstalig) worden veel gebruikt: 0,33940 kg CO2e per passagierskilometer voor de businessclass op een langeafstandsvlucht en 0,11704 kg voor de economyclass, beide inclusief radiative forcing, de extra opwarming door andere effecten van vliegen dan CO2.

Kies of je radiative forcing meetelt en houd je daaraan. In de Britse factoren voegt het zo'n 70% toe aan de uitstoot van langeafstandsvluchten, dus het verandert zowel je footprint als het maximum dat je mag claimen.

Zullen wij het voor je uitrekenen?

Stuur ons je vluchtgegevens, dan berekenen we je footprint, het plafond voor je SAF-claim en een volume per jaar. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Reductie per productieroute

Een SAF-certificaat staat voor één ton pure SAF. Hoeveel ton CO2e die ton bespaart, hangt af van de levenscyclusuitstoot van de productieroute ten opzichte van fossiele kerosine. ICAO publiceert standaardwaarden voor de levenscyclus per route, tegenover 89 gCO2e/MJ voor fossiele kerosine (editie november 2025, Engelstalig).

Om om te rekenen, vermenigvuldig je de besparing per megajoule met de energie in een ton brandstof. Wij rekenen met 44 MJ per kg, de waarde uit de Europese richtlijn hernieuwbare energie voor HEFA en Fischer-Tropsch-kerosine, voor alle routes, zodat de vergelijking eenvoudig blijft.

Productieroute (standaardwaarde ICAO)

Levenscyclusuitstoot

Reductie t.o.v. fossiel

Vermeden ton CO2e per ton SAF

HEFA, gebruikt frituurvet

13,9 gCO2e/MJ

ongeveer 84%

ongeveer 3,3

HEFA, talg (partijen tot 2029)

22,5 gCO2e/MJ

ongeveer 75%

ongeveer 2,9

Fischer-Tropsch, bosresten

8,3 gCO2e/MJ

ongeveer 91%

ongeveer 3,6

Alcohol-to-jet, landbouwresten (geïntegreerd)

24,6 gCO2e/MJ

ongeveer 72%

ongeveer 2,8

Alcohol-to-jet, ethanol uit suikerriet

32,8 gCO2e/MJ

ongeveer 63%

ongeveer 2,5

Alcohol-to-jet, Amerikaanse maïsethanol

72,4 gCO2e/MJ

ongeveer 19%

ongeveer 0,7

Voor power-to-liquid bestaat geen standaardwaarde van ICAO; de reductie wordt per fabriek berekend. Gebruik voor het definitieve getal altijd de levenscycluswaarde op je retirement statement, want die kan afwijken van de standaardwaarde. Wat elke route betekent voor prijs en beschikbaarheid, lees je in de beste SAF-certificaten voor 2027.

De spreiding is groter dan de meeste inkopers verwachten. Voor hetzelfde doel van 100 ton CO2e heb je ongeveer 30 ton SAF uit frituurvet nodig, maar zo'n 140 ton alcohol-to-jet op basis van maïs.

Een rekenvoorbeeld

Een fictief bedrijf: 1.000 ton CO2e vlieguitstoot in 2027, alles zakenreizen, berekend met radiative forcing. Het koopt SAF-certificaten uit HEFA op basis van gebruikt frituurvet, met ongeveer 3,3 ton CO2e per ton.

Stap

Berekening

Uitkomst

Vliegfootprint 2027

uit reisgegevens

1.000 ton CO2e

Deel dat je met SAF aanpakt

10%

100 ton CO2e

Reductie per ton SAF

standaardwaarde ICAO, frituurvet

ongeveer 3,3 ton CO2e

Benodigde SAF-certificaten

100 ÷ 3,3

ongeveer 30 ton

Controle plafond

100 ton CO2e ≤ 1.000 ton CO2e

binnen de RSB-grens

De overige 900 ton CO2e staat nog in de inventaris van het bedrijf. Wil het die uitstoot ook aanpakken, dan zijn CO2-credits het instrument, berekend vanuit dezelfde footprint zodat geen ton dubbel telt. In SAF-certificaten of CO2-compensatie lees je hoe je de twee naast elkaar rapporteert. Ons artikel over hoeveel CO2-credits je nodig hebt gebruikt dezelfde logica per jaar voor credits.

Laat je SAF-volume berekenen

Wij vertalen je vliegfootprint en ambitieniveau naar tonnen SAF per productieroute, met een prijs voor elke optie. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Ambitieniveaus

Er is geen regel voor welk deel van je vlieguitstoot je met SAF aanpakt. De tabel toont drie gangbare vertrekpunten voor het voorbeeldbedrijf, met het volume in ton SAF uit frituurvet.

Ambitie

Deel van de vlieguitstoot

Aangepakte ton CO2e

SAF-certificaten (HEFA uit frituurvet)

Indicatieve kosten bij 150 tot 500 dollar per ton CO2e

Pilot

5%

50

ongeveer 15 ton

7.500 tot 25.000 dollar

Toezegging

10%

100

ongeveer 30 ton

15.000 tot 50.000 dollar

Voorloper

20%

200

ongeveer 61 ton

30.000 tot 100.000 dollar

De prijsrange is een indicatie, gebaseerd op openbare cijfers van Patch (juli 2026, Engelstalig) en een gezamenlijke inkoopronde van kopersalliantie SABA (mei 2025). De prijs van SAF-certificaten hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume; in prijs SAF-certificaten 2026 lees je wat een offerte bepaalt, en in onze gids over een budget voor CO2-credits in 2027 hoe je het bredere budget opzet.

Ter vergelijking: onder ReFuelEU Aviation moeten brandstofleveranciers op EU-luchthavens sinds 2025 minstens 2% SAF bijmengen, vanaf 2030 6% en vanaf 2035 20% (Verordening (EU) 2023/2405). Een vrijwillig aandeel boven de bijmengverplichting kun je makkelijker uitleggen als je eigen bijdrage.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Kies het aandeel dat je volgend jaar opnieuw kunt betalen, niet het aandeel dat er in het verslag van dit jaar het mooist uitziet. Het aanbod van SAF is krap en prijzen bewegen, dus een pilot van 5% die groeit naar 10% en daarna 20%, met per jaar afgesproken leveringsperiodes, is richting je directie en accountant een sterkere toezegging dan een eenmalige 20% die je niet kunt herhalen."

Het volume over meerdere jaren opbouwen

SBTi V2 beveelt aan marktinstrumenten geleidelijk in te kopen, en aanbod is makkelijker vast te leggen met een plan dan met losse aankopen. Een eenvoudige opbouw voor het voorbeeldbedrijf, als de vliegfootprint door strenger reisbeleid elk jaar 5% daalt:

Jaar

Vliegfootprint (fictief)

Deel met SAF

Aangepakte ton CO2e

SAF-certificaten (HEFA uit frituurvet)

2027

1.000 ton CO2e

5%

50

ongeveer 15 ton

2028

950 ton CO2e

10%

95

ongeveer 29 ton

2029

900 ton CO2e

15%

135

ongeveer 41 ton

2030

860 ton CO2e

20%

172

ongeveer 52 ton

Twee dingen vallen op. Het SAF-volume stijgt, ook al daalt de footprint, omdat het aandeel groeit. En elk jaar heeft een eigen retirement statement in het juiste rapportagejaar nodig, dus een meerjarige afspraak moet leveringsperiodes vastleggen, niet alleen volumes. SBTi V2 is te gebruiken voor validatie vanaf 1 februari 2027 en verplicht voor nieuwe inzendingen vanaf 1 februari 2028. Voor bedrijven die nieuwe doelen stellen, is 2027 daarmee een logisch eerste jaar; ons overzicht van SBTi V2 legt de overgang uit.

Maak van je vliegfootprint een SAF-plan

Een volume per jaar, een mix van productieroutes en een budget, samen berekend met de CO2-credits voor je restemissies. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Bereken SAF en CO2-credits samen

Het SAF-volume is één deel van het plan; de restemissies zijn het andere. Regreener berekent beide vanuit dezelfde vliegfootprint, koopt SAF-certificaten leveranciersonafhankelijk in bij erkende certificeringsschema's en registers, en vult aan met CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen. Voor de aankoop zelf, lees SAF-certificaten kopen; voor de rapportage, SAF-certificaten rapporteren in scope 3. Bij wie je koopt, lees je in 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen in 2027. Wil je de berekening laten maken met je eigen gegevens? Spreek een SAF-specialist.

"Hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig?" Daar hoort een eenvoudige formule bij, met één valkuil. De formule: je vlieguitstoot maal het deel dat je aanpakt, gedeeld door wat één ton SAF bespaart. De valkuil: SAF-certificaten tel je in tonnen brandstof, je footprint in tonnen CO2e, en de omrekening hangt af van hoe de brandstof is gemaakt.

In dit artikel lopen we de berekening door in dezelfde volgorde als we met klanten doen, met een rekenvoorbeeld en ambitieniveaus die je kunt overnemen.

Het korte antwoord. Benodigde SAF-certificaten (ton brandstof) = vlieguitstoot (ton CO2e) × het deel dat je aanpakt ÷ vermeden ton CO2e per ton SAF. Voor HEFA uit gebruikt frituurvet is dat laatste getal ongeveer 3,3.

Begin bij je vliegfootprint

Je vliegfootprint is zowel het vertrekpunt als het plafond. Volgens het RSB Book & Claim Manual (versie 4.2, van kracht sinds 3 december 2025, Engelstalig) mag een bedrijf niet meer SAF claimen dan zijn totale uitstoot van vliegreizen en luchtvracht in het rapportagejaar. De Corporate Net-Zero Standard V2.0 van SBTi (Engelstalig) volgt hetzelfde idee met zijn eis voor volume matching.

Neem zakenreizen mee (scope 3 categorie 6) en, als je luchtvracht betaalt, categorie 4 en 9. Gebruik één vaste set emissiefactoren. De factoren van de Britse overheid voor 2026 (Engelstalig) worden veel gebruikt: 0,33940 kg CO2e per passagierskilometer voor de businessclass op een langeafstandsvlucht en 0,11704 kg voor de economyclass, beide inclusief radiative forcing, de extra opwarming door andere effecten van vliegen dan CO2.

Kies of je radiative forcing meetelt en houd je daaraan. In de Britse factoren voegt het zo'n 70% toe aan de uitstoot van langeafstandsvluchten, dus het verandert zowel je footprint als het maximum dat je mag claimen.

Zullen wij het voor je uitrekenen?

Stuur ons je vluchtgegevens, dan berekenen we je footprint, het plafond voor je SAF-claim en een volume per jaar. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Reductie per productieroute

Een SAF-certificaat staat voor één ton pure SAF. Hoeveel ton CO2e die ton bespaart, hangt af van de levenscyclusuitstoot van de productieroute ten opzichte van fossiele kerosine. ICAO publiceert standaardwaarden voor de levenscyclus per route, tegenover 89 gCO2e/MJ voor fossiele kerosine (editie november 2025, Engelstalig).

Om om te rekenen, vermenigvuldig je de besparing per megajoule met de energie in een ton brandstof. Wij rekenen met 44 MJ per kg, de waarde uit de Europese richtlijn hernieuwbare energie voor HEFA en Fischer-Tropsch-kerosine, voor alle routes, zodat de vergelijking eenvoudig blijft.

Productieroute (standaardwaarde ICAO)

Levenscyclusuitstoot

Reductie t.o.v. fossiel

Vermeden ton CO2e per ton SAF

HEFA, gebruikt frituurvet

13,9 gCO2e/MJ

ongeveer 84%

ongeveer 3,3

HEFA, talg (partijen tot 2029)

22,5 gCO2e/MJ

ongeveer 75%

ongeveer 2,9

Fischer-Tropsch, bosresten

8,3 gCO2e/MJ

ongeveer 91%

ongeveer 3,6

Alcohol-to-jet, landbouwresten (geïntegreerd)

24,6 gCO2e/MJ

ongeveer 72%

ongeveer 2,8

Alcohol-to-jet, ethanol uit suikerriet

32,8 gCO2e/MJ

ongeveer 63%

ongeveer 2,5

Alcohol-to-jet, Amerikaanse maïsethanol

72,4 gCO2e/MJ

ongeveer 19%

ongeveer 0,7

Voor power-to-liquid bestaat geen standaardwaarde van ICAO; de reductie wordt per fabriek berekend. Gebruik voor het definitieve getal altijd de levenscycluswaarde op je retirement statement, want die kan afwijken van de standaardwaarde. Wat elke route betekent voor prijs en beschikbaarheid, lees je in de beste SAF-certificaten voor 2027.

De spreiding is groter dan de meeste inkopers verwachten. Voor hetzelfde doel van 100 ton CO2e heb je ongeveer 30 ton SAF uit frituurvet nodig, maar zo'n 140 ton alcohol-to-jet op basis van maïs.

Een rekenvoorbeeld

Een fictief bedrijf: 1.000 ton CO2e vlieguitstoot in 2027, alles zakenreizen, berekend met radiative forcing. Het koopt SAF-certificaten uit HEFA op basis van gebruikt frituurvet, met ongeveer 3,3 ton CO2e per ton.

Stap

Berekening

Uitkomst

Vliegfootprint 2027

uit reisgegevens

1.000 ton CO2e

Deel dat je met SAF aanpakt

10%

100 ton CO2e

Reductie per ton SAF

standaardwaarde ICAO, frituurvet

ongeveer 3,3 ton CO2e

Benodigde SAF-certificaten

100 ÷ 3,3

ongeveer 30 ton

Controle plafond

100 ton CO2e ≤ 1.000 ton CO2e

binnen de RSB-grens

De overige 900 ton CO2e staat nog in de inventaris van het bedrijf. Wil het die uitstoot ook aanpakken, dan zijn CO2-credits het instrument, berekend vanuit dezelfde footprint zodat geen ton dubbel telt. In SAF-certificaten of CO2-compensatie lees je hoe je de twee naast elkaar rapporteert. Ons artikel over hoeveel CO2-credits je nodig hebt gebruikt dezelfde logica per jaar voor credits.

Laat je SAF-volume berekenen

Wij vertalen je vliegfootprint en ambitieniveau naar tonnen SAF per productieroute, met een prijs voor elke optie. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Ambitieniveaus

Er is geen regel voor welk deel van je vlieguitstoot je met SAF aanpakt. De tabel toont drie gangbare vertrekpunten voor het voorbeeldbedrijf, met het volume in ton SAF uit frituurvet.

Ambitie

Deel van de vlieguitstoot

Aangepakte ton CO2e

SAF-certificaten (HEFA uit frituurvet)

Indicatieve kosten bij 150 tot 500 dollar per ton CO2e

Pilot

5%

50

ongeveer 15 ton

7.500 tot 25.000 dollar

Toezegging

10%

100

ongeveer 30 ton

15.000 tot 50.000 dollar

Voorloper

20%

200

ongeveer 61 ton

30.000 tot 100.000 dollar

De prijsrange is een indicatie, gebaseerd op openbare cijfers van Patch (juli 2026, Engelstalig) en een gezamenlijke inkoopronde van kopersalliantie SABA (mei 2025). De prijs van SAF-certificaten hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume; in prijs SAF-certificaten 2026 lees je wat een offerte bepaalt, en in onze gids over een budget voor CO2-credits in 2027 hoe je het bredere budget opzet.

Ter vergelijking: onder ReFuelEU Aviation moeten brandstofleveranciers op EU-luchthavens sinds 2025 minstens 2% SAF bijmengen, vanaf 2030 6% en vanaf 2035 20% (Verordening (EU) 2023/2405). Een vrijwillig aandeel boven de bijmengverplichting kun je makkelijker uitleggen als je eigen bijdrage.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Kies het aandeel dat je volgend jaar opnieuw kunt betalen, niet het aandeel dat er in het verslag van dit jaar het mooist uitziet. Het aanbod van SAF is krap en prijzen bewegen, dus een pilot van 5% die groeit naar 10% en daarna 20%, met per jaar afgesproken leveringsperiodes, is richting je directie en accountant een sterkere toezegging dan een eenmalige 20% die je niet kunt herhalen."

Het volume over meerdere jaren opbouwen

SBTi V2 beveelt aan marktinstrumenten geleidelijk in te kopen, en aanbod is makkelijker vast te leggen met een plan dan met losse aankopen. Een eenvoudige opbouw voor het voorbeeldbedrijf, als de vliegfootprint door strenger reisbeleid elk jaar 5% daalt:

Jaar

Vliegfootprint (fictief)

Deel met SAF

Aangepakte ton CO2e

SAF-certificaten (HEFA uit frituurvet)

2027

1.000 ton CO2e

5%

50

ongeveer 15 ton

2028

950 ton CO2e

10%

95

ongeveer 29 ton

2029

900 ton CO2e

15%

135

ongeveer 41 ton

2030

860 ton CO2e

20%

172

ongeveer 52 ton

Twee dingen vallen op. Het SAF-volume stijgt, ook al daalt de footprint, omdat het aandeel groeit. En elk jaar heeft een eigen retirement statement in het juiste rapportagejaar nodig, dus een meerjarige afspraak moet leveringsperiodes vastleggen, niet alleen volumes. SBTi V2 is te gebruiken voor validatie vanaf 1 februari 2027 en verplicht voor nieuwe inzendingen vanaf 1 februari 2028. Voor bedrijven die nieuwe doelen stellen, is 2027 daarmee een logisch eerste jaar; ons overzicht van SBTi V2 legt de overgang uit.

Maak van je vliegfootprint een SAF-plan

Een volume per jaar, een mix van productieroutes en een budget, samen berekend met de CO2-credits voor je restemissies. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Bereken SAF en CO2-credits samen

Het SAF-volume is één deel van het plan; de restemissies zijn het andere. Regreener berekent beide vanuit dezelfde vliegfootprint, koopt SAF-certificaten leveranciersonafhankelijk in bij erkende certificeringsschema's en registers, en vult aan met CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen. Voor de aankoop zelf, lees SAF-certificaten kopen; voor de rapportage, SAF-certificaten rapporteren in scope 3. Bij wie je koopt, lees je in 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen in 2027. Wil je de berekening laten maken met je eigen gegevens? Spreek een SAF-specialist.

"Hoeveel SAF-certificaten heb ik nodig?" Daar hoort een eenvoudige formule bij, met één valkuil. De formule: je vlieguitstoot maal het deel dat je aanpakt, gedeeld door wat één ton SAF bespaart. De valkuil: SAF-certificaten tel je in tonnen brandstof, je footprint in tonnen CO2e, en de omrekening hangt af van hoe de brandstof is gemaakt.

In dit artikel lopen we de berekening door in dezelfde volgorde als we met klanten doen, met een rekenvoorbeeld en ambitieniveaus die je kunt overnemen.

Het korte antwoord. Benodigde SAF-certificaten (ton brandstof) = vlieguitstoot (ton CO2e) × het deel dat je aanpakt ÷ vermeden ton CO2e per ton SAF. Voor HEFA uit gebruikt frituurvet is dat laatste getal ongeveer 3,3.

Begin bij je vliegfootprint

Je vliegfootprint is zowel het vertrekpunt als het plafond. Volgens het RSB Book & Claim Manual (versie 4.2, van kracht sinds 3 december 2025, Engelstalig) mag een bedrijf niet meer SAF claimen dan zijn totale uitstoot van vliegreizen en luchtvracht in het rapportagejaar. De Corporate Net-Zero Standard V2.0 van SBTi (Engelstalig) volgt hetzelfde idee met zijn eis voor volume matching.

Neem zakenreizen mee (scope 3 categorie 6) en, als je luchtvracht betaalt, categorie 4 en 9. Gebruik één vaste set emissiefactoren. De factoren van de Britse overheid voor 2026 (Engelstalig) worden veel gebruikt: 0,33940 kg CO2e per passagierskilometer voor de businessclass op een langeafstandsvlucht en 0,11704 kg voor de economyclass, beide inclusief radiative forcing, de extra opwarming door andere effecten van vliegen dan CO2.

Kies of je radiative forcing meetelt en houd je daaraan. In de Britse factoren voegt het zo'n 70% toe aan de uitstoot van langeafstandsvluchten, dus het verandert zowel je footprint als het maximum dat je mag claimen.

Zullen wij het voor je uitrekenen?

Stuur ons je vluchtgegevens, dan berekenen we je footprint, het plafond voor je SAF-claim en een volume per jaar. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Reductie per productieroute

Een SAF-certificaat staat voor één ton pure SAF. Hoeveel ton CO2e die ton bespaart, hangt af van de levenscyclusuitstoot van de productieroute ten opzichte van fossiele kerosine. ICAO publiceert standaardwaarden voor de levenscyclus per route, tegenover 89 gCO2e/MJ voor fossiele kerosine (editie november 2025, Engelstalig).

Om om te rekenen, vermenigvuldig je de besparing per megajoule met de energie in een ton brandstof. Wij rekenen met 44 MJ per kg, de waarde uit de Europese richtlijn hernieuwbare energie voor HEFA en Fischer-Tropsch-kerosine, voor alle routes, zodat de vergelijking eenvoudig blijft.

Productieroute (standaardwaarde ICAO)

Levenscyclusuitstoot

Reductie t.o.v. fossiel

Vermeden ton CO2e per ton SAF

HEFA, gebruikt frituurvet

13,9 gCO2e/MJ

ongeveer 84%

ongeveer 3,3

HEFA, talg (partijen tot 2029)

22,5 gCO2e/MJ

ongeveer 75%

ongeveer 2,9

Fischer-Tropsch, bosresten

8,3 gCO2e/MJ

ongeveer 91%

ongeveer 3,6

Alcohol-to-jet, landbouwresten (geïntegreerd)

24,6 gCO2e/MJ

ongeveer 72%

ongeveer 2,8

Alcohol-to-jet, ethanol uit suikerriet

32,8 gCO2e/MJ

ongeveer 63%

ongeveer 2,5

Alcohol-to-jet, Amerikaanse maïsethanol

72,4 gCO2e/MJ

ongeveer 19%

ongeveer 0,7

Voor power-to-liquid bestaat geen standaardwaarde van ICAO; de reductie wordt per fabriek berekend. Gebruik voor het definitieve getal altijd de levenscycluswaarde op je retirement statement, want die kan afwijken van de standaardwaarde. Wat elke route betekent voor prijs en beschikbaarheid, lees je in de beste SAF-certificaten voor 2027.

De spreiding is groter dan de meeste inkopers verwachten. Voor hetzelfde doel van 100 ton CO2e heb je ongeveer 30 ton SAF uit frituurvet nodig, maar zo'n 140 ton alcohol-to-jet op basis van maïs.

Een rekenvoorbeeld

Een fictief bedrijf: 1.000 ton CO2e vlieguitstoot in 2027, alles zakenreizen, berekend met radiative forcing. Het koopt SAF-certificaten uit HEFA op basis van gebruikt frituurvet, met ongeveer 3,3 ton CO2e per ton.

Stap

Berekening

Uitkomst

Vliegfootprint 2027

uit reisgegevens

1.000 ton CO2e

Deel dat je met SAF aanpakt

10%

100 ton CO2e

Reductie per ton SAF

standaardwaarde ICAO, frituurvet

ongeveer 3,3 ton CO2e

Benodigde SAF-certificaten

100 ÷ 3,3

ongeveer 30 ton

Controle plafond

100 ton CO2e ≤ 1.000 ton CO2e

binnen de RSB-grens

De overige 900 ton CO2e staat nog in de inventaris van het bedrijf. Wil het die uitstoot ook aanpakken, dan zijn CO2-credits het instrument, berekend vanuit dezelfde footprint zodat geen ton dubbel telt. In SAF-certificaten of CO2-compensatie lees je hoe je de twee naast elkaar rapporteert. Ons artikel over hoeveel CO2-credits je nodig hebt gebruikt dezelfde logica per jaar voor credits.

Laat je SAF-volume berekenen

Wij vertalen je vliegfootprint en ambitieniveau naar tonnen SAF per productieroute, met een prijs voor elke optie. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Ambitieniveaus

Er is geen regel voor welk deel van je vlieguitstoot je met SAF aanpakt. De tabel toont drie gangbare vertrekpunten voor het voorbeeldbedrijf, met het volume in ton SAF uit frituurvet.

Ambitie

Deel van de vlieguitstoot

Aangepakte ton CO2e

SAF-certificaten (HEFA uit frituurvet)

Indicatieve kosten bij 150 tot 500 dollar per ton CO2e

Pilot

5%

50

ongeveer 15 ton

7.500 tot 25.000 dollar

Toezegging

10%

100

ongeveer 30 ton

15.000 tot 50.000 dollar

Voorloper

20%

200

ongeveer 61 ton

30.000 tot 100.000 dollar

De prijsrange is een indicatie, gebaseerd op openbare cijfers van Patch (juli 2026, Engelstalig) en een gezamenlijke inkoopronde van kopersalliantie SABA (mei 2025). De prijs van SAF-certificaten hangt af van productieroute, certificering, jaargang en volume; in prijs SAF-certificaten 2026 lees je wat een offerte bepaalt, en in onze gids over een budget voor CO2-credits in 2027 hoe je het bredere budget opzet.

Ter vergelijking: onder ReFuelEU Aviation moeten brandstofleveranciers op EU-luchthavens sinds 2025 minstens 2% SAF bijmengen, vanaf 2030 6% en vanaf 2035 20% (Verordening (EU) 2023/2405). Een vrijwillig aandeel boven de bijmengverplichting kun je makkelijker uitleggen als je eigen bijdrage.

Tip van Bernard de Wit, medeoprichter van Regreener: "Kies het aandeel dat je volgend jaar opnieuw kunt betalen, niet het aandeel dat er in het verslag van dit jaar het mooist uitziet. Het aanbod van SAF is krap en prijzen bewegen, dus een pilot van 5% die groeit naar 10% en daarna 20%, met per jaar afgesproken leveringsperiodes, is richting je directie en accountant een sterkere toezegging dan een eenmalige 20% die je niet kunt herhalen."

Het volume over meerdere jaren opbouwen

SBTi V2 beveelt aan marktinstrumenten geleidelijk in te kopen, en aanbod is makkelijker vast te leggen met een plan dan met losse aankopen. Een eenvoudige opbouw voor het voorbeeldbedrijf, als de vliegfootprint door strenger reisbeleid elk jaar 5% daalt:

Jaar

Vliegfootprint (fictief)

Deel met SAF

Aangepakte ton CO2e

SAF-certificaten (HEFA uit frituurvet)

2027

1.000 ton CO2e

5%

50

ongeveer 15 ton

2028

950 ton CO2e

10%

95

ongeveer 29 ton

2029

900 ton CO2e

15%

135

ongeveer 41 ton

2030

860 ton CO2e

20%

172

ongeveer 52 ton

Twee dingen vallen op. Het SAF-volume stijgt, ook al daalt de footprint, omdat het aandeel groeit. En elk jaar heeft een eigen retirement statement in het juiste rapportagejaar nodig, dus een meerjarige afspraak moet leveringsperiodes vastleggen, niet alleen volumes. SBTi V2 is te gebruiken voor validatie vanaf 1 februari 2027 en verplicht voor nieuwe inzendingen vanaf 1 februari 2028. Voor bedrijven die nieuwe doelen stellen, is 2027 daarmee een logisch eerste jaar; ons overzicht van SBTi V2 legt de overgang uit.

Maak van je vliegfootprint een SAF-plan

Een volume per jaar, een mix van productieroutes en een budget, samen berekend met de CO2-credits voor je restemissies. Spreek een SAF-specialist. Elk volume · reactie binnen 1 werkdag.

Bereken SAF en CO2-credits samen

Het SAF-volume is één deel van het plan; de restemissies zijn het andere. Regreener berekent beide vanuit dezelfde vliegfootprint, koopt SAF-certificaten leveranciersonafhankelijk in bij erkende certificeringsschema's en registers, en vult aan met CO2-credits die door ons kwaliteitskader met 100+ datapunten komen. Voor de aankoop zelf, lees SAF-certificaten kopen; voor de rapportage, SAF-certificaten rapporteren in scope 3. Bij wie je koopt, lees je in 5 partijen om SAF-certificaten bij te kopen in 2027. Wil je de berekening laten maken met je eigen gegevens? Spreek een SAF-specialist.

Over de Auteur:

bernard de wit van regreener

Bernard de Wit

Bernard is de oprichter van Regreener, dat hij in 2020 startte na zijn rechtenstudie in Leiden (Nederland) en Oxford (Verenigd Koninkrijk). Hij is gepassioneerd over klimaatactie, duurzaamheid en CO2-creditsmarkten en helpt bedrijven om betrouwbare, impactvolle klimaatmaatregelen te nemen door inzichten en best practices te delen. Als hij niet bezig is met het delen van kennis of het adviseren van bedrijven over hun duurzaamheidsdoelstellingen, kun je Bernard vinden op de tennisbaan of bij vrienden.

Gratis tools

Zes gratis tools voor kopers van carbon credits

Plan je budget, check je SBTi V2-vereisten, bouw een RFP, vergelijk offertes en check de kwaliteit van je credits.

Regreener free tools for carbon credit buyers

INHOUDSOPGAVE

Artikel Delen

Artikel Delen

Veelgestelde vragen

Hoeveel ton CO2 dekt één SAF-certificaat?

Eén SAF-certificaat onder RSB staat voor één ton pure SAF, niet voor één ton CO2. Bij HEFA uit gebruikt frituurvet bespaart het ongeveer 3,3 ton CO2e, bij Fischer-Tropsch-brandstof uit bosresten ongeveer 3,6 en bij alcohol-to-jet op basis van maïs maar zo'n 0,7.

Kan ik SAF-certificaten kopen voor 100% van mijn vlieguitstoot?

In principe tot 100%, want RSB legt het plafond bij je totale uitstoot van vliegreizen en luchtvracht. In de praktijk beginnen de meeste bedrijven met een kleiner deel vanwege prijs en aanbod, en pakken ze de rest aan met reisbeleid en CO2-credits.

Welk deel van mijn vlieguitstoot dek ik met SAF?

Daar is geen regel voor. Gangbare vertrekpunten zijn 5% als pilot, 10% als toezegging en 20% voor bedrijven die voorop willen lopen, opgebouwd over een aantal jaren. Kies een aandeel dat je kunt herhalen en betalen.

Tel ik radiative forcing mee bij het bepalen van mijn SAF-volume?

Kies één keer en wees consequent. In de factoren van de Britse overheid voegt radiative forcing zo'n 70% toe aan de uitstoot van langeafstandsvluchten (0,33940 tegenover 0,20083 kg CO2e per passagierskilometer in de businessclass), en dat verhoogt zowel je footprint als het maximale volume dat je mag claimen.

Hoe reken ik tonnen SAF om naar ton CO2e?

Vermenigvuldig de energie in een ton brandstof (ongeveer 44.000 MJ) met het verschil tussen de fossiele referentiewaarde van 89 gCO2e/MJ en de levenscycluswaarde van de route, en deel door een miljoen. Voor HEFA uit frituurvet met 13,9 gCO2e/MJ komt dat uit op ongeveer 3,3 ton CO2e.

Greenwashing-proof klimaatactie

Portret van een klimaatstrateeg
Portret van een klimaatstrateeg

Sluit je aan bij 200+ bedrijven die impact maken met Regreener